jankazb
24.02.10,08:47
Môžete poradiť môjmu známemu?
Dlhé roky platí životnú poistku svojmu synovi, ktrorý je už veľa rokov dospelý. Po rozvode rodičov pred pár rokmi vzťah syna k otcovi viac ako ochladol.
Môže otec dostať vyplatenú sumu dohodnutú v poistke po skončení poistnej zmluvy, hoci on je iba ten čo ju platil?
Alebo môže počas trvania poistky zmeniť poistníka (nie syn ale bol by poistený on)?
Poistka by mala končiť koncom tohto roku. Proste či existuje jednoduchá a legálna cesta dostať sa k svojim peniazom.
Ďakujem zaň.
jankazb
24.02.10,08:04
Neviem ako mali toto riešené, myslím že podľa terajšieho veku syna to uzatvárali ako nedospelému. Predpokladám že on ani netuší že má takú poistku, bol by ju dávno ukončil a minul :mad:
Dobre, keď skončí doba poistenia sa dá žiadosť na plnenie a udá sa číslo účtu... Stačí žiadosť v mene poisteného? Možno toto nieje úplne legálne, ale rada by som mu pomohla, poznám tam tie hrozné vzťahy:mee:.
220870
24.02.10,08:38
Poisťovňa ich osloví po skončeni platnosti poistky.Bude sa pýtať na to čo chce urobiť s peniazmi.Ponúkne tri možnosti platby .Šekom,na účet,alebo investovať do daľšieho životného poistenia.
pokiaľ je otec na poistke vedený ako poistník,syn ako poistený poistka bude vyplatená poistníkovi(otcovi).
Ak je na poistke vedený ako poistník matka aj keď to platil otec tak poistka bude vyplatená matke.
Podľa tohto je dôležité to kto je poistník.
Ak telefonicky oslovíte Generali tak vám určite odpovedia(anonymne) .
Doprkínka dvakrát som tú moju odpoveď zrušil a opravil.Bolo to prakticky okamžite a nezmyzlo to odtadeto.Sekol som sa a opravil.Neviem prečo to tam zostalo visieť.Samozrejme POISTNÍK teda ten čo je uvedený na poistke ,ako poistník je majiteľom poistky a aj jemu bude vyplatená suma po ukončeni poistky.
jankazb
24.02.10,09:13
Ďakujem za dobrú správu, viac v SS.
jankazb
24.02.10,10:11
SS
Chobot
24.02.10,10:14
Poisťovňa ich osloví po skončeni platnosti poistky.Bude sa pýtať na to čo chce urobiť s peniazmi.Ponúkne tri možnosti platby .Šekom,na účet,alebo investovať do daľšieho životného poistenia.
pokiaľ je otec na poistke vedený ako poistník,syn ako poistený poistka bude vyplatená poistníkovi(otcovi).
Ak je na poistke vedený ako poistník matka aj keď to platil otec tak poistka bude vyplatená matke.
Podľa tohto je dôležité to kto je poistník.
Ak telefonicky oslovíte Generali tak vám určite odpovedia(anonymne) .

SO zvýrazneným nesúhlasím. Viď nasledujúci príspevok.
Chobot
24.02.10,10:39
Môžete poradiť môjmu známemu?
Dlhé roky platí životnú poistku svojmu synovi, ktrorý je už veľa rokov dospelý. Po rozvode rodičov pred pár rokmi vzťah syna k otcovi viac ako ochladol.
Môže otec dostať vyplatenú sumu dohodnutú v poistke po skončení poistnej zmluvy, hoci on je iba ten čo ju platil?
Alebo môže počas trvania poistky zmeniť poistníka (nie syn ale bol by poistený on)?
Poistka by mala končiť koncom tohto roku. Proste či existuje jednoduchá a legálna cesta dostať sa k svojim peniazom.
Ďakujem zaň.

220870 niečo už naznačil, ale uviedol to nesprávne. Totiž pravdou je, že je dôležité, kto je na poistke uvedený ako poistník a kto ako poistený.

Poistník je ten, kto platí poistné. Nie v skutočnosti, ale na zmluve. Napr. môže byť na zmluve uvedený poistní otec toho syna a poistné platí z účtu matka. V tom prípade je pre poisťovnu poistníkom otec a má z toho určité práva.

Poisteným je ten, na koho život, zdravie alebo iný poistný prípad sa poistka uzatvára. Tu bude poisteným na 99% syn (pre istotu si to ale treba pozrieť v poistnej zmluve).

Teraz je dôležité, v akej fáze sa poistka nachádza. Pokiaľ ešte nenastal koniec poistnej doby (koniec poistky), tak všetky úkony s poistkou môže robiť poistník - teda zrušiť poistku, vykonávať na nej zmeny. V prípade zrušenia poistky sa odkupná hodnota vypláca poistníkovi - teda osobe, ktorá ja na poistke uvedená ako poistník.

Po skončení poistenia má nárok na poistnú sumu poistená osoba. Po overení totožnosti a preverení, či sa poistená osoba dožila konca poistenia, jej poisťovňa vyplatí poistnú sumu. Po skončení poistenia poistník nemá nárok na poistnú sumu.

Ešte môže nastať tretia situácia, že poistená osoba zomrie. Vtedy má osoba, ktorá je v zmluve uvedená ako oprávnená osoba, nárok na poistné plnenie.

Počas trvania poistenia môže poisťovňa zmeniť osobu poistníka z podnetu poistníka.
jankazb
24.02.10,11:01
Pokiaľ ešte nenastal koniec poistnej doby (koniec poistky), tak všetky úkony s poistkou môže robiť poistník - teda zrušiť poistku, vykonávať na nej zmeny.

Môže byť teda aj zmena poisteného tak, aby bol poistník zároveň aj poistený?

Ďakujem za vyčerpávajúce info v predošlom príspevku.
Chobot
24.02.10,11:49
Pokiaľ ešte nenastal koniec poistnej doby (koniec poistky), tak všetky úkony s poistkou môže robiť poistník - teda zrušiť poistku, vykonávať na nej zmeny.

Môže byť teda aj zmena poisteného tak, aby bol poistník zároveň aj poistený?

Ďakujem za vyčerpávajúce info v predošlom príspevku.

Nie, poisteného nie je možné zmeniť. Celý výpočet poistky (poistnej sumy, poistného) sa vykonal na základe parametrov poisteného (vek, pohlavie, zdravotný stav), preto sa objekt poistky - poistený nedá zmeniť.

To je ako keby si mala poistený dom na sumu 2 mil. SKK a chcela by si mať poistený nie dom, ale auto na tú istú sumu. To je jednoducho nemožné.
anonym222
24.02.10,15:01
Môžem potvrdiť všetko čo tu napísal Chobot. Nedávno mi skončila poistka na syna a samozrejme poisťovňa vyplatila celú sumu iba jemu, pretože je dospelý.
Jediná možnosť je asi naozaj zrušiť poistku, čo môže byť trochu nevýhodné, ale ak nechce dať váš známy peniaze synovi, nech tak urobí.
mona091
24.02.10,19:13
vyplati sa taketo poistky (stavebne sporenia, ucty v bankach..) zrusit tesne pred dovrsenim plnoletosti dietata, na ktoreho je pisany produkt,

akonahle dieta zavrsi 18. rokov, s takymto produktom moze manipulovat uz iba dieta (samozrejme, ak je majitelom produktu)
220870
24.02.10,20:40
Doprkínka dvakrát som tú moju odpoveď zrušil a opravil.Bolo to prakticky okamžite a nezmyzlo to odtade.Sekol som sa a opravil.Neviem prečo to tam zostalo visieť.Samozrejme POISTNÍK teda ten čo je uvedený na poistke ako poistník je majiteľom poistky a aj jemu bude vyplatená suma po ukončeni poistky.Ako sa rozdelia v rámci rodiny je ich vec.
Chobot
24.02.10,22:17
Doprkínka dvakrát som tú moju odpoveď zrušil a opravil.Bolo to prakticky okamžite a nezmyzlo to odtade.Sekol som sa a opravil.Neviem prečo to tam zostalo visieť.Samozrejme POISTNÍK teda ten čo je uvedený na poistke ako poistník je majiteľom poistky a aj jemu bude vyplatená suma po ukončeni poistky.Ako sa rozdelia v rámci rodiny je ich vec.

A ja ti hovorím, že nie je to tak. Po ukončení poistky je oprávnenou osobou poistený - preto poistený dostane pri dožití vyplatenú poistnú sumu. Nie poistník. Ten mohol manipulovať s poistkou len do poistnej udalosti (dožitie, smrť). Potom už nie.

Príklad:

Poistníkom je OTEC
Poisteným je SYN
Oprávnená osoba pre prípad smrti je MATKA (musí to tak byť uvedené v zmluve, ak by chceli, aby oprávnenou osobou bola matka).

Kým SYN žije, OTEC môže vypovedať poistku, zmeniť poistnú sumu, zmeniť poistníka. AK vypovie zmluvu, dostane odkupnú hodnotu OTEC.

Ak sa SYN dožije konca poistnej doby, dostane poistné plnenie SYN.

Ak by syn zomrel, poisťovňa by vyplatila poistné plnenie MATKE. OTEC by si mohol pískať.
220870
26.02.10,13:10
Nedalo mi to .Tak som písal na poisťovňu. Ich odpoveď:
V životnom poistení je poistná suma vypaltená oprávnenej osobe, ktorá je uvedená v poistnej zmluve.
Pokiaľ sa v poistnej zmluve neuvádza oprávnená osoba, k vyplateniu sa pristupuje podľa občianského zákonníka § 817 bod 2
Chobot
26.02.10,14:05
Nedalo mi to .Tak som písal na poisťovňu. Ich odpoveď:
V životnom poistení je poistná suma vypaltená oprávnenej osobe, ktorá je uvedená v poistnej zmluve.
Pokiaľ sa v poistnej zmluve neuvádza oprávnená osoba, k vyplateniu sa pristupuje podľa občianského zákonníka § 817 bod 2

Je to na dlhšiu diskusiu, budúci týždeň môžem bližšie vysvetliť. Poisťovňa nepochopila tvoju otázku. To, či ti napísali, platí pre prípad poistnej udalosti - smrť poisteného. Nie pre dožitie.
220870
26.02.10,14:51
Ja viem čo mi odpovedali .Moja otázka znela:Otázka :


Komu bude vyplatená suma pri životnom poistení pri skončení poistky dožití sa konca.Otcovi ktorý je na poistke uvedený ako poistník a poistku aj platí ,alebo synovi ktorý je poistený.Ďakujem.

Toto nieje z mojej hlavy .povedal mi to vedúci poisťovne ,môj dobrý kamarát.Samozrejme POISTNÍK teda ten čo je uvedený na poistke ako poistník je majiteľom poistky a aj jemu bude vyplatená suma po ukončeni poistky.Ako sa rozdelia v rámci rodiny je ich vec....len dodal že 100% odpoveď môže dať až vtedy ak bude vidieť poistku nakoľko v Generali nerobí,....ale malo by to byť to isté ako v tej čo pracuje.
mona091
26.02.10,22:56
Ja viem čo mi odpovedali .Moja otázka znela:Otázka :


Komu bude vyplatená suma pri životnom poistení pri skončení poistky dožití sa konca.Otcovi ktorý je na poistke uvedený ako poistník a poistku aj platí ,alebo synovi ktorý je poistený.Ďakujem.

Toto nieje z mojej hlavy .povedal mi to vedúci poisťovne ,môj dobrý kamarát.Samozrejme POISTNÍK teda ten čo je uvedený na poistke ako poistník je majiteľom poistky a aj jemu bude vyplatená suma po ukončeni poistky.Ako sa rozdelia v rámci rodiny je ich vec....len dodal že 100% odpoveď môže dať až vtedy ak bude vidieť poistku nakoľko v Generali nerobí,....ale malo by to byť to isté ako v tej čo pracuje.

presne kvoli takym "odbornikom" su zaznavani ozajstni poistni poradcovia,
akej poistovne je veduci tvoj kamarat?
nie je nahodou veducim teamu v externej sieti?
220870
27.02.10,06:45
presne kvoli takym "odbornikom" su zaznavani ozajstni poistni poradcovia,
akej poistovne je veduci tvoj kamarat?
nie je nahodou veducim teamu v externej sieti?
Vy o tom niečo viete alebo ste si sem len prišli pustiť hubu na špacír.Ak máte nejaký konkrétny poznatok a niečo vite ,dokážete v niečom poradiť ,tak poradte .Ale neopierajte si hubu o ľudí čo nepoznáte.Ak neviete čítať tak niekoho poproste.
Stanislav 1975
27.02.10,06:59
chobot ma jednoznacne pravdu/aj ja osobne davam peniaze na vyplatu nie poistnikovi ale poistenemu,dozitie sa vyplaca poistenemu...
220870
27.02.10,07:34
Možno máte pravdu nechcem aby ste si mysleli že chcem silou mocou hájiť svoju pravdu.Pridám svoj príbeh.Bolo to síce v 1989 ,za komančov a veľa zákonov sa odvtedy menilo.Mne mama tiež platila poistku vtedy detskú 80Kčs.Nič som pri dožití nevyberal ani som nevedel že mi niečo platí.Takto našetrené peniaze som od nej dostal keď som sa ženil ako svadobný dar.Takže musely tie peniaze vyplatiť jej bez môjho vedomia.
Po druhé.Podľa mňa je logické že tie peniaze sú vyplácané rodičovi.Nikto predsa nemôže vedieť čo z jeho decka vyrastie.Či to bude nejaký feťák,alkoholik alebo bude sedieť zavretý v Leopoldove.Takému predsa nevyplatia peniaze v base alebo v protialkoholickej liečebni.
Určite je veľa ludí čo sú na porade a boli im v poslednom čase vyplácané peniaze z detských poistiek.Škoda ,že tu nikto z nich neprispel svojimi poznatkami.Podľa príspevkov som pochopil ,že chobot chce pomôcť a vyzná sa.Inak sú to len strely do neznáma.
evina
27.02.10,08:37
Možno máte pravdu nechcem aby ste si mysleli že chcem silou mocou hájiť svoju pravdu.Pridám svoj príbeh.Bolo to síce v 1989 ,za komančov a veľa zákonov sa odvtedy menilo.Mne mama tiež platila poistku vtedy detskú 80Kčs.Nič som pri dožití nevyberal ani som nevedel že mi niečo platí.Takto našetrené peniaze som od nej dostal keď som sa ženil ako svadobný dar.Takže musely tie peniaze vyplatiť jej bez môjho vedomia.
Po druhé.Podľa mňa je logické že tie peniaze sú vyplácané rodičovi.Nikto predsa nemôže vedieť čo z jeho decka vyrastie.Či to bude nejaký feťák,alkoholik alebo bude sedieť zavretý v Leopoldove.Takému predsa nevyplatia peniaze v base alebo v protialkoholickej liečebni.
Určite je veľa ludí čo sú na porade a boli im v poslednom čase vyplácané peniaze z detských poistiek.Škoda ,že tu nikto z nich neprispel svojimi poznatkami.Podľa príspevkov som pochopil ,že chobot chce pomôcť a vyzná sa.Inak sú to len strely do neznáma.

Ja som svojej dcére platila od narodenia tiež tútu "detskú" poistku. Peniaze vyplatili dcére po dovŕšení 18 rokov. Dokona mala založenú na jej meno detskú vkladnú knižku, keď mala tri roky /bol to taký produkt VÚB/. Po dovŕšení 18 veku mohli a boli peniaze vyplatené iba jej.....takže vždy je treba presne vidieť o aký produkt ide a ako to presne bolo ....Možno mama vybrala peniaze tesne pred dovŕšením Tvojich 18 rokov...
jankazb
01.03.10,05:27
Ďakujem všetkým za rady a snahu pomôcť, mrzelo by ma, keby sa táto téma zvrhla k hádkam. Informovala som dotyčného, rozhodol sa radšej poistku zrušiť (príde o výnosy cca 9 000 Sk v starej mene, ale radšej ako o všetko). Ešte vraj navštívi pobočku, ale pri odbornosti a ochote niektorých pracovníkov za prepážkou asi riskovať nebude.
Ešte raz ďakujem.
Ak sa dozviem výsledok z Generali, dám to do pléna.
Chobot
16.03.10,22:42
Možno máte pravdu nechcem aby ste si mysleli že chcem silou mocou hájiť svoju pravdu.Pridám svoj príbeh.Bolo to síce v 1989 ,za komančov a veľa zákonov sa odvtedy menilo.Mne mama tiež platila poistku vtedy detskú 80Kčs.Nič som pri dožití nevyberal ani som nevedel že mi niečo platí.Takto našetrené peniaze som od nej dostal keď som sa ženil ako svadobný dar.Takže musely tie peniaze vyplatiť jej bez môjho vedomia.
Po druhé.Podľa mňa je logické že tie peniaze sú vyplácané rodičovi.Nikto predsa nemôže vedieť čo z jeho decka vyrastie.Či to bude nejaký feťák,alkoholik alebo bude sedieť zavretý v Leopoldove.Takému predsa nevyplatia peniaze v base alebo v protialkoholickej liečebni.
Určite je veľa ludí čo sú na porade a boli im v poslednom čase vyplácané peniaze z detských poistiek.Škoda ,že tu nikto z nich neprispel svojimi poznatkami.Podľa príspevkov som pochopil ,že chobot chce pomôcť a vyzná sa.Inak sú to len strely do neznáma.

Aj mne bola vyplatená poistka, čo mi založili ešte rodičia v Sl. poisťovni. A musel som si ísť pre vyplatenie osobne ja, lebo ja som bol poisteným. Neviem, ako sa to podarilo tvojej mame, ale aj zamestnanci poisťovne sú len ľudia nie sú neomylní. Alebo ste boli obaja poistenými osobami.

Napr. môj otec založil môjmu synovi poistku v Kontinuite (syn poistený, otec poistník) a priamo v poistnej zmluve uviedli, že oprávnenou osobou v prípade dožitia je poistník. Keď som na to písomne upozornil, odpovedali mi, že to opravili (oprávnenou osobou pri dožití je teraz môj syn) a aby som im poslal poistnú zmluvu, že mi ju vystavia ešte raz opravenú.

K tej výplate vo väzení mám trochu iný názor, než ty - neviem, prečo by človek vo výkone trestu alebo na liečení nemal mať nárok na výplatu poistného plnenia. Síce som to ešte v praxi nezažil, ale nič tomu nebráni, aby mu to bolo vyplatené. Veď oni nie sú zbavení všetkých svojich práv.
Stanislav 1975
17.03.10,05:25
To je tak,že podpisy overí len ten sprostredkovateľ,potom sa to už neoveruje-takže ak on prižmúri očko-tak sa dá všetko, napr. keď ťa sused požiada a pod.:cool:
Čo sa týka vazňov čistý súhlas s Chobotom- to že je niekto vo vazení,ešte neznamená,že nemože dostať plnenie z pz( z akého dovodu by nemal dostať?)A naopak, to že nastupuje do vazenia ho nezbavuje povinnosti zmluvu platiť,to nieje žiadny dovod na neplatenie pz- raz mi jeden volal, že nastupuje na 3 roky do vazby, či tam nieje nejaké oslobodenieod platenia:)-takže nieje ale zasa má nárok aj na plnenie,dokonca aj na úrazové by mal,ak by sa mu niečo stalo...