Vivera
24.02.10,11:56
Dobrý Deň.
Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

Ďakujem
Zoltán Kovács
24.02.10,11:00
AK dom získala dedičstvom, tak to nespadá do BSM a nevzniká povinnosť vysporiadať sa z hodnoty domu s manželom. Jedine z hodnoty, ktorú spoločne investovali do domu počas trvania manželstva.
Xanti
24.02.10,11:00
Dobrý Deň.
Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

Ďakujem
No tak a z akého titulu by mala sesternica vyplatiť svojho manžela po rozvode?
Ved píšeš, že dom zdedila sesternica. A dary a dedičstvo nepatria do BSM. Takže jej manžel nemá nárok na dom, a ani ho nemusí vyplácať.
hanelie
24.02.10,11:18
Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety.
môže, ak je jeho 100% vlastníkom - ak je teta uvedená ako vecné bremeno v LV /právo dožitia/ - potom toto vecné bremeno prejde na nového vlastníka
Chobot
24.02.10,12:28
Dobrý Deň.
Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

Ďakujem

AK je ťarcha - doživotné právo na užívanie domu- zapísané aj v katastri, tak sa teta nebude musieť odsťahovať z domu. Má právo bývať v dome až do konca života, aj keby sesternica dom predala.