Soňula
30.09.05,09:47
Poprosila by som o radu. Český odberateľ si u nás objednal na základe objednávky/uviedol svoje IČ DPH/, prepravnú službu z Česka na Slovensko. Ako fakturovať? je to preprava medzi 2 členskými štátmi /§16/, ale začiatok prepravy je v ČR. Ja by som fakturovala bez DPH. Je to správné?
DušanČ
30.09.05,21:03
Soňula, už som Ti raz poradil. Teraz Ti len potvrdzujem, že Tvoj názor je správny.
Soňula
03.10.05,11:09
Dušan a ja Ti opať ďakujem za odpoveď. Chcela som si to overiť, robíme si kontrolu v celom účtovnícve, tak si to chcem pre istotu overiť. Diky mooc.
Jana Acsová
03.10.05,12:44
Poprosila by som o radu. Český odberateľ si u nás objednal na základe objednávky/uviedol svoje IČ DPH/, prepravnú službu z Česka na Slovensko. Ako fakturovať? je to preprava medzi 2 členskými štátmi /§16/, ale začiatok prepravy je v ČR. Ja by som fakturovala bez DPH. Je to správné?Český odberateľ objednal prepravu: ČR - SR. Preprava sa vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný v ČR a zároveň preprava v tom istom členskom štáte aj začína. Fakturuje slovenská osoba identifikovaná na daň, t.j. miestom dodania prepravných služieb je Česká republika.
Na faktúre je potrebné uviesť odvolávku na § 16 nášho ZDPH.
ESTER
12.04.06,11:38
Platí to isté ak si prepravnú službu objedná nemecká firma a preprava sa vykoná z Nemecka na Slovensko. Taktiež vystavím faktúru bez DPH a DPH zapltí nemecká firma vo svojej krajine?
DušanČ
12.04.06,11:55
Platí to isté ak si prepravnú službu objedná nemecká firma a preprava sa vykoná z Nemecka na Slovensko. Taktiež vystavím faktúru bez DPH a DPH zapltí nemecká firma vo svojej krajine?

Ak je nemecký partner registrovaný ako plátca DPH vo vlastnej krajine, čo je rozhodujúce kritérium, tak fakturuješ bez DPH, Nemec musí urobiť samozdanenie vo svojej krajine.
ESTER
12.04.06,12:12
Teraz som sa vlastne dozvedela upresňujúcu informáciu, že tovar bol prepravený z Nemecka na Slovensko ale objednávateľ služby bol z Rakúska. Tiež je táto fakturácia prepravy bez DPH? Mení to niečo na situácii? CHcem sa ešte spýtať či v iných krajinách EU je IČ DPH tiež 10 miestne číslo ako u nás alebo to môže byť aj iné?
alušik
12.04.06,12:33
V iných krajinách je IČ DPH aj na menej ako 10 miest.;) Fakturácia ide tiež bez DPH.

§ 16
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.
ALBO
12.04.06,13:05
Poprosila by som o radu. Český odberateľ si u nás objednal na základe objednávky/uviedol svoje IČ DPH/, prepravnú službu z Česka na Slovensko. Ako fakturovať? je to preprava medzi 2 členskými štátmi /§16/, ale začiatok prepravy je v ČR. Ja by som fakturovala bez DPH. Je to správné?

Mňa by len zaujímalo , odkial vyštartovalo to auto, keď píšete, že preprava začala v česku. , či ste išli s prázdnym autom zo SL do česka pre tovar. Alebo ste mali z iného dôvodu auto v čechách a išli ste len z česka.

Nespochybňujem odpoveď, lebo čech je platiteľ(výsledok bude vždy rovnaký).Len pojem začiatok prepravy si mnohí zle vykladajú.
DušanČ
20.04.06,14:34
Mňa by len zaujímalo , odkial vyštartovalo to auto, keď píšete, že preprava začala v česku. , či ste išli s prázdnym autom zo SL do česka pre tovar. Alebo ste mali z iného dôvodu auto v čechách a išli ste len z česka.

Nespochybňujem odpoveď, lebo čech je platiteľ(výsledok bude vždy rovnaký).Len pojem začiatok prepravy si mnohí zle vykladajú.

ALBO,
zrejme Ti je dosť cudzí princíp obstarávania dopravy prostredníctvom externého dopravcu alebo špedičných spoločností. Zadávateľka určite nemala na mysli prepravu vlastným dopravným prostriedkom. Pri objednávaní dopravy u špedičnej spoločnosti táto pomocou vyhľadávacieho programu zadá požiadavku na dopravu. Prihlási sa zvyčajne taký, čo má v danej lokalite odkiaľ sa vezie tovar auto a nemá ho vyťažené. Potvrdí špedičnej firme objednávku faxom, telefonicky dá dispozície svojmu šoférovi a je to.
ALBO
20.04.06,17:18
ALBO,
zrejme Ti je dosť cudzí princíp obstarávania dopravy prostredníctvom externého dopravcu alebo špedičných spoločností. Zadávateľka určite nemala na mysli prepravu vlastným dopravným prostriedkom. Pri objednávaní dopravy u špedičnej spoločnosti táto pomocou vyhľadávacieho programu zadá požiadavku na dopravu. Prihlási sa zvyčajne taký, čo má v danej lokalite odkiaľ sa vezie tovar auto a nemá ho vyťažené. Potvrdí špedičnej firme objednávku faxom, telefonicky dá dispozície svojmu šoférovi a je to.

Mne to z otázky nevyplynulo.