veronikasad
04.05.12,08:45
Dobry den,mam este jednu otazku, zmluvu som najprv uzavrel na pol roka ,skusobna doba,automaticky sa predlzila na jeden rok a potom na dobu neurcitu. Cize pracoval somnepretrzite 3 roky a dva mesiace.nebude to mat vpliv na urcenie podpory v nezamestnanost 6 mesaicov?
dakujem
Zmluva sa automaticky nepredlžuje na jeden rok - podpisoval si dodatok ? Skúšobná doba nemôže byť dlhšia ako 3 mesiace
marecek2007
04.05.12,06:49
dakujem
marecek2007
11.05.12,08:43
bola tam skusobna doba 3 mesiace. Zmluvy boli na polroka,nasledne na 1 rok a potom na neurcito,cize dodatky... nepretrzite v jednej firme 3 roky a dva mesiace.Dufam ,ze to nema vpliv na davku v nezamestanosti alebo ano?
M4JKL
24.05.12,12:39
Dobrý deň,
dostal som výpoveď podľa § 63 písm. a) zákona č.311/2001 Z.z. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012. Výpoveď som podpísal s vedomím, že keby som ukončil pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nedostal by som odstupné (tvrdil mi to zamestnávateľ a mám na to 2 svedkov). Až neskôr som si vyhľadal v Zákonníku práce, že mi zamestnávateľ nehovoril pravdu. Chcem sa spýtať - je ešte možné s tým dodatočne niečo urobiť, aj keď je už výpoveď podpísaná, ale výpovedná lehota ešte nezačala plynúť?
Tweety
24.05.12,12:40
Dobrý deň,
dostal som výpoveď podľa § 63 písm. a) zákona č.311/2001 Z.z. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012. Výpoveď som podpísal s vedomím, že keby som ukončil pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nedostal by som odstupné (tvrdil mi to zamestnávateľ a mám na to 2 svedkov). Až neskôr som si vyhľadal v Zákonníku práce, že mi zamestnávateľ nehovoril pravdu. Chcem sa spýtať - je ešte možné s tým dodatočne niečo urobiť, aj keď je už výpoveď podpísaná, ale výpovedná lehota ešte nezačala plynúť?
Práve naopak, ak pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou, máš nárok na odstupné, takže, ak chceš odíšť skôr, požiadaj o skončenie dohodou. Súbeh VD aj odstupného nie je možný. Podpísal si len prevzatie výpovede, takže podaj si žiadosť a odídeš, kedy budeš chcieť, buď pred začiatkom VD, alebo počas VD(potom bude odstupné len za mesiace, ktoré už nebudeš v PP).
M4JKL
24.05.12,14:11
Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
veronikasad
24.05.12,14:16
Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
Výpoveď nepodpisuješ, dáva ti ju zamestnávatel len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce. Ak si zásielku nepreberieš na pošte a vráti sa zamestnávatelovi ako nedoručená, považuje sa výpoveď za platnú.

Zamestnávatelovi písomne oznám, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby - t.j. najneskôr k 31.5.2012. Zamestnávatel je povinný tvojej žiadosti vyhovieť. Ak 1.6. nastúpiš do práce, strácaš nárok na odstupné.
Tweety
24.05.12,14:20
Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
S výpoveďou nemusíš súhlasíš, ju len prevzatím akceptuješ. Je jednostranným aktom.
Tweety
24.05.12,14:23
Výpoveď nepodpisuješ, dáva ti ju zamestnávatel len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce. Ak si zásielku nepreberieš na pošte a vráti sa zamestnávatelovi ako nedoručená, považuje sa výpoveď za platnú.

Zamestnávatelovi písomne oznám, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby - t.j. najneskôr k 31.5.2012. Zamestnávatel je povinný tvojej žiadosti vyhovieť. Ak 1.6. nastúpiš do práce, strácaš nárok na odstupné.
Nie je tomu celkom tak, veď to, že požiada o dohodu ešte neznamená, že nemôže odpracovať časť VD. Ak sa tak dohodnú, nárok na časť odstupného zostane zachovaný, samozrejme tak, ako som už napísala.
M4JKL
24.05.12,15:06
Čiže ak tomu správne chápem - vôbec nevadí, že som podpísal nejakú "Vec: Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - zákonník práce" a kópiu mám ja aj zamestnávateľ? Môžem aj tak požiadať o ukončenie PP dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
Tweety
24.05.12,15:11
Čiže ak tomu správne chápem - vôbec nevadí, že som podpísal nejakú "Vec: Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - zákonník práce" a kópiu mám ja aj zamestnávateľ? Môžem aj tak požiadať o ukončenie PP dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
Nie, podpísal si len prevzatie, a ak chceš odísť, požiadaj o skončenie PP dohodou, urči si dátum, kedy chceš odísť a PP skončí týmto dátumom.
§ 76
Odstupné(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
M4JKL
24.05.12,15:16
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli...
M4JKL
24.05.12,15:19
Ešte jedna vec - ak ma zamestnávateľ bude presviedčať, že nemôžem odísť, keď som to už akože podpísal, na aký paragraf sa môžem odvolať?
Tweety
24.05.12,15:29
Ešte jedna vec - ak ma zamestnávateľ bude presviedčať, že nemôžem odísť, keď som to už akože podpísal, na aký paragraf sa môžem odvolať?
Veď to máš v predch. odpovedi. je to §76 odst.2.
M4JKL
24.05.12,15:58
Veď to máš v predch. odpovedi. je to §76 odst.2.

Pardón, príspevok sa mi zobrazil až pred chvíľou... Ďakujem
M4JKL
24.05.12,17:54
Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
KEJKA
24.05.12,18:01
Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
nie nepodpísal si súhlas, ale prevzatie.
len do konca mesiaca musíš požiadať o odstupné, teda o ukončenie PP dohodou, ako to je uvedené v predch. príspevkoch. Tiež písomne a tiež si nechaj podpísať prevzatie.
vieraaaa
24.05.12,18:03
Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
Veď na tento prípad platí to čo Ti napísala "Tweety" v príspevku 1011. Keď požiadaš o ukončenie pracovného pomeru dohodou do konca mája, t.j. do začatia plynutia výpovednej doby, zamestnávateľ je povinný Ti vyhovieť.
M4JKL
24.05.12,18:09
OK, ďakujem. Dostal som výpoveď prvý krát, tak som trochu stratený. :)
vieraaaa
24.05.12,18:15
Ešte by som doplnila, ak náhodou neovládaš Zákonník práce, ty musíš, tak ako písala "KEJKA", podať písomne žiadosť skončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP.
M4JKL
24.05.12,18:22
Ešte raz ďakujem.
M4JKL
25.05.12,12:15
Ešte jedna vec - môžem sa zamestnať u iného zamestnávateľa ak u predchádzajúceho zamestnávateľa dostanem dvojmesačné odstupné a ešte neuplyuli 2 mesiace?
vieraaaa
25.05.12,15:10
Áno, môžeš, hneď od 1.6. Odstupné vyplatené u súčasného zamestnávateľa nemá nič spoločné s nástupom do zamestnania u iného zamestnávateľa.
M4JKL
26.05.12,07:36
Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
Tweety
26.05.12,07:37
Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
Zamestnáv. odvody už platiť určite nebude, veď už nebudeš ich zamestnancom. Treba mu povedať na rovinu, že tára hlúposti, a ty poznáš ZP, o SP, ZP lepšie ako on.Odvody platí len za zamestnancov, a kedže tvojím odchodom Ťa z poisťovní odhlási, nemá na akom základe ich platiť. Ak budeš celú VD pracovať, potom nárok na odstupné nebude, si stále jeho zamestnancom. ALe to som už napísala v predch. príspevkoch.
veronikasad
26.05.12,07:41
Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
§ 76 Zákonníka práce, ktorý máš uvedený v prísp. č. 1011 od Tweety.
Zamestnávatel má pravdu v tom, že z odstupného sa platia odvody, je však stanovený max. vymer. základ.
S druhou časťou odpovede zamestnávatela nesúhlasím. Po skončení prac. pomeru kde si mal vyplatené odstupné sa môžeš aj na druhý deň zamestnať u nového zamestnávatela, resp. zaevidovať na Úrade práce (s nárokom na dávku v nezamestnanosti).

Nič iné nevymyslíš - ak chce odstupné, oznám to zamestnávatelovi listom že končíš pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby.
M4JKL
26.05.12,07:56
Žiadosť o Dohodu o ukončení pracovného pomeru som už poslal, od 1.6.2012 už do práce neprídem a mám nárok na odstupné - to všetko je mi jasné. Potreboval som len nejaké právne podchytenie môjho tvrdenia, že zamestnávateľ zavádza, keď tvrdí, že sa po vyplatení odstupného nebudem môcť 2 mesiace zamestnať u iného zamestnávateľa. V § 76 Zákonníka práce nič také uvedené nie je...
veronikasad
26.05.12,09:05
Žiadosť o Dohodu o ukončení pracovného pomeru som už poslal, od 1.6.2012 už do práce neprídem a mám nárok na odstupné - to všetko je mi jasné. Potreboval som len nejaké právne podchytenie môjho tvrdenia, že zamestnávateľ zavádza, keď tvrdí, že sa po vyplatení odstupného nebudem môcť 2 mesiace zamestnať u iného zamestnávateľa. V § 76 Zákonníka práce nič také uvedené nie je...
Odstupné by si musel vrátiť len v prípade, keby si sa vrátil späť do práce k zamestnávatelovi, ktorý ti ho vyplatil.

Pozri § 76 odst.5 ZP

(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
M4JKL
26.05.12,10:26
Dobre, skúsim to podať takto. :) Snáď posledná otázočka. Predpokladám, že mám nárok aj na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Je to tak?
M4JKL
29.05.12,15:43
Som zhnusený zo správania sa môjho zamestnávateľa, už sa na niečom dohodneme a vzápätí ma chcú oklamať na niečom inom... Možno sa už moje otázky niekde na fóre riešili, ale teraz naozaj nemám čas na ich hľadanie. Tak mi prepáčte, ak to tu zahlcujem už niekedy položenými otázkami.
Nakoniec sme sa dohodli na odstupnom aj na preplatení dovolenky, ale potrebujem vedieť, či mám nárok na preplatenie celého zostatku (34 dní), alebo len 4 týždne základnej výmery dovolenky? (pripomínam, že ide o dohodu o skončení pracovného pomeru)
Tweety
29.05.12,15:45
Som zhnusený zo správania sa môjho zamestnávateľa, už sa na niečom dohodneme a vzápätí ma chcú oklamať na niečom inom... Možno sa už moje otázky niekde na fóre riešili, ale teraz naozaj nemám čas na ich hľadanie. Tak mi prepáčte, ak to tu zahlcujem už niekedy položenými otázkami.
Nakoniec sme sa dohodli na odstupnom aj na preplatení dovolenky, ale potrebujem vedieť, či mám nárok na preplatenie celého zostatku (34 dní), alebo len 4 týždne základnej výmery dovolenky? (pripomínam, že ide o dohodu o skončení pracovného pomeru)
Napíš z ktorého roka máš zostatok, a kedy končí PP.
M4JKL
29.05.12,15:48
Napíš z ktorého roka máš zostatok, a kedy končí PP.
Zostatok z r. 2011 a PP končí 31.5.2012
Tweety
29.05.12,15:49
Zostatok z r. 2011 a PP končí 31.5.2012
Máš nárok na preplatenie celej nevyčerpanej z roka 2011 a 5/12 z ročného nároku na tento rok. Samozrejme, ak nepripadá do úvahy krátenie z dôvodu PN, alebo A.
M4JKL
29.05.12,15:52
OK, ďakujem pekne.
M4JKL
29.05.12,18:41
Samozrejme, ak nepripadá do úvahy krátenie z dôvodu PN, alebo A.
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
veronikasad
29.05.12,21:41
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
záleží na tom, kolko to bolo v kal.roku prac.dní. (každý kal.rok sa sleduje samostatne)
Tweety
30.05.12,06:20
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
Dovolenka sa kráti až za neodpracov.(PN) prvých 100 dní o jednu dvanástinu z ročného nároku, posudzujeme každý rok samostatne.
M4JKL
30.05.12,08:45
Ďakujem všetkým ešte raz veľmi pekne. Už by všetko malo byť v poriadku a konečne zase môžem kľudne spávať.
certik
06.06.12,11:19
Zamestnanec sa so zamestnávateľom dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou. Keby zamestnávateľ chcel toho istého zamestnanca znovu prijať na to isté pracovné miesto, je to možné?
vieraaaa
06.06.12,11:38
Zamestnanec sa so zamestnávateľom dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou. Keby zamestnávateľ chcel toho istého zamestnanca znovu prijať na to isté pracovné miesto, je to možné?
Áno môže.
Iba v prípade, ak by šlo o skončenie PP dohodou napr. z dôvodu nadbytočnosti a bolo by zamestnancovi vyplatené odstupné, tak ak by sa vrátil k tomu istému zamestnávateľovi alebo právnemu nástupcovi pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné, alebo jeho časť, ak sa zo zamestnávateľom nedohodne inak.

Viď
§ 76 Odstupné
(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

a ešte
§ 61 Výpoveď
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
certik
06.06.12,11:51
My by sme mali skončenie dohodou bez uvedenia dôvodu. PP by skončil napr. 07.06.2012 a nový by začal 08.06.2012 s tými istými pracovnými podmienkami. Nebude v tom problém? Ďakujem
vieraaaa
06.06.12,12:02
My by sme mali skončenie dohodou bez uvedenia dôvodu. PP by skončil napr. 07.06.2012 a nový by začal 08.06.2012 s tými istými pracovnými podmienkami. Nebude v tom problém? Ďakujem

Podľa mňa určite nie. Len ho bude treba odhlásiť v poisťovniach a prihlásiť znova, ako aj vypísať všetky doklady pri ukončení PP a novom PP. Neviem si predstaviť dôvod, prečo to tak chcete riešiť, ale to asi nie je podstatné.
suzi22
23.08.12,11:02
Dobry den, prosim Vas taky pripad: ucitelka na ZS.....mala dovolenku (su prazdniny) a 24.8 nastupuje do novej prace....ked isla dat dnes vypoved v starej robote - povedali, ze v poriadku - bude to dohodou, ale ze ju musia odhlasit uz 13.8 pretoze nema dostatok dovolenky.........maju na to pravo? Da sa tam nieco este podniknut??? Co teraz keby to tak je? - musi si tieto 2 tyzdne dobrovolne zaplatit aj socialku aj zdravotku? Dakujem pekne
veronikasad
23.08.12,11:06
Dobry den, prosim Vas taky pripad: ucitelka na ZS.....mala dovolenku (su prazdniny) a 24.8 nastupuje do novej prace....ked isla dat dnes vypoved v starej robote - povedali, ze v poriadku - bude to dohodou, ale ze ju musia odhlasit uz 13.8 pretoze nema dostatok dovolenky.........maju na to pravo? Da sa tam nieco este podniknut??? Co teraz keby to tak je? - musi si tieto 2 tyzdne dobrovolne zaplatit aj socialku aj zdravotku? Dakujem pekne
Ak nemáš nadpracované, aby si si mohla čerpať náhradné volno, bohužial sú len dve možnosti - spätné ukončenie pracovnného pomeru, alebo žiadosť o neplatené volno. Aj v druhom prípade neplatené voľno prerušuje poistenie v zdravotnej aj sociálnej poisťovni, v zdr.poisťovni si za toto obdobie musíš doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
suzi22
23.08.12,11:11
Dakujem pekne.....viem, zdravotka sa musi platit a socialka nie? Keby nezaplati socialku dobrovolne - aky to ma dopad do buducnosti?? Dakujem
veronikasad
23.08.12,11:13
Dakujem pekne.....viem, zdravotka sa musi platit a socialka nie? Keby nezaplati socialku dobrovolne - aky to ma dopad do buducnosti?? Dakujem
Bude mu toto obdobie chýbať do poistenia v nezamestnanosti a dôchodkového poistenia. V nem.poistení problém nevidím.

Spätne sa už toto obdobie doplatiť ako dobrovolné poistenie nedá, lebo nie je evidovaná na UP (platí pre dôch.poistenie).
Treba isť so zápočtovým listom od terajšieho zamestnávatela a novou pracovnou zmluvou do ZP a dať si do poriadku zdr.poistenie.
suzi22
23.08.12,11:23
Ok, dakujem. Zelam pekny den :-)
tomas.malo
03.09.12,11:14
Dobry den, trocha sa stracam ohladom odstupneho a ukoncenia PP dohodou, tak by som poprosil poradit. Januar-August som bol PN, po navrate do zamestnania som zistil, ze typ zamestnania ktory vykonavam mi robi neplechu s telom, tak som sa rozhodol k vypovedi z mojej strany podla § 60. 1.11. to budu 4roky co budem zamestnany u terajsieho zamestnavatela. Tolko fakty, moje otazky zneju:
1) ked dam vypoved formou dohody k urcitemu datumu, mam narok na odstupne, a kolko-mesacne odstupne?? a zaroven ci mam potom narok na podporu v nezamestnanosti?
2) oplati sa mi pockat k 1.11.? ci bude vyska odstupneho nejak zvysena za uceleny pocet odpracovanych rokov
3) v pripade ze by ma preradili na ine, mne vyhovujuce prac. miesto, bude vypocet pre moju dovolenku za kalendarny rok 2012, pre rok 2013 nejako ovplyvneny skutocnostou, ze som bol 202dni PN ?

Dakujem velmi pekne za zodpovedanie ktorejkolvek z mojich otazok.
Tweety
03.09.12,11:18
Dobry den, trocha sa stracam ohladom odstupneho a ukoncenia PP dohodou, tak by som poprosil poradit. Januar-August som bol PN, po navrate do zamestnania som zistil, ze typ zamestnania ktory vykonavam mi robi neplechu s telom, tak som sa rozhodol k vypovedi z mojej strany podla § 60. 1.11. to budu 4roky co budem zamestnany u terajsieho zamestnavatela. Tolko fakty, moje otazky zneju:
1) ked dam vypoved formou dohody k urcitemu datumu, mam narok na odstupne, a kolko-mesacne odstupne?? a zaroven ci mam potom narok na podporu v nezamestnanosti? Nárok na odstupné nemáš, na podporu áno.
2) oplati sa mi pockat k 1.11.? ci bude vyska odstupneho nejak zvysena za uceleny pocet odpracovanych rokov Odstupné je len pri výpovedi od zamesntáv. §63 odst. 1....
3) v pripade ze by ma preradili na ine, mne vyhovujuce prac. miesto, bude vypocet pre moju dovolenku za kalendarny rok 2012, pre rok 2013 nejako ovplyvneny skutocnostou, ze som bol 202dni PN ? Nárok na dovolenku za tento rok zatiaľ nevznikol. Budúci rok sa posudzuje už samostnatne, takže ak nebudeš PN, nebude sa nič krátiť.

Dakujem velmi pekne za zodpovedanie ktorejkolvek z mojich otazok.
V texte.
fue
03.09.12,12:47
Prosím Vás o radu. Zamestnanec sa so zamestnávateľom dohodli, že pracovný pomer skončí 31.8.2012 bez uvedenia dôvodu. Zamestnanec však chce jednomesačné odstupné a zamestnávateľ mu je ho ochotný vyplatiť. Spadá to pod §76 ods. 8 - Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4. Je toto odstupné u zamestnávateľa daňovým nákladom z hľadiska dani z príjmu. Aby to nebolo ešte jednoduché v čase od 27.8.2012 do 2.9.2012 je tento zamestnanec na OČR - kedy mu končí PP 31.8.2012 alebo až 2.9.2012 keď mu skončí OČR. Z dôvodu OČR bol odhlásený zo ZP 27.8.2012. Treba ho odhlasiť zo ZP aj z dôvodu PP k 31.8.2012 a z ukončenia OČR ho už odhlasovať netreba alebo treba ???? Ak má vôbec nárok na to odstupné a zamestnávateľ s ním chce hneď v septembri uzavrieť dohodu o vykonaní práce nemusí toto odstupné vrátiť ????( alebo sa to vzťahuje iba na situáciu ak by bol opäť prijatý na trvalý PP ??? Asi veľmi komplikované ale verím, že určite niekto poradí....
katka1605
31.10.12,12:49
Zamestnanec chce dať výpoveď, pre firmu pracoval 5,5 roka. Aká je jeho výpovedná doba? (2 mesiace podľa par. 62 ods. 6 č. 311/2001) ?
Tweety
31.10.12,12:49
Zamestnanec chce dať výpoveď, pre firmu pracoval 5,5 roka. Aká je jeho výpovedná doba? (2 mesiace podľa par. 62 ods. 6 č. 311/2001) ?
ÁNo dvojmesačná.
katka1605
31.10.12,12:54
Ďakujem za promptnú odpoveď :-)
Mila123
15.11.12,19:22
Ako je to prosim Vas ak zamestnankyna pocas rodicovskej chce odist z nasej firmy na UP a nas zamestnavatel sa nechce rozviazat PP, moze tiez tak,ze odide bez toho, aby u nas ukoncila PP, zrusi si len rodicovsku a zaeviduje sa na UP? Alebo musi dat vypoved paragr. 61 a plynutie 2 mes.VD??
Dakujem vopred. Jana
do evidencie na UP sa dostane iba ten, ktorý nemá zamestnanie, resp. keď ho ukončí.....ukončí podnikanie, resp. pozastaví si ho.....
hotová
04.12.12,13:00
Dobrý den, máme vo firme zamestnankyňu, ktorá je dlhodobo PN /13 mesiacov/ a PN stále trvá. V novembri nám priniesla lekársky posudok podľa ktorého nemôže vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy. Dnes nám bol doručená žiadosť o okamžité skončenie pracovneho pomeru, v ktorej žiada o vyplatenie dvoch odstupných platov. Do zamestnania nenastupila, ani nepriniesla potvrdenie o ukončení PN, preto jej z našej strany nebola ponuknutá iná práca. Chceli by sme vedieť ako máme postupovať v tomto prípade a či sme povinní vyplatiť jej odstupné platy, ak sme stále ochotní jej ponuknuť iné vyhovujúcejšie pracovné zaradenie. Ďakujem
hotová
05.12.12,12:40
Skúsim stručnejšie.Zaujíma ma či môže zamestnanec požiadať o okamžité ukončenie pracovného pomeru,ked je stále PN.Alebo musí najskôr ukončiť PN.O okamžité ukončenie PP žiada zo zdravotných dôvodov má aj lekarsky posudok.
veronikasad
05.12.12,12:45
Dobrý den, máme vo firme zamestnankyňu, ktorá je dlhodobo PN /13 mesiacov/ a PN stále trvá. V novembri nám priniesla lekársky posudok podľa ktorého nemôže vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy. Dnes nám bol doručená žiadosť o okamžité skončenie pracovneho pomeru, v ktorej žiada o vyplatenie dvoch odstupných platov. Do zamestnania nenastupila, ani nepriniesla potvrdenie o ukončení PN, preto jej z našej strany nebola ponuknutá iná práca. Chceli by sme vedieť ako máme postupovať v tomto prípade a či sme povinní vyplatiť jej odstupné platy, ak sme stále ochotní jej ponuknuť iné vyhovujúcejšie pracovné zaradenie. Ďakujem
Okamžité skončenie prac.pomeru zo strany zamestnanca je neplatné. Môže oň požiadať až v prípade, ak ho zamestnávatel do 15 dní od nástupu do práce nepreradí na miesto zodpovedajúce jeho zdr.stavu. Počas PN-ky túto lehotu zamestnávateľ nemôže splniť.
Peter S.
19.12.12,15:58
Podľa § 69 (1) písm. a) ZP Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prác. Je potrebné upozorniť zamestnankyňu, že nedošlo k skončeniu pracovného pomeru a zamestnávateľ jej ponúkne iné vhodné miesto až po ukončení PN.
majenka1
28.02.13,13:08
Dobry den, aby som nezakladala novu temu, rychla otazka:

Je mozne ukoncit pracovny pomer dohodou podla §60 bez udania dovodu a v dohode zaroven dohodnut jednomesacne odstupne podla §76, odsek 7? Bude to v tomto pripade danovo uznany naklad?
majenka1
28.02.13,21:01
Dobry den, aby som nezakladala novu temu, rychla otazka:

Je mozne ukoncit pracovny pomer dohodou podla §60 bez udania dovodu a v dohode zaroven dohodnut jednomesacne odstupne podla §76, odsek 7? Bude to v tomto pripade danovo uznany naklad?

Cize vyzera to tak, ze taketo skoncenie pracovneho pomeru je mozne, ale odstupne v tomto pripade nebude danovo uznany naklad...
veronikasad
28.02.13,21:03
Cize vyzera to tak, ze taketo skoncenie pracovneho pomeru je mozne, ale odstupne v tomto pripade nebude danovo uznany naklad...
Tak to nenazvi odstupným, ale odmenou - tú ti žiaden zákon vyplatiť nezakazuje.
majenka1
28.02.13,22:49
Tak to nenazvi odstupným, ale odmenou - tú ti žiaden zákon vyplatiť nezakazuje.

Dakujem za odpoved.
Cize pre zamestnanca to bude v tomto pripade mat rovnaky dosledok (ci odstupne ci odmena sa zaratava do vymeriavacieho zakladu), ale pre zamestnavatela odmena bude riadnym danovym vydavkom. Tak?
ewita888
28.02.13,22:54
Dakujem za odpoved.
Cize pre zamestnanca to bude v tomto pripade mat rovnaky dosledok (ci odstupne ci odmena sa zaratava do vymeriavacieho zakladu), ale pre zamestnavatela odmena bude riadnym danovym vydavkom. Tak?
tak :)
mackoivan
11.03.13,12:56
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
...
Lehota na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca je jeden mesiac, teda ešte menej, ako má v tomto prípade zamestnávateľ. To znamená, že ak sa dozviete o dôvode, pre ktorý môžete okamžite skončiť pracovný pomer, a ten dôvod je relevantný a na súde dokázateľný, musíte skončiť pracovný pomer najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
Mne zamestnávateľ mešká s výplatov už 3 mesiace - takže o dôvode výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy som sa dozvedel už pred troma mesiacmi- zmeškal som podanie výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy?
Vo vzore výpovede tu je uvádzane, že treba napísať za ktoré mesiace mzda nebola vyplatená a na druhej strane tu zas zákon píše že skončiť pracovný pomer treba skončiť najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
som z toho jeleň...
JAJA11
11.03.13,13:39
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
...
Lehota na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca je jeden mesiac, teda ešte menej, ako má v tomto prípade zamestnávateľ. To znamená, že ak sa dozviete o dôvode, pre ktorý môžete okamžite skončiť pracovný pomer, a ten dôvod je relevantný a na súde dokázateľný, musíte skončiť pracovný pomer najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
Mne zamestnávateľ mešká s výplatov už 3 mesiace - takže o dôvode výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy som sa dozvedel už pred troma mesiacmi- zmeškal som podanie výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy?
Vo vzore výpovede tu je uvádzane, že treba napísať za ktoré mesiace mzda nebola vyplatená a na druhej strane tu zas zákon píše že skončiť pracovný pomer treba skončiť najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
som z toho jeleň...

od poslednej výplaty ešte neuplynul mesiac, takže si myslím, že môžete dať výpoveď z dôvodu nevyplatenia poslednej mzdy a spĺňate zákonné podmienky....
boban
20.03.13,06:27
Milí poraďáci,
chcem Vás poprosiť o radu. 1.4.2012 som nastúpila do pracovného pomeru. Ak by som dnes dala výpoveď /zo strany zamestnanca/, bude moja výpovedná lehota 1 mesiac ??
Tweety
20.03.13,06:53
Milí poraďáci,
chcem Vás poprosiť o radu. 1.4.2012 som nastúpila do pracovného pomeru. Ak by som dnes dala výpoveď /zo strany zamestnanca/, bude moja výpovedná lehota 1 mesiac ??
Záleží od toho, kedy by si ju dala. Ak do jedného roka trvania PP tak áno, jeden mesiac. Ak by si ju dala napr. v apríli, tak 2 mesiace.
boban
20.03.13,06:56
Ďakujem Tweety za odpoveď. Práveže chcem, aby bola iba 1 mesačná, preto by som ju dala dnes.
saskia26
22.03.13,21:24
Ahojte, chcem poprosiť o radu, akú dĺžku výpovednej doby môže požadovať zam-ľ, keď zamestnanec pracuje vo firme 18 rokov a podal výpoveď? Ako mám správne chápať, že "najmenej dva mesiace"?
(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace je najmenej dva mesiace.
manco
25.03.13,17:06
Prajem pekný deň,
Prosíme poradiť, po 15rokoch súvislej práce je brat evidovaný -nezamestnaný v marci bude ma urade 6 mesiacov.
Od apríla nastupuje do zamestnania na trvalý prac.pom. Ale majiteľ firmy má vraj dosť nepríjemnú vlastnosť po mesiaci bez dôvodu v skúšobnej dobe dá výpoveď. (dufame že k tomu nedojde) , Bude mať nárok na novú dávku v nezamestnanosti po registrovaní sa na úrade práce? Teda bude dokladovať príjem za jeden mesiac z noveho zamestnania na davku v nezamestnanost? Alebo sa mu bude počítať nová dávka v nezamestananosti s predchádzajúceho zápočtu predchádzajúceho zamestnavatela - teda s tých15 rokov? celá rodina sme s toho na nervy.
Ďakujeme.
Mila123
25.03.13,17:17
Prajem pekný deň,
Prosíme poradiť, po 15rokoch súvislej práce je brat evidovaný -nezamestnaný v marci bude ma urade 6 mesiacov.
Od apríla nastupuje do zamestnania na trvalý prac.pom. Ale majiteľ firmy má vraj dosť nepríjemnú vlastnosť po mesiaci bez dôvodu v skúšobnej dobe dá výpoveď. (dufame že k tomu nedojde) , Bude mať nárok na novú dávku v nezamestnanosti po registrovaní sa na úrade práce? Teda bude dokladovať príjem za jeden mesiac z noveho zamestnania na davku v nezamestnanost? Alebo sa mu bude počítať nová dávka v nezamestananosti s predchádzajúceho zápočtu predchádzajúceho zamestnavatela - teda s tých15 rokov? celá rodina sme s toho na nervy.
Ďakujeme.
ak vyčerpal teraz 6 mesačnú dávku v nezamestnanosti po odpracovaní jedného mesiaca mu nová dávka z poistenia v nezamestnanosti nevznikne
JajaFabša
10.04.13,10:46
Naši zamestnanci majú v pracovných zmluvách zakotvenú povinnosť v Zmysle ZP § 62 ods.8 o peňažnej náhrade pri nezotrvaní zamestnanca počas plynutia výpovednej doby. Momentálne riešime tento prípad a mám dilemu, ako chápať v tomto prípade náhradu vo výške priemerného mesačného zárobku. Keď zamestnanec dostane výpoveď s právom na odstupné, tiež vypočítam priemerný mesačný zárobok, pripočítam k dosiahnutej hrubej mzde a z celkovej sumy sa vypočítajú odvody a daň, priemerný zárobok je v tomto prípade braný ako brutto. V prípade peňažnej náhrady si tiež zistím priemerný zárobok, ale ako s ním naložiť? Vypočítam hrubú mzdu a od nej odpočítam priemerný zárobok a z rozdielu potom počítam odvody a daň (myslím to samozrejme teoreticky, keďže priemerný zárobok je vyšší ako bežná mzda, ale pre pochopenie som to zjednodušila)? Alebo vypočítam hrubú mzdu, odpočítam odvody a daň a z čistej mzdy odrátam priemerný zárobok, ktorý budem považovať za netto sumu?
kika70
29.04.13,18:10
Ak dam ako zamestnanec vypoved, mam narok na podporu v nezamestnanosti?
Darina1234
20.05.13,06:11
Prosim o radu, dala som okam. sk. prac. pomeru zo strany zamestnanca z dovodu nevypl. mzdy/ nadčasu/, bolo mi odpovedane, že nesuhlasia nakolko zistili, že moja nadriadena/ veduca predajne/ nespravne evidovala nadčasove hodiny a ich čerpanie, takže nou vykazane hodiny v knihe dochadzky su nespravne a preto nesuhlasia so skončením, je to v sulade so ZP, nie je o chyba zamesnavaela, ked nespravne vedie evidenciu dochadzky a čerpanie nadčasovch hodin
JAJA11
20.05.13,07:23
Prosim o radu, dala som okam. sk. prac. pomeru zo strany zamestnanca z dovodu nevypl. mzdy/ nadčasu/, bolo mi odpovedane, že nesuhlasia nakolko zistili, že moja nadriadena/ veduca predajne/ nespravne evidovala nadčasove hodiny a ich čerpanie, takže nou vykazane hodiny v knihe dochadzky su nespravne a preto nesuhlasia so skončením, je to v sulade so ZP, nie je o chyba zamesnavaela, ked nespravne vedie evidenciu dochadzky a čerpanie nadčasovch hodin

ak máte výplatnú pásku a vám bola vyplatená mzda podľa výplatnej pásky, tak si myslím, že nie je dôvod na výpoveď podľa tohto paragrafu.... vy máte právo požadovať opravu výplaty.......
lavenderka
27.05.13,11:35
Dobry den, prosim o radu.
Koncom aprila som podala vypoved, kde som uviedla, ze chcem ukoncit pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou. Cize koncom Juna koncim.
Dostala som pracovnu ponuku, kde ma chcu nieco po polovici Juna, o tuto pracu prist nechcem.
Zamestnavatel, mi neche vyhoviet aby ma pustil skor , ma uz za mna nahradu, dokonca robi v nasej firem ale na inej pozicii, cize by sa len presunula.
Co mozem urobit vsetko preto aby som skoncila!
JAJA11
27.05.13,17:13
zákonná možnosť je len skončiť k 30.6. Ak máte nejakú dovolenku, požiadať o čerpanie dovolenky, prípadne požiadať o neplatené voľno... len neviem, či vám zamestnávateľ vyhovie, skôr nie....
KEJKA
27.05.13,17:25
Dobry den, prosim o radu.
Koncom aprila som podala vypoved, kde som uviedla, ze chcem ukoncit pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou. Cize koncom Juna koncim.
Dostala som pracovnu ponuku, kde ma chcu nieco po polovici Juna, o tuto pracu prist nechcem.
Zamestnavatel, mi neche vyhoviet aby ma pustil skor , ma uz za mna nahradu, dokonca robi v nasej firem ale na inej pozicii, cize by sa len presunula.
Co mozem urobit vsetko preto aby som skoncila!
písala som cca pred 2 hodinami odpoved, nejako ju neuložilo, tak skúsim len stručne ešte raz - tvoje možnosti viac či menej etické sú:
- dovolenka, ak máš, môžeš čerpať
- dohodnúť si inú úpravu pracovného času s novým zamestnávateľom /víkendy, večery, práca na doma/
- PNka
- §, pracovné voľno, návšteva lekára - 7 dní, samozrejme nie v kuse
- sprevádzanie člena rodiny k lekárovi
- jednoducho prestaneš chodiť do práce.
kitkas
27.05.13,22:33
Dobry vecer, tiez poprosim o radu podobnu. Ja som na strane zamestnavatela. Mam plan prijat zamestnanca, ktory je t.c. vo vypovednej lehote do 30.6. Ja ho potrebujem od 01.06. Moja jedina moznost je dosiahnut, aby mu dal povodny zamestnavatel namiesto vypovede s vypovednou lehotou vypoved dohodou ku 31.5.? Tiez ako sa mam zariadit so svojim sucasnym problemovym zamestnancom, ktory si neplni pracovne povinnosti, ale nemam na to pisomne upozornenie, nakolko po nom by mi obratil z pomsty firmu s dvoma zamestnancami typu "ja sef, on podriadeny" hore nohami s nasledkami obrovskymi. Moznost je len zbavit sa hned, ale hrube porusenia pracovne discipliny to zase nie je, len dlhodobe "bezne" porusovanie discipliny i pracovnej moralky. Ak snad vezme vypoved dohodou, mozem pre istotu toho druheho planovaneho prihlasit v socialnej poistovni ako zamestnanca, aj ked neviem ako to este dopadne. Prepacte za mozny zmatok v texte, ale je noc a problemov vela. Srdecna vdaka!
KEJKA
27.05.13,22:40
tak sa na to vyspi a trochu to upresni a používaj odstavce.
Nežiadúcemu zamestnancovi môžeš dať výpoveď s1-3 mesačnou výpovednou lehotou -pozor na dôvod.
Ten druhý má nahradiť toho prvého? V takom prípade nemôžeš použiť ako dôvod nadbytočnosť.
Odkedy sa zam-eľ bojí zam-cov?
veronikasad
09.10.13,07:52
Ahojte Poraďáci potrebujem pomôcť. Som na RD. v septembri som sa chcela vrátiť do práce, no zamestnávateľ mi nevyhovel. Výpoveď som nedostala, no našla som si novú prácu a od 1.11. by som mala nastúpiť.
Neviem, ako to mám teraz riešiť. mám dať výpoveď no tam je výpov.doba 2mes., alebo to mám riešiť radšej dohodou? tam by mala byť VD min. 1mes.
ak by zamestnávateľ súhlasil, mohla by som to dať so spätným dátumom? aby mi tá výpovedná doba končila 31.10.2013?
Neviem, no nárok na odstupné asi nemám.. u toho istého zamestnávateľa pracujem síce od roku 2009, no v roku 2010 ma presunul do jeho druhej firmy a v 5/2011 som nastúpila na MD, čiže som v tej druhej firme robila asi rok.
Nemám s týmto vôbec žiadne skúsenosti, a keďže to potrebujem riešiť rýchlo, tak preto vám píšem. VOPRED VÁM VEĽMI, VEĽMI ĎAKUJEM!!
Čo znamená nevyhovel ? Oznámila si zamestnávatelovi mesiac vopred, že 31.8. končíš RD a od 1.9. nastupuješ do práce ?
JAJA11
09.10.13,08:10
podľa mňa, ak ste sa chceli vrátiť do zamestnania, zamestnávateľ, ak vás nepotreboval, mal vám dať výpoveď so všetkými náležitosťami....
vy máte právo kedykoľvek oznámiť počas RP, že nastúpite naspäť do zamestnania a zamestnávateľ nemôže zakázať vám nastúpiť do zamestnania ......
Ak vás nechcel zobrať, pravdepodobne mu nebude robiť problém urobiť s vami dohodu o skočení pracovného pomeru k 31.10.2013....
Ešte máte možnosť znovu oznámiť, že nastúpite do zamestnania a budete vidieť, ako zamestnávateľ zareaguje.... možno vám dá výpoveď on sám.... v tej chvíli môžete pristúpiť na dohodu o rozviazaní pracovného pomeru a mali by ste dostať aj odstupné.....
ale ak vie, že už máte nové pracovné miesto, môže vám vyrobiť problém, tak si dobre rozmyslite, ako ďalej :-)
JAJA11
09.10.13,08:19
tak záleží len na vás, ako si to vyriešite, ak nemal pre vás prácu, tak by nemal robiť problémy s rozviazaním pracovného pomeru.....
luciaNR
09.10.13,08:30
tak záleží len na vás, ako si to vyriešite, ak nemal pre vás prácu, tak by nemal robiť problémy s rozviazaním pracovného pomeru.....

Ešte sa chcem odpýtať, teda počíta sa mi aj MD a RD do odpracovaných rokov u zamestnávateľa? čiže mala by som nárok aj na odstupné keby som to riešila dohodou?
Tweety
09.10.13,08:34
Ak by to bola dohoda z tzv. organiz. dôvodov, tak áno., ale musí byť dôvod uvedený priamo v dohode. Podľa §76 ZP je nárok na odstupné.
KEJKA
09.10.13,13:01
odstupné by si dostala, len keby ti dal výpoveď zam-eľ.
Dohodou môžeš skončiť kedykoľvek.
nepíšeš, či v septembri končí RD alebo chceš ísť do zamestnania predčasne. takže nie je jasné, prečo by ti zam-eľ nemal vyhovieť.
Rieš ukončenie PP dohodou čím skôr, do konca oktobra je more času.
Konieckoncov isto máš nárok aj na nejakú dovolenku - nezabudni na čerpanie alebo žiadaj o preplatenie z dôvodu ukončenia PP.
=====
doplňujem, kedže sa mi nedá komentovať iné príspevky /neviem prečo/
áno - aj dohoda môže byť z org.dôvodov, vtedy je nárok na odstupné, ale ja som s touto možnosťou v odpovedi nerátala. Zadávateľka prioritne rieši rýchle ukončenie PP, takže klasická dohoda, žiadna VD, ale dohodnú sa na dátume ukončenia.
Tweety
09.10.13,13:10
odstupné by si dostala, len keby ti dal výpoveď zam-eľ.

Lydka, v tomto nemáš pravdu, aj pri skončení PP dohodou z organiz. dôvodov vzniká podľa §76 nárok na odstupné.
luciaNR
09.10.13,18:24
odstupné by si dostala, len keby ti dal výpoveď zam-eľ.
Dohodou môžeš skončiť kedykoľvek.
nepíšeš, či v septembri končí RD alebo chceš ísť do zamestnania predčasne. takže nie je jasné, prečo by ti zam-eľ nemal vyhovieť.
Rieš ukončenie PP dohodou čím skôr, do konca oktobra je more času.
Konieckoncov isto máš nárok aj na nejakú dovolenku - nezabudni na čerpanie alebo žiadaj o preplatenie z dôvodu ukončenia PP.

RD mi končí v máji 2014. áno viem, že kedykoľvek, no to že tam musí byť výpovedná doba min. 1 mes. tak PP by mi tým pádom skončil až 30.11. tak preto by som to chcela dať so spätným dátumom (teda ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť)
čiže ak ukončím dohodou, mám nárok na odstupné aj na preplatenie dovolenky? treba to všetko uviesť v tej dohode? ešte raz vám všetkým veľmi ďakujem!!
Tweety
09.10.13,18:31
Na skončení PP dohodou sa musíte obidvaja dohodnúť. Ak PP končí dohodou, VD už nie je, ale končí dobou, na ktorej sa dohodnete. Ak bude skončený podľa §6O ZP- teda dohodou z organiz,. dôvodov, nárok na odstupné vznikne. Preplatenie dovolenky, na ktorú vznikol nárok a nebola vyčerpaná je zo zákona nárok.