mendelina
23.02.10,20:06
Vie mi niekto poradiť ako správne vypočítať priemerný evidenčný počet pracovníkov vo fyzických osobách pre výkaz o plnení povinného podielu zamestnávanie občanov so zdravotných postihnutím. Hlavne sa mi jedná o takých zamestnancov, ktorí neodpracovali celý mesiac, robili napr. týždeň. Takýchto zamestnancov v priebehu mesiaca sme mali vo firme viac.
Ďakujem
Tara1
23.02.10,20:09
Ja som to robila takto- v exceli som si urobila formát s 12 stlpcami január až december, počet riadkov 31
1.januára stav z 31.12...napr. 10
2.1............................................... ....... 10
3.1. prijali sme 1 ................................... 11
4.1............................................... ....... 11
a takto každý deň aj soboty a nedele uvádzaš aktuálny evidenčný stav zamestnancov, dohodárov do toho nedávaj,..na konci mesiaca sčítaš denné počty, vydelíš 31 a máš PES za mesiac...takto robíš celý rok a na konci si sčítaš PES za každý mesiac a delené 12...a je to
Rozalka
23.02.10,20:38
Podľa mňa priemer priemerov nie je správny spôsob.

Podľa pokynov štatistického úradu sa priemerný stav počíta takto:

Priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách v sledovanom roku sa uvádza ako aritmetický priemer počtu zamestnancov za jednotlivé mesiace v roku vypočítaný takto:

a. pri väčších zmenách počtu zamestnancov z denných evidenčných počtov zamestnancov - súčet počtu fyzických osôb vo všetkých dňoch sledovaného obdobia (mesiaca) sa delí plným počtom kalendárnych dní príslušného obdobia. Za dni pracovného pokoja (soboty, nedele, resp. iné dni nepretržitého odpočinku v týždni a sviatky) sa pri výpočte zoberie počet zamestnancov z predchádzajúceho dňa,

b. pri menších zmenách počtu zamestnancov - súčet stavov k prvému a poslednému dňu daného mesiaca sa vydelí dvomi.
V prípade, že organizácia vznikla v priebehu roka (napr. v septembri s priemerným počtom zamestnancov za mesiac september 10 osôb, za október a november po 12 osôb a za december 15 osôb) uvedie na výkaze za rok aritmetický priemer počtu zamestnancov vypočítaný nasledovne:

I-VIII .. IX .. X .. XI .. XII rok
.... 0 + 10 + 12 + 12 + 15
_____________________ = 4
12
Pri výpočte priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách sa neberie zreteľ na dĺžku pracovných úväzkov ani na odpracovaný čas.
Tara1
23.02.10,21:10
Myslím , že sme obidve povedali to isté, len ja veľmi jednoduchým a používaným spôsobom
Rozalka
23.02.10,21:23
Možno sa ti to tak zdá, ale ty robíš priemer za január (delíš 31), potom priemer za február (delíš 28) atď. Súčet priemerov delíš 12.

Toto považujem za nesprávne, pretože to je už priemer priemerov.
silvia
12.07.10,08:09
Prosím Vás, stále platí, že do priem.ev.počtu pracovníkov nezapočítavame ženy na MD, RD ani dohodárov?
Vďaka!
Jana Motyčková
12.07.10,08:27
Platí .
silvia
12.07.10,09:22
srdečná vďaka za rýchlu pomoc!