msa
24.02.10,14:04
Dobrý deň poraďáci,
mám takýto problém:
SZČo v roku 2009 dňa 5.8.2009 ide na PN,ktorá vlastne trvá až dodnes.
Napriek tomu má vystavené faktúry raz mesačne aj za mesiace 8,9, a 10 2009.Dávam to do hromady a vôbec neviem, čo môžem vlastne urobiť.Príjmy mu zdaniť musím, ale ako ich mohol mať, keď bol PN? Na faktúrach má uvedený aj počet odpracovaných hodín. Budem mu robiť paušálne výdavky a daň vychádza 0. Obávam sa , či tú PN nebude musieť vrátiť.Nedalo by sa to nejako obísť?
Prosím Vás, ak vie niekto poradiť, dajte mi vedieť, lebo fakt neviem, čo s tým. ďakujem veľmi pekne.
msa
24.02.10,21:46
ešte som zistila, že vlastne boli dve PN. jedna trvala do 8.11. a tú nedostal vyplatenú, pretože nemal uhradené všetky odvody. A Ďalšia Pn začína 9.11. po uhradení a tá už mu bola priznaná. Takže v podstate by mu nemali čo vziať.
Melnick
09.03.10,15:02
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?

mimotemy mozog mám už zavarený z hlúpostí nad ktorými sa momentálne zamýšľam a ktoré ináč robím úplne bez problémov. Čím to je ? Žeby syndróm marcových premýšľajúcich hláv?:confused::(:mad: Ani mi nejde krajší smajlík pricapiť.:o
Zoltán Kovács
09.03.10,15:40
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?

mimotemy mozog mám už zavarený z hlúpostí nad ktorými sa momentálne zamýšľam a ktoré ináč robím úplne bez problémov. Čím to je ? Žeby syndróm marcových premýšľajúcich hláv?:confused::(:mad: Ani mi nejde krajší smajlík pricapiť.:o


No malo by sa to rozčleniť, totiž ide o platenie odvodov bez dôvodu. Teda nemalo by to byť účtované ako VOZD. (ale inak ani ja sa nad tým moc nepozastavujem), hlavne keď ani nedodajú aspoň kópiu PN.
Melnick
09.03.10,16:28
Zoli, aj tak by ma zaujímalo, koľkí to v DP takto krátili. Zvlášť ak sa SZČO ani nezmienil, že bol PN. Ale na druhej strane ...niekoho aj horúci pot obleje, že to neriešil, keď nás bude čítať. A toto sú tie krásne marcové chvíle, keď vonku je zima a vy ste za monitorom zrazu doslova ako v saune......... :D:D:D:D
Melnick
24.03.10,12:21
Tu je odpoveď DRSR na problém, ktorý ma trápil:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 6 ods. 10 Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp.
Ak daňovník uplatní výdavky vo výške 40% resp. 60%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Z uvedeného vyplýva, že daňovník uplatňuje poistné a príspevky v skutočne zaplatenej sume. V prípade vrátenie príspevkov a poistného zo Sociálnej poisťovne bude táto vratka zdaniteľným príjmom a v prípade započítania bude mať daňovník v príslušnom zdaňovacom období nižšiu preukázateľne zaplatenú výšku poistného a príspevkov.

Odd. MD a S
DR SR, pracovisko Bratislava
Katy a R
24.03.10,12:31
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?
:o

.. my- niektorí jednotlivci:D jednoducho neplatíme nič navyše ... a nie je žiadny problém;)
Melnick
24.03.10,17:10
Katka, ale my spolupracujeme aj s jednotlivcami, ktorý sú na PN a bežia im trvalé príkazy, lebo v banke treba čakať až 5 minút, kým to zmenia. Takže tak......:)
stravne
26.02.12,18:39
Čítam tu už síce staršiu diskusiu, ale nedá mi neopýtať sa. Robím živnostníkovi DP za rok 2011, má paušál 40 % a v roku 2010 bol 11 kalendárnych dní na PN. Súčasne mu ale odchádzali odvody v plnej sume aj do ZP a aj do SP. Do DP za 2010 som uviedla plné odvody do týchto inštitúcií a písala žiadosť o vrátenie preplatkov, ktoré boli zaplatené bez právneho dôvodu. V roku 2011 sme obdržali preplatky zo SP a ZP, ZP pripojila aj list o sume, kde uviedla aj odvedenú daň. SP neposlala nič, len danú sumu na účet.
Pri DP za rok 2011 teraz...podľa zákona živnostník, ktorý si uplatňuje paušál môže rozhodnúť o tom, či si preplatok zo ZP na základe listu s odvedenou daňou zahrnie do príjmov a zároveň uvedie aj výšku odvedenej dane, alebo sa rozhodne, že týmto je daňová povinnosť splnená. Ale čo s vratkou zo Socialnej poistovne...Včleniť ju do príjmov alebo len ponížiť výdavky (poistné)?
Ďakujem za radu.
KatarinaNR
26.02.12,19:00
Mňa by zase zaujímala a riešim situáciu, že SZČO je na PN, neplatí povinné odvody, lebu má nárok na nemocenské, ale zároveň vystavuje faktúry za svoje služby počas PN? Pracuje doma.
Je to OK? je to legálne?
DanielaSL
26.02.12,19:02
Je to legálne ....
KatarinaNR
26.02.12,19:04
a potom nemocenské sa považuje za aký príjem? dáva sa do účtovníctva? DP (v tomto prípade)
Mila123
26.02.12,19:08
Mňa by zase zaujímala a riešim situáciu, že SZČO je na PN, neplatí povinné odvody, lebu má nárok na nemocenské, ale zároveň vystavuje faktúry za svoje služby počas PN? Pracuje doma.
Je to OK? je to legálne?
legálne je mať príjem počas PN, či OČR......má dodržiavať liečebný režim........
Katy a R
26.02.12,19:09
a potom nemocenské sa považuje za aký príjem? dáva sa do účtovníctva? DP (v tomto prípade)
sú to dávky - nie je to zdaniteľný príjem.:) - dám si poslať na súkromný účet ;)
DanielaSL
26.02.12,19:09
Nemocenské je príjem neovplyvňujúci základ dane. Keď ho mám na firemnom účte, tak ho zaúčtujem...Ale ak mu príde domov poštovou poukážkou, tak ani neviem že ho mal..poukážku o poslaní PN mi ešte nikdy nikto nedal, tak logicky nemôžem zaúčtovať nič.
Katy a R
26.02.12,19:14
Čítam tu už síce staršiu diskusiu, ale nedá mi neopýtať sa. Robím živnostníkovi DP za rok 2011, má paušál 40 % a v roku 2010 bol 11 kalendárnych dní na PN. Súčasne mu ale odchádzali odvody v plnej sume aj do ZP a aj do SP. Do DP za 2010 som uviedla plné odvody do týchto inštitúcií a písala žiadosť o vrátenie preplatkov, ktoré boli zaplatené bez právneho dôvodu. V roku 2011 sme obdržali preplatky zo SP a ZP, ZP pripojila aj list o sume, kde uviedla aj odvedenú daň. SP neposlala nič, len danú sumu na účet.
Pri DP za rok 2011 teraz...podľa zákona živnostník, ktorý si uplatňuje paušál môže rozhodnúť o tom, či si preplatok zo ZP na základe listu s odvedenou daňou zahrnie do príjmov a zároveň uvedie aj výšku odvedenej dane, alebo sa rozhodne, že týmto je daňová povinnosť splnená. Ale čo s vratkou zo Socialnej poistovne...Včleniť ju do príjmov alebo len ponížiť výdavky (poistné)?
Ďakujem za radu.
ZP - daňová povinnosť je splnená.
A SP - ja by som započítala so zaplateným poistným (ponížiš):) Najlepšie je hneď v nasledujúcom období ponížiť poistné ;)
stravne
26.02.12,19:32
takže s tou ZP som na istom..čo sa týka SP keďže bola vratka v roku 2011, tak v ramci DP za 2011 odpočítam vratku od zaplatenych odvodov do SP.
Chcela by som sa ešte opýtať...SZČO uplatňuje prvýkrát 40 % paušál /roky predtým 60%/. Vyšla mu platiť dosť vysoká daň, uvažujeme o prechode na JU...čo by si mohol dávať do nákladov?:
-stravné lístky
-mobilný telefón
-električenku
-keď má miesto podnikania v byte, na ktorý má hypotéku, môže aj nájomné na tento byť dávať do nákladov?
Ďakujem
KatarinaNR
26.02.12,19:41
takže súbeh: príjem zo živnosti a príjem nemocenské (PN), pokiaľ dodržuje liečebný program je ok
stravne
26.02.12,20:27
Má niekto iný názor na tu vratku zo SP?
veronikasad
26.02.12,20:57
takže súbeh: príjem zo živnosti a príjem nemocenské (PN), pokiaľ dodržuje liečebný program je ok
Katka, o aký predmet podnikania sa jedná ? Má SZČO aj zamestnancov, alebo robí len sám ?
KatarinaNR
27.02.12,11:11
Veronika,
SZČO robí len sám a má poradenské služby, administratívne služby,
KatarinaNR
27.02.12,15:21
je nejaký paragraf, ktorý to nevylučuje? aby som sa mala o čo oprieť, ďakujem
veronikasad
27.02.12,15:45
je nejaký paragraf, ktorý to nevylučuje? aby som sa mala o čo oprieť, ďakujem
PN-ka ešte trvá ?
KatarinaNR
27.02.12,15:47
áno trvá a bude ešte nejakú dobu trvať, totiž dotyčná ide na operáciu,
Katy a R
27.02.12,19:20
je nejaký paragraf, ktorý to nevylučuje? aby som sa mala o čo oprieť, ďakujem
zák o SP - druhá hlav .. napr §31 , 33
a tiež kuk treti hlava - napr §155
KatarinaNR
27.02.12,19:25
zák o SP - druhá hlav .. napr §31 , 33
a tiež kuk treti hlava - napr §155

oki ďakujem, idem pozrieť :-)
SSAndrea
19.03.12,06:48
oki ďakujem, idem pozrieť :-)

Dobrý deň, čítam vaše príspevky a tiež sa zamýšľam nad rovnakým problémom. SZCO PN skoro pol roka si v pohode vystavuje faktúry a nakupuje stravné lístky. NO ja ako som to prečítala aj tie paragrafi čo ste písali, mi to vychádza, že by teda nemal pracovať ani uplatňovať SL do výdavkov???? SZCO nemá ani "povolené vychádzky" a má reklamnú agentúru. Pochopila som to správne????
Mila123
19.03.12,07:12
Dobrý deň, čítam vaše príspevky a tiež sa zamýšľam nad rovnakým problémom. SZCO PN skoro pol roka si v pohode vystavuje faktúry a nakupuje stravné lístky. NO ja ako som to prečítala aj tie paragrafi čo ste písali, mi to vychádza, že by teda nemal pracovať ani uplatňovať SL do výdavkov???? SZCO nemá ani "povolené vychádzky" a má reklamnú agentúru. Pochopila som to správne????
a ešte napíš , že szčo nemá žiadnych zamestnancov.....:eek:
SP nesleduje príjem počas čerpania dávok nem. poistenia (PN)...
SL určite nie sú výdavkom OZD počas PN...
SSAndrea
19.03.12,07:35
no veru nemá zamestnancov. Mila ďakujem. Takže príjem dám ako POZD a SL ako VNZD ako som si aj myslela. Pekný deň