kresielko
23.02.10,17:24
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nejakými vecami ohľadom práv zamestnancov. Či, ak našu firmu odkúpila druhá firma, nemusíme podpísať novú zmluvu, alebo aspoň nejaký dodatok k zmluve, či ak nás chcú v práci natáčať na kameru, robiť si záznamy a sledovať nás online, nepotrebujú naše zvolenie (podpis) a aké má byť pracovné oblečenie. Či na to nie sú nejaké normy, pretože náš zamestnávateľ nám zaobstaral pracovné oblečenie, bez toho aby sme si ho vôbec odskúšali, ktoré nám je všetkým o 2-3 čísla väčšie. Napríklad ja mám mikinu skoro po kolená. A požaduje od nás, aby sme to nosili v práci. Asi takým systémom, že komu sa nepáči, môže odísť. Neexistujú na to nejaké zákony? Prosím poradte. Ďakujem
zdenka131
23.02.10,16:31
Sledovanie zamestnancov kamerou

Túto vec rieši Zákonník práce, zohľadniť však treba aj ústavné právo na ochranu súkromia a medzinárodné dohovory.

,,Zamestnávateľ musí mať na sledovanie vážne dôvody, ktoré súvisia s povahou pracovnej činnosti, a zároveň ho nemôže vykonávať bez upozornenia zamestnancov. Rozhodujúce je, či zamestnávateľ svojich podriadených na takéto sledovanie upozornil .
Ak to urobil a zamestnanec trebárs už pri podpise pracovnej zmluvy potvrdil, že s tým súhlasí, zamestnávateľ má krytý chrbát. Pracovníka však môže sledovať len spôsobom, aký udal. Väčšina veľkých firiem u nás postupuje práve takto. Majú isté interné predpisy a zamestnancov upovedomili o forme kontroly.
Ak sa však zamestnanec dozvie, že ho nadriadení sledujú na miestach, o ktorých ho neinformovali a s výkonom jeho práce to nemá nič spoločné, prípadne čítajú jeho osobnú e-mailovú poštu, bez upozornenia sledujú jeho počítač, alebo inak zasahujú do jeho súkromia, môže sa proti tomu sťažovať. Napríklad na Úrade na ochranu osobných údajov alebo na súde.
zdenka131
23.02.10,16:39
kresielko
24.02.10,11:04
Tá smernica je ale ohľadom pracovného oblečenia a neviem, či zrovna mikiny, ktoré máme nosiť len preto, aby sme boli rovnako oblečení, sa počíta za ochranné pracovné oblečenie...