bouboule
24.02.10,14:25
ahojte, nedavno ma prekvapila odpoved jedneho znameho, vraj vyplatil, co od neho exekutor ziadal a ked sa ho znamy opytal na potvrdenie o ukonceni exekucneho konania, tak exekutor mu odpovedal, ze vraj zakon mu to nenakazuje, a ze pokial chce moj znamy taketo potvrdenie, tak to bude spoplatnovane. ake mate skusenosti? v kazdom pripade, ja by som tie peniaze asi zaplatila, aby som bola do buducnosti kryta, v tomto state clovek nikdy nevie.
ludex
24.02.10,13:34
ahojte, nedavno ma prekvapila odpoved jedneho znameho, vraj vyplatil, co od neho exekutor ziadal a ked sa ho znamy opytal na potvrdenie o ukonceni exekucneho konania, tak exekutor mu odpovedal, ze vraj zakon mu to nenakazuje, a ze pokial chce moj znamy taketo potvrdenie, tak to bude spoplatnovane. ake mate skusenosti? v kazdom pripade, ja by som tie peniaze asi zaplatila, aby som bola do buducnosti kryta, v tomto state clovek nikdy nevie.

Neviem či to je spoplatnené,ale každopádne by som trval na potvrdení o ukončení exekúcie. Mal som ten istý problém,že som zaplatil exekúciu a nepýtal som si potvrdenie a za dva roky mi prišiel papier že mám zaplatiť uroky z omeškania za tie dva roky,lebo nebola exekúcia ukončená! Vraj exekútor nie je povinný informovať o zostatku dlhu a je to moja povinnosť.Takže,jednoznačne trvať na vydaní potvrdenia o ukončení!;)
Mgr.Shrek
24.02.10,13:52
ahojte, nedavno ma prekvapila odpoved jedneho znameho, vraj vyplatil, co od neho exekutor ziadal a ked sa ho znamy opytal na potvrdenie o ukonceni exekucneho konania, tak exekutor mu odpovedal, ze vraj zakon mu to nenakazuje, a ze pokial chce moj znamy taketo potvrdenie, tak to bude spoplatnovane. ake mate skusenosti? v kazdom pripade, ja by som tie peniaze asi zaplatila, aby som bola do buducnosti kryta, v tomto state clovek nikdy nevie.

Ahoj a tvoj známy nemá nejaký príjmový doklad o zaplatení, výpis z banky alebo niečo také?
Výpis z banky je verejná listina, teda má určitú dôkaznú silu. Teda, ak by mne došlo niečo také o úrokoch, odvolal by som sa a ako dôkaz by som priložil originál výpisu z banky.
riccado
24.02.10,16:11
Ahoj a tvoj známy nemá nejaký príjmový doklad o zaplatení, výpis z banky alebo niečo také?
Výpis z banky je verejná listina, teda má určitú dôkaznú silu. Teda, ak by mne došlo niečo také o úrokoch, odvolal by som sa a ako dôkaz by som priložil originál výpisu z banky.

troska ta opravim pre spravnost. vypis z banky nie je verejnou listinou, v ostatnom s tebou suhlasim.

Verejná listina je písomný dokument, na ktorom je odtlačok pečiatky (http://www.porada.sk/index.php?title=Pe%C4%8Diatka&action=edit&redlink=1) slovenského orgánu/úradu alebo úradnej osoby a podpis úradnej osoby.
Verejnou listinou je nielen listina, ktorú vyhotovil slovenský orgán, ale aj listina, ktorú takýto orgán len potvrdil, napríklad splnomocnenie , na ktorom notár osvedčil správnosť podpisu osoby. Rozhodujúce je, či na písomnosti je odtlačok úradnej pečiatky alebo podpis úradnej osoby.
misoft
24.02.10,18:45
to riccardo
Ale pokiaľ si nechám urobiť výpis z banky a bude tam pečiatka a podpis, stáva sa to defacto verejnou listinou, pretože má všetky identifikačné znaky + razítko inštitúcie + podpis zodpovednej osoby.
Mgr.Shrek
24.02.10,19:04
troska ta opravim pre spravnost. vypis z banky nie je verejnou listinou, v ostatnom s tebou suhlasim.

Verejná listina je písomný dokument, na ktorom je odtlačok pečiatky (http://www.porada.sk/index.php?title=Pe%C4%8Diatka&action=edit&redlink=1) slovenského orgánu/úradu alebo úradnej osoby a podpis úradnej osoby.
Verejnou listinou je nielen listina, ktorú vyhotovil slovenský orgán, ale aj listina, ktorú takýto orgán len potvrdil, napríklad splnomocnenie , na ktorom notár osvedčil správnosť podpisu osoby. Rozhodujúce je, či na písomnosti je odtlačok úradnej pečiatky alebo podpis úradnej osoby.


to riccardo
Ale pokiaľ si nechám urobiť výpis z banky a bude tam pečiatka a podpis, stáva sa to defacto verejnou listinou, pretože má všetky identifikačné znaky + razítko inštitúcie + podpis zodpovednej osoby.

Pojem "verejná listina" zákon nedefinuje. Súdna prax považuje za verejnú listinu dokument, vydaný štátnym orgánom a spravidla predpísaným spôsobom, ktorým sa zakladá právo alebo povinnosť, prípadne sa ním zisťuje určitý stav. Za verejnú listinu sa považuje nielen listina, vydaná v Slovenskej republike, ale aj listina vydaná v cudzine, napr. cudzozemský sobášny list, cestovný pas, rozsudok cudzozemského súdu, ktorý sa týka osobného stavu a pod. Za verejnú listinu sa preto podľa súdnej praxe považuje napr. občiansky preukaz, potvrdenie lekára o pracovnej neschopnosti, diplom o ukončení vysokej školy, potvrdenie o strate občianskeho preukazu, potvrdenie lekára o zdravotnom stave chorého člena rodiny - dieťaťa mladšieho ako 10 rokov a o potrebe jeho ošetrovania zamestnancom, potvrdenie o odovzdaní osobného preukazu vojaka z povolania.

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/4709723/pytate-sa-pravnika.html#ixzz0gUAmK6n3
riccado
24.02.10,19:15
to riccardo
Ale pokiaľ si nechám urobiť výpis z banky a bude tam pečiatka a podpis, stáva sa to defacto verejnou listinou, pretože má všetky identifikačné znaky + razítko inštitúcie + podpis zodpovednej osoby.

to mirsoft

ale banka je "obycajna" akciova spolocnost, aku si mozes zalozit aj ty, nie statna institucia. aj peciatku si tiez nechas vyrobit za par eurikov....

takze mozes aj ty potom vydavat verejne listiny???
riccado
24.02.10,19:26
§ 131 ods. 4 Trestneho zakona: Verejnou listinou sa na účely tohto zákona rozumie písomnosť vydaná na základe zákona štátnym orgánom alebo iným orgánom verejnej moci v rámci jeho pôsobnosti, ktorá zakladá, mení alebo ruší práva alebo povinnosti alebo osvedčuje ich vznik, zmenu alebo zánik, alebo osvedčuje totožnosť osoby alebo veci, ich stav, vlastnosti alebo spôsobilosť alebo právom chránené záujmy.

§ 352 ods. 1 Trestneho zakona: Kto verejnú listinu, úradnú pečať, úradnú uzáveru, úradný znak, úradnú značku alebo ciachu falšuje, podstatne pozmení ich obsah v úmysle, aby sa použili ako pravé, alebo ich použije ako pravé, alebo si ich nechá vyhotoviť s úmyslom použiť ich ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

otazka: ak pozmenim vkladovy listok z banky, dopustim sa trestneho cinu "falsovania a pozmenovania verejnej listiny .... /§352 TZ/ ????
Mgr.Shrek
24.02.10,20:35
§ 131 ods. 4 Trestneho zakona: Verejnou listinou sa na účely tohto zákona rozumie písomnosť vydaná na základe zákona štátnym orgánom alebo iným orgánom verejnej moci v rámci jeho pôsobnosti, ktorá zakladá, mení alebo ruší práva alebo povinnosti alebo osvedčuje ich vznik, zmenu alebo zánik, alebo osvedčuje totožnosť osoby alebo veci, ich stav, vlastnosti alebo spôsobilosť alebo právom chránené záujmy.

§ 352 ods. 1 Trestneho zakona: Kto verejnú listinu, úradnú pečať, úradnú uzáveru, úradný znak, úradnú značku alebo ciachu falšuje, podstatne pozmení ich obsah v úmysle, aby sa použili ako pravé, alebo ich použije ako pravé, alebo si ich nechá vyhotoviť s úmyslom použiť ich ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

otazka: ak pozmenim vkladovy listok z banky, dopustim sa trestneho cinu "falsovania a pozmenovania verejnej listiny .... /§352 TZ/ ????



Nie. čítaj poriadne.
Verejnou listinou sa na účely tohto zákona rozumie.....

Ak by si pozmenil to, čo Trestný zákon považuje za verejnú listinu, tak áno, dopustil by si sa trestného činu pozmeňovania verejnej listiny.

Je potrebné si uvedomiť, že rôzne zákony chápu pojem "verejná listina" a nie len ten rôzne. Je to preto, že nie každý pojem má jasnú definíciu, resp. nie je možné každý pojem presne zadefinovať tak, aby vyhovoval všetkým zákonom.
Mgr.Shrek
24.02.10,20:38
to mirsoft

ale banka je "obycajna" akciova spolocnost, aku si mozes zalozit aj ty, nie statna institucia. aj peciatku si tiez nechas vyrobit za par eurikov....

takze mozes aj ty potom vydavat verejne listiny???

Pokiaľ táto listina bude spĺňať zákonom určené náležitosti, aby deklarovala určitý stav, tak áno.

Vo svojej podstate aj tvoje písomné vyhlásenie pri darovaní, že dar má určité vlastnosti je verejnou listinou.
riccado
25.02.10,04:16
Pojem "verejná listina" zákon nedefinuje. Súdna prax považuje za verejnú listinu dokument, vydaný štátnym orgánom a spravidla predpísaným spôsobom, ktorým sa zakladá právo alebo povinnosť, prípadne sa ním zisťuje určitý stav.

rozumies tomu, co si citoval?

banka je odkedy statnym organom?
Mgr.Shrek
25.02.10,05:45
rozumies tomu, co si citoval?

banka je odkedy statnym organom?

Rozumiem tomu,čo som citoval.
Prečítaj si príspevok č. 6 dokonca,nie len prvú vetu citácie.

http://www.mvcr.cz/soubor/prukaz-straznika-pdf.aspx
riccado
25.02.10,05:54
Rozumiem tomu,čo som citoval.
Prečítaj si príspevok č. 6 dokonca,nie len prvú vetu citácie.

http://www.mvcr.cz/soubor/prukaz-straznika-pdf.aspx

dakujem za upozornenie, precital som si.

takze trvas na tom, ze vkladovy listok z banky je verejnou listinou?
Mgr.Shrek
25.02.10,10:13
dakujem za upozornenie, precital som si.

takze trvas na tom, ze vkladovy listok z banky je verejnou listinou?

Nie.
Tvrdím, že výpis z banky je možné považovať za verejnú listinu.
riccado
25.02.10,10:33
Nie.
Tvrdím, že výpis z banky je možné považovať za verejnú listinu.

http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=l7&uc=l3/l33

Verejnou listinou je listina, na ktorých je odtlačok pečiatky slovenského orgánu/úradu alebo úradnej osoby a podpis úradnej osoby.
Preto verejnou listinou je nielen listina, ktorú vyhotovil slovenský orgán, ale aj listina, ktorú takýto orgán len potvrdil, napríklad splnomocnenie , na ktorom notár osvedčil správnosť podpisu osoby.
Rozhodujúce je, či na písomnosti je odtlačok úradnej pečiatky alebo podpis úradnej osoby.

tvoje tvrdenie o vypise z banky ako verejnej listine neobstoji.

pekny den
riccado
25.02.10,10:52
- do pozornosti davam § 134 OSP, vela napovie...
- vela odborenej pravnickej verejnosti odkazuje vo veciach neupravenych v exekucnom poriadku na OSP...

- na vypise z banky nie je ziadna peciatka banky ani podpis zamestnanca
Hepi
25.02.10,11:01
Ejha, ale ste sa do seba pustili.
elaurie
25.02.10,11:43
Ejha, ale ste sa do seba pustili.

Veď ide o odbornú diskusiu a to je úplne v poriadku, aj na to tu porada je... takéto diskusie môžu len pomôcť :)
Mgr.Shrek
25.02.10,12:33
Veď ide o odbornú diskusiu a to je úplne v poriadku, aj na to tu porada je... takéto diskusie môžu len pomôcť :)

Máš pravdu, ja to beriem rovnako.

riccado, OSP si študujem po večeroch v posteli :), § 134 som pozeral.
Nepopieram, že to všetko, čo tvrdíte je pravda. Nevzdám sa však a verím, že niečo nájdem, čo podporí moje tvrdenie. Ak nie, aspoň som o niečo múdrejší :)

A myslím, že autorovi témy sme aj tak pomohli a to je hlavným účelom nie? :)
Mgr.Shrek
25.02.10,12:37
Dávam do pozornosti rozsudok bývalého Najvyššieho súdu ČSFR RT 17/1975, ktorý za verejnú listinu považuje aj "lekárske potvrdenie o pracovnej neschopnosti".
Nájdem niečo aj o výpise z banky :)
riccado
25.02.10,12:54
Dávam do pozornosti rozsudok bývalého Najvyššieho súdu ČSFR RT 17/1975, ktorý za verejnú listinu považuje aj "lekárske potvrdenie o pracovnej neschopnosti".
Nájdem niečo aj o výpise z banky :)

vsetko pekne, ale v tom case boli vsetci lekari statnymi zamestnancami, takze zdravotnicke zariadenie, za ktore vystavovali potvrdenie, bolo mozno povazovat za statnu instituciu.

banka je sukromna obchodna spolocnost....

najdi, a pozyvam ta na poharik ;)
Mgr.Shrek
25.02.10,12:59
vsetko pekne, ale v tom case boli vsetci lekari statnymi zamestnancami, takze zdravotnicke zariadenie, za ktore vystavovali potvrdenie, bolo mozno povazovat za statnu instituciu.

banka je sukromna obchodna spolocnost....

najdi, a pozyvam ta na poharik ;)

mimotemyTak to je už aká motivácia :)
riccado
25.02.10,13:00
mimotemyTak to je už aká motivácia :)
najlepsia ;)
bouboule
25.02.10,22:26
ahoj, potvrdenie o vklade ma ... podla mna tu vsak ide cisto len o princip. nebolo by jednoduchsie ukazat len potvrdenie o ukonceni exekucneho konania. naozaj je to organizovany chaos... dakujem
misoft
02.03.10,22:55
vsetko pekne, ale v tom case boli vsetci lekari statnymi zamestnancami, takze zdravotnicke zariadenie, za ktore vystavovali potvrdenie, bolo mozno povazovat za statnu instituciu.

Z toho dedukujem, že ak mi dá súkromný lekár potvrdenie zo svojho zdravotníckeho zariadenia (ambulancie) pre zamestnávateľa, tak ten to nemusí uznať, pretože lekár je "súkromná inštitúcia" a jeho potvrdenie (hoci opatrené jeho razítkom, podpisom, identifikačnými znakmi) sa už nepovažuje za verejnú listinu.
Takže potom by som mal "naklusať" ešte k nejakému "štátnemu" lekárovi, alebo rovno k revíznemu, aby mi potvrdil potvrdené?

Trochu padnuté na hlavu. To isté by sa potom mohlo dotýkať aj súkromných notárov, právnikov, advokátov atď, atď.

A okrem toho - aj súkromné banky sú kontrolované štátom (NBS).