eka06
24.02.10,14:53
V máji 2008 sme si s priatelom kupili dom s pozemkom.Pani ktora ho vlastnila si v nom nechala väčšinu vecí a nábytku s tým ,že ak si kupi byt tak si po nich príde.Toto sa však v kupnopredajnej zmluve neuvadza.Chcem sa opítat či som povinna a ked tak dokedy jej tieto veci tu držať.Dohoda bola len ustna.Byt si doteraz nekupila a išla bývat k svojej dcére.Posiela sem kadeake svoje kamaratky po tie veci a sama nikdy nepríde.Odmietam to dat niekomu inému.Nemaju ani splnomocnenie.Možem tie veci jednoducho vyhodit alebo použivat?A dokedy má na nich právo,ked ho ešte vobec má.?Dakujem.
vratnik
24.02.10,14:09
My sme tiez kupovali dom s nabytkom, porcelanom, taniermi, satstvom, perinami, ... bola usta dohoda, ze si pozostali pridu niektore veci zobrat, neprisli a uz preslo vyse 10 rokov. Vela veci som uz vyhodil a zvysok je niekde zalozeny. Ja by som dotycnu osobu pisomne vyzval a urcil termin do kedy si ma vypratat veci, s tym, ze po termine budu veci vyhodene. Naozaj nie je mozne vecne skladovat veci po predchadzajucich majiteloch.
arizona
24.02.10,17:24
Tiež sme mali podobnú skúsenosť. Pani nás uhovorila na nejaký týždeň-dva. Nakoniec to nemalo konca, stále sa vyhovárala.
Nakoľko sme na komplet prerábali dom, stále sme to prenášali, lebo to všade zavadzalo.
Až nás jedného dňa prešla trpezlivosť a telefonicky sme jej oznámili, že má týždeň na vyzdvihnutie, inak všetko vyhodíme a spálime.(bOLI BY SME TAK UROBILI ! )
V posledný deň nabehla partia a všetko poodnášali...
pe.pe
24.02.10,17:43
Ak chceš mať pocit, že si urobila všetko čo sa dalo, písomne jej oznám, doporučene, lehotu na vysťahovanie vecí. Predsa len, ide o veci, ktoré sú v jej vlastníctve.
Alebo, ak je tam niečo "hodnotné", po 3 rokoch to môžeš získať do vlastníctva vydržaním :) určite by nebolo problémom dokázať, že to bolo dobromyseľné nadobudnutie vlastníctva, pretože si ju upozorňovala na možnosť prevzatia vecí, starala si sa o ne, udržiavala ich atď...:)
elli
25.02.10,15:34
Ak chceš mať pocit, že si urobila všetko čo sa dalo, písomne jej oznám, doporučene, lehotu na vysťahovanie vecí. Predsa len, ide o veci, ktoré sú v jej vlastníctve.
Alebo, ak je tam niečo "hodnotné", po 3 rokoch to môžeš získať do vlastníctva vydržaním :) určite by nebolo problémom dokázať, že to bolo dobromyseľné nadobudnutie vlastníctva, pretože si ju upozorňovala na možnosť prevzatia vecí, starala si sa o ne, udržiavala ich atď...:)

Celkom urcite by to nebolo dobromyselne nadobudnutie vlastnictva vydrzanim, pretoze nestaci starostlivost o veci, ale predovsetkym skutocnost, ze ich vydrzatel uzival v dobrej viere ako vlastne.

Riesenim je skor pisomne upozornenie zaslane doporucenou postou (este lepsie dorucenkovou obalkou) , ze ak hnutelny majetok nevyprace najneskor dna ............, nalozite s nim podla vlastnej uvahy na jej riziko a naklady.
pe.pe
25.02.10,18:01
Celkom urcite by to nebolo dobromyselne nadobudnutie vlastnictva vydrzanim, pretoze nestaci starostlivost o veci, ale predovsetkym skutocnost, ze ich vydrzatel uzival v dobrej viere ako vlastne.

Riesenim je skor pisomne upozornenie zaslane doporucenou postou (este lepsie dorucenkovou obalkou) , ze ak hnutelny majetok nevyprace najneskor dna ............, nalozite s nim podla vlastnej uvahy na jej riziko a naklady.

Celkom určite by to mohlo byť dobromyseľné nadobudnutie vlastníctva vydržaním, pretože ak sa o veci staráš, udržiavaš ich, môžeš to použiť ako dôkaz, že si veci užíval v dobrej viere ako vlastné :rolleyes: asi toľko.

Ak by došlo k napadnutiu vydržania, musíš dokázať "dobrú vieru". Skús. :)
elli
25.02.10,18:26
Celkom určite by to mohlo byť dobromyseľné nadobudnutie vlastníctva vydržaním, pretože ak sa o veci staráš, udržiavaš ich, môžeš to použiť ako dôkaz, že si veci užíval v dobrej viere ako vlastné :rolleyes: asi toľko.

Ak by došlo k napadnutiu vydržania, musíš dokázať "dobrú vieru". Skús. :)

Uz samotne upozornenie na prevzatie veci popiera dobru vieru - predsa nebudem vyzyvat na prevzatie veci, s ktorymi nakladam ako s vlastnymi.
Obc. zak. pozna aj ustanovenie o veciach najdenych alebo opustenych...

§ 135

(1) Kto nájde stratenú vec, je povinný ju vydať vlastníkovi. Ak vlastník nie je známy, je nálezca povinný odovzdať ju príslušnému štátnemu orgánu. Ak sa o ňu vlastník neprihlási do jedného roka od jej odovzdania, pripadá vec do vlastníctva štátu.

(2) Nálezca má právo na náhradu potrebných výdavkov a na nálezné, ktoré tvorí desať percent ceny nálezu. Osobitný právny predpis môže inak upraviť oprávnenie toho, kto vec našiel alebo ohlásil.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 platia primerane aj na skryté veci, ktorých vlastník nie je známy, a na opustené veci.
pe.pe
25.02.10,18:39
Uz samotne upozornenie na prevzatie veci popiera dobru vieru - predsa nebudem vyzyvat na prevzatie veci, s ktorymi nakladam ako s vlastnymi.
Obc. zak. pozna aj ustanovenie o veciach najdenych alebo opustenych...

§ 135

(1) Kto nájde stratenú vec, je povinný ju vydať vlastníkovi. Ak vlastník nie je známy, je nálezca povinný odovzdať ju príslušnému štátnemu orgánu. Ak sa o ňu vlastník neprihlási do jedného roka od jej odovzdania, pripadá vec do vlastníctva štátu.

(2) Nálezca má právo na náhradu potrebných výdavkov a na nálezné, ktoré tvorí desať percent ceny nálezu. Osobitný právny predpis môže inak upraviť oprávnenie toho, kto vec našiel alebo ohlásil.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 platia primerane aj na skryté veci, ktorých vlastník nie je známy, a na opustené veci.


Pozri, Elli...myslel som to tak, že upozorním vlastníka na možnosť prevzatia majetku. A ak nereaguje, môžem sa v dobrej viere stavať k majetku ako k vlastnému. A tak ho môžem po 3 rokoch vydržať.
Ak by som vec považoval za opustenú, prináleží štátu.
Celé to začalo pojednaním o majetku, ktorý si vlastník nevyzdvihol a tak sa snažíme nejak poradiť. A jedna z možností je majetok aj vydržať. Ty si doplnila, že treba užívať majetok v dobrej viere, že je vlastný, ja som uviedol prípadnú možnosť dokázania. Nemusíme tu teraz rozbiehať debatu o stratenej a opustenej veci a o vydržaní. Myslím, že sme poradili a je len na vlastíkovi domu, ako s cudzím majetkom naloží.

:):):)
elli
25.02.10,19:06
Myslím, že sme poradili a je len na vlastíkovi domu, ako s cudzím majetkom naloží.

:):):)[/QUOTE]



OK :)
Mgr.Shrek
26.02.10,07:06
Celkom urcite by to nebolo dobromyselne nadobudnutie vlastnictva vydrzanim, pretoze nestaci starostlivost o veci, ale predovsetkym skutocnost, ze ich vydrzatel uzival v dobrej viere ako vlastne.

Riesenim je skor pisomne upozornenie zaslane doporucenou postou (este lepsie dorucenkovou obalkou) , ze ak hnutelny majetok nevyprace najneskor dna ............, nalozite s nim podla vlastnej uvahy na jej riziko a naklady.

Súhlasím s elli. Vlastník by tu si je vedomý toho, že veci nepatria do jeho vlastníctva.
Nemôže byť preto dobromyseľný ergo držba nie je oprávnená ergo nie je možno nadobudnúť vlastnícke právo vydržaním.
Oprávneným držiteľom nie je ten, koho dobromyseľnosť nekorešponduje so všetkými okolnosťami objektívneho charakteru.
Flinstone
26.02.10,09:00
Mne by sa nepáčila predstava, že bývalý majiteľ mi bude chodiť jak na hodiny klavíra...
Ja som prevzal kľúče a oznámil im, že čo chcú si môžu zobrať, čo nechajú použijem, alebo zahodím... Mesiac sme boli dohodnutí o kúpe, mali dosť času odniesť čo chceli...
Na Tvojom mieste by som ich písomne vyzval o prevzatie do jedného týždňa s tým, že inak to vyhodím
buchač
26.02.10,10:07
V máji 2008 sme si s priatelom kupili dom s pozemkom.Pani ktora ho vlastnila si v nom nechala väčšinu vecí a nábytku s tým ,že ak si kupi byt tak si po nich príde.Toto sa však v kupnopredajnej zmluve neuvadza.Chcem sa opítat či som povinna a ked tak dokedy jej tieto veci tu držať.Dohoda bola len ustna.Byt si doteraz nekupila a išla bývat k svojej dcére.Posiela sem kadeake svoje kamaratky po tie veci a sama nikdy nepríde.Odmietam to dat niekomu inému.Nemaju ani splnomocnenie.Možem tie veci jednoducho vyhodit alebo použivat?A dokedy má na nich právo,ked ho ešte vobec má.?Dakujem.


...ak Ti netreba drevo , prídem ....na chalupe zúžitkujem ....

Zvyšok by som dal cigánom , ešte by aj vďační boli , drevo by mi pripravili do kachlí ...;)