renkáčik
24.02.10,07:48
Poprosím Vás o malú radu. Mám klienta, ktorý splňa všetky podmienky na uplatnenie zamestnaneckej prémie, avšak..... Na začiatku roka bol SZČO - jeden mesiac - príjem mal nulový, platil si iba odvody za január. Vo februári prerušil živnosť a zamestnal sa na pracovnú zmluvu. Možem mu podať daňové typu A /pretože cez B nedostane zamestnaneckú prémiu/??????????????????????????????:confused::confused: :confused::confused:
Zoltán Kovács
24.02.10,07:23
Nemôžeš, nakoľko v tom jednom mesiaci keď bol szčo vykazuje stratu (platil odvody), tým pádom mu vzniká povinnosť podávať DP typu B.
renkáčik
24.02.10,07:42
A ak by som mu tie odvody nezapočítala ako výdavky, t.j. neuplatnila by som si ich do nákladov? On nepotrebuje vykázať stratu. Ja viem, už asi špekulujem veľa, ale keďže je kríza? .....
Zoltán Kovács
24.02.10,07:43
A ak by som mu tie odvody nezapočítala ako výdavky, t.j. neuplatnila by som si ich do nákladov? On nepotrebuje vykázať stratu. Ja viem, už asi špekulujem veľa, ale keďže je kríza? .....

Tým, že bol mesiac szčo má povinnosť urobiť aj RZZP, a tam by ti to chýbalo keby to nemal v účtovníctve.
renkáčik
24.02.10,08:51
Ďakujem za rýchle odpovede, ale dovoľujem si polemizovať ďalej. Odvody mi pri RZZP chýbať nebudú. V tomto prípade tlačivo bude S, kde na liste SB v riadku B06 sa uvádza úhrn zaplatených odvodov a v riadku B08 odvody uplatnené ako výdavky. A riadok B06 mi potom stiahlo ku preddavkom na porovnanie s predpisom. Už som to skúsila cvične nahodiť a sedí to - výsledok je nulový. Čiže späť ku pôvodnej otázke - môžem mu spraviť daňové typu A?
blondy
24.02.10,08:54
Ďakujem za rýchle odpovede, ale dovoľujem si polemizovať ďalej. Odvody mi pri RZZP chýbať nebudú. V tomto prípade tlačivo bude S, kde na liste SB v riadku B06 sa uvádza úhrn zaplatených odvodov a v riadku B08 odvody uplatnené ako výdavky. A riadok B06 mi potom stiahlo ku preddavkom na porovnanie s predpisom. Už som to skúsila cvične nahodiť a sedí to - výsledok je nulový. Čiže späť ku pôvodnej otázke - môžem mu spraviť daňové typu A?
Nárok podľa mňa bude mať, pretože podmienkou pri uplatnení ZP je to že "nebude mať príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu podľa paragr.6."
A túto podmienku splnil.
Timka1
24.02.10,08:58
myslím, že by si mohol podať A, kde uvedieš nejakú prílohu, že si nemal žiadne príjmy zo živnosti, preto podávaš A a tým pádom ako písala blondy si uplatníš ZP, pretože aj ja čítam podmienky na ZP a je tu uvedené (článok p. MIhála):
- nárok na ZP nebude mať zamestnanec, ktorý má súčasne príjmy aj z podnikania aj z prenájmu ..... rozumiem tomu tak, že ty si mal síce živnosť, ale príjmy z nej si nemal ....

ak sa mýlim, opravte ma
Zoltán Kovács
24.02.10,11:06
Zdávam to......
Napriek tomu som presvedčený, že má povinnosť podávať DP typu B. Mal výdavky, vykazuje stratu.
To, že si zaplatené poistné nechce uviesť ako výdavok už je iná téma... :)
renkáčik
24.02.10,12:01
No nič, ani ja nie som na 100% rozhodnutá ako budem postupovať ďalej. Skúsila som podať dopyt na DR, skúsim ešte aj u metodičky na našom DU. Dám vedieť.
Timka1
24.02.10,12:03
No nič, ani ja nie som na 100% rozhodnutá ako budem postupovať ďalej. Skúsila som podať dopyt na DR, skúsim ešte aj u metodičky na našom DU. Dám vedieť.

tak aj ja som zvedavá na toto, keď ti príde odpoveď, prilep ju sem, nech máme v tom jasno všetci ,ďakujem
renkáčik
24.02.10,15:46
Z daňového riaditeľstva zatiaľ odpoveď nemám, ale metodička na DU mi potvrdila, že môžem podať daňové typu A, kde v osobitných záznamoch uvediem, že nemal príjem z činnosti SZČO. Zdravotné poistenie sme vyriešili vyššie a na sociálnej poisťovni mi milá pani povedala, že ich zaujímajú iba príjmy podľa § 6, čiže im stačí čestné prehlásenie o tom, že pán nemal príjem. No mám všetko obehané, už len to dať dokopy. Ešte som zvedavá na odpoveď z DR.
Evanka
24.02.10,16:01
Z daňového riaditeľstva zatiaľ odpoveď nemám, ale metodička na DU mi potvrdila, že môžem podať daňové typu A, kde v osobitných záznamoch uvediem, že nemal príjem z činnosti SZČO. Zdravotné poistenie sme vyriešili vyššie a na sociálnej poisťovni mi milá pani povedala, že ich zaujímajú iba príjmy podľa § 6, čiže im stačí čestné prehlásenie o tom, že pán nemal príjem. No mám všetko obehané, už len to dať dokopy. Ešte som zvedavá na odpoveď z DR.
To je v poriadku, ak nemal príjem. Ale ak platil poistné, nie je vlastne v strate? V takom prípade by mal asi povinnosť podať DP.
Ale nechcem ťa znepokojiť, iba uvažujem....

P.S.
Až teraz čítam, že sa to už na predchádzajúcej stránke rozoberalo.
Zoltán Kovács
24.02.10,16:06
To je v poriadku, ak nemal príjem. Ale ak platil poistné, nie je vlastne v strate? V takom prípade by mal asi povinnosť podať DP.
Ale nechcem ťa znepokojiť, iba uvažujem....

Presne o toto sa snažím ich aj ja presvedčiť..... A nie a nie.....