zuni
24.02.10,14:33
Dobrý deň,
môže mi niekto poradiť, ako vystaviť fa (refakturácia opravy návesu) pre podnikateľa z čiech, neplatca dph, my sme platcami dph. Mám vystaviť s dph? a súhrnný výkaz-ano či nie?
evelien
24.02.10,13:45
prace su vykonane na hnutelnom majetku, dodane zdanitelnej osobe. miesto dodania sluzby = sidlo odberatela, tzn. CR. na sluzbu sa nevztahuje slovenska DPH = fa bez DPH, sluzbu uviest v suhrnom vykaze
zuni
24.02.10,14:40
zabudla som uviesť, že živnostník nemá IČ DPH a podľa §15 "...ak dodávateľ nemá k dispozícii ič dph objednávateľa, k cene musí uplatniť slovenskú dph...."
evelien
24.02.10,17:04
Definíciu zdaniteľnej osoby mame v § 3. Podla toho nechapem zdanitelnu osobu len ako osobu registrovanu.

Vynimka podľa §16, ods. 9 plati iba pre ine ako zdanitelne osoby.
Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
Teda miesto dodania urcujem podla § 15 ods. 1.
Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
evelien
24.02.10,17:07
tu tvoju citaciu § 15 som nenasla :confused: skade je? mam iny zakon o dph?
Luba
24.02.10,20:38
Nemáš náhodou zákon o DPH platný do 31.12.09? Lebo v novom to takto je, pozri aj tu na porade,znenie aktuálneho zákona o DPH.
evelien
24.02.10,20:43
Nemáš náhodou zákon o DPH platný do 31.12.09? Lebo v novom to takto je, pozri aj tu na porade,znenie aktuálneho zákona o DPH.
mimotemy patri mne? ani by som sa necudovala, lebo mne uz z tej dph vyhrava
Luba
24.02.10,20:54
No áno, tá odpoveď patrí tebe, keď nevieš tú citáciu nájsť v zákone, lebo ono to tam je. Neviem, aký zákon máš pri ruke, tak preto sa pýtam, či nie staré znenie, lebo ten §15 sa veľmi výrazne zmenil od 1.1.10.
evelien
24.02.10,22:16
§ 15
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.
(4) Na účely určenia miesta dodania služby podľa odsekov 1 a 2 a § 16 sa
a) zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm. a) alebo b), považuje za zdaniteľnú osobu pre všetky služby, ktoré sú jej dodané,
b) právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, považuje za zdaniteľnú osobu.
zuni
25.02.10,07:03
To znenie §15 mám z nového zákona o dph s komentárom
Luba
25.02.10,08:28
No áno, tá odpoveď patrí tebe, keď nevieš tú citáciu nájsť v zákone, lebo ono to tam je.

No, Zuni a Evelien, mám dojem, že som teraz ráno lepšie poňala. komu som to vlastne odpisovala, že nenašiel citáciu §15 .
Lebo ste sa mi večer doplietli a reagovala som na tú nesprávnu osobu, takže sorry, snaha bola...
evelien
25.02.10,09:53
takze mozeme to uzavriet, ze fakturacia bez DPH?
Luba
26.02.10,12:56
áno