velasp
23.02.10,19:37
4 podielovy spoluvlastnici - surodenci.
Nehnutelnosti - 1. dom s prilahlym pozemkom, 2. zahrada - nadobudli dedenim - 1/4 po mame (dedicske konanie v r. 2003), 3/4 od otca (dedic. konanie v r. 2008).
Nebohi rodicia boli vlastnikmi + trvaly pobyt viac ako 5 rokov.
Terajsi spoluvlastnici nemaju trvaly pobyt.
Nehnutelnost nieje (ani nebola) v obchodnom majetku.

Je mozne pouzit § 9 pismeno c) zakona 595/2003 na oslobodenie od dane? - nerozumiem hlavne vete "...okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje
oslobodenie od dane podľa písmena a)..." to znamena, ze ak sa jedna o dom + prilahly pozemok a nieje splnena podmienka 2 r. trval. pobyt je potrebne zaplatit dan z primu?

Ak budu musiet odviest dan, je mozne ako vydavky na odpocet zakladu dane pouzit sumu (hodnotu domu) dohodnutu pri dedic. konani?
Stina
23.02.10,18:43
Daň nebudú platiť, nakoľko nehnuteľnosť bola dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.
velasp
24.02.10,06:29
Vdaka za odpoved, este som ale zabudol uviest jedneho vlastnika - vnučka, ktora dedila po matke (zomrela v r. 1999), matka bola sestrou ostatnych 4 spoluvlastnikov. Prenasa sa v tomto pripade splnena podmienka 2, resp. 5 rokov zo starych rodicov aj na vnucku? Alebo sa uz nejedna o priame dedenie? :confused:
draik
24.02.10,10:37
Oslobodenie plati pre vsetkych dedicov v priamom rade - syn, vnuk a pod
velasp
24.02.10,14:37
Zhruba takto som tomu rozumel aj ja, ale niesom odbornik tak sa chcem uistit viacktrat. Prave som sa vratil z danoveho uradu, kde ma odporucili na konkretnu pracovnicku, ktora podava odborne informacie. Ta vsak trvrdila upne nieco ine! Skor nez napisem viac-menej doslovne jej vyjadrenie, len doplnim, ze kupujuci je synom jednej zo 4 vlastnikov. Takze NAJPRV: od dane su oslobodeni 4 spominani vlastnici - priami dedicia ale nie vnucka, pretoze medzi nou a kupujucim nieje priamy vztah. ALE NAKONIEC sa pracovnicka opravila a oslobodena od dane je vraj len matka kupujuceho, pretoze len medzi nou a kupujucim je priamy vztah.

Na otazku, co v pripade, ze kupujuci by bol uplne cudzi clovek odpovedala, ze by nikto nebol oslobodeny od dane.

Podla mna je to totalny nezmysel a dufam, ze mam pravdu. Alebo nie?