stanka s.
24.02.10,01:28
Ahojte,prosím,poraďte mi,ako má postupovať živnostník,ktorý si chce v DP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku,ktorá poberá starobný dôchodok.Uplatní si rozdiel medzi jej dôchodkom a nezdaniteľnou časťou,problém je v tom,že dôchodok poberá zo Slovenska,teda zo Sociálnej poisťovne vo výške 70€ mesačne a z Čiech vo výške 5840,-Kč.Treba túto sumu prepočítať za každý mesiac podľa kurzu NBS a pripočítať k slovenskému dôchodku a výsledok je manželkin ročný dôchodok(príjem),alebo treba postupovať inak?Dúfam,že som to napísala zrozumiteľne a že mi to niekto vysvetlí.Ďakujem pekne
stanka s.
24.02.10,23:25
RE:prosím Vás,poraďáci,skúste mi s tým pomôcť,naozaj neviem,čo s tým!!!!!
Andyke
25.02.10,05:25
Ten dôchodok z ČR by som prepočítala komerčným kurzom banky v deň pripísania fin. prostriedkov na účet.
katka50
25.02.10,05:56
Ahojte,prosím,poraďte mi,ako má postupovať živnostník,ktorý si chce v DP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku,ktorá poberá starobný dôchodok.Uplatní si rozdiel medzi jej dôchodkom a nezdaniteľnou časťou,problém je v tom,že dôchodok poberá zo Slovenska,teda zo Sociálnej poisťovne vo výške 70€ mesačne a z Čiech vo výške 5840,-Kč.Treba túto sumu prepočítať za každý mesiac podľa kurzu NBS a pripočítať k slovenskému dôchodku a výsledok je manželkin ročný dôchodok(príjem),alebo treba postupovať inak?Dúfam,že som to napísala zrozumiteľne a že mi to niekto vysvetlí.Ďakujem pekne

Zákon 595/2003 § 31 ods.2

(2)Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
stanka s.
25.02.10,14:18
Veľmi pekne vám ďakujem,použijem teda priemerný mesačný kurz.