mimika
24.02.10,15:58
Dobrý deň, poprosila by som poradiť v konkrétnom prípade.Manžel kúpil nové auto na IČO od jednej spoločnosti. Spoločnosť mu vystavila Fa /manžel je platca DPH/ - základ 11596,64, daň 2203,36 celkom kúhrade 13800 EUR. Zároveň mu pripli k Fa PPD - zaplatená záloha vo výške 4830 EUR. Teda záloha bola vyplatená v hotovosti, zvyšok ceny auta bude splácať spoločnosti - Tatraleasing, na základe zmluvy o poskytnutí spotrebného úveru. Zároveň má manžel nárok aj na vrátenie DPH vo výške 2203,36 Eur. Tu sa mi vynára otázka, mám zaevidovať Fa ako záväzok voči spoločnosti - nákup DM alebo iný VNZD a uplatním si odpočet DPH? Je zároveň potrebné zaplatenú zálohu 4830Eur dať ako výdaj z pokladne - VNZD a čiastočne uhradiť záväzok voči spoločnosti? A čo bude so zvyšnou čiastkou? Predpokladám, že aj úver potom zapíšem do záväzkov - VNZD a jednotlivé splátky tiež pôjdu ako VNZD. Iba ročný odpis pôjde do VOZD.
A obstarávacia cena automobilu bude bez DPH alebo s DPH, keď manželovi bude vrátená DPH.

Ak zle uvažujem tak ma prosím opravte. Ďakujem
mimika
24.02.10,16:20
Nikto mi neporadí? Tú obstarávaciu cenu som myslela pri zaevidovaní automobilu do dlhodobého majetku.
Zoltán Kovács
24.02.10,16:24
Dobrý deň, poprosila by som poradiť v konkrétnom prípade.Manžel kúpil nové auto na IČO od jednej spoločnosti. Spoločnosť mu vystavila Fa /manžel je platca DPH/ - základ 11596,64, daň 2203,36 celkom kúhrade 13800 EUR. Zároveň mu pripli k Fa PPD - zaplatená záloha vo výške 4830 EUR. Teda záloha bola vyplatená v hotovosti, zvyšok ceny auta bude splácať spoločnosti - Tatraleasing, na základe zmluvy o poskytnutí spotrebného úveru. Zároveň má manžel nárok aj na vrátenie DPH vo výške 2203,36 Eur. Tu sa mi vynára otázka, mám zaevidovať Fa ako záväzok voči spoločnosti - nákup DM alebo iný VNZD a uplatním si odpočet DPH? Je zároveň potrebné zaplatenú zálohu 4830Eur dať ako výdaj z pokladne - VNZD a čiastočne uhradiť záväzok voči spoločnosti? A čo bude so zvyšnou čiastkou? Predpokladám, že aj úver potom zapíšem do záväzkov - VNZD a jednotlivé splátky tiež pôjdu ako VNZD. Iba ročný odpis pôjde do VOZD.
A obstarávacia cena automobilu bude bez DPH alebo s DPH, keď manželovi bude vrátená DPH.

Ak zle uvažujem tak ma prosím opravte. Ďakujem

OC bude bez DPH, nakoľko má nárok na vrátenie od DÚ. (K tomuto vráteniu: auto je M alebo N kategória? Kedy bolo kupované, v r.2009 alebo 2010?)
Faktúru od predajcu zaevidovať do záväzkov. Do peňažného denníka čiastočnú úhradu.
Zaevidovať aj úver do ostatných záväzkov. Splátky úveru rozčleniť na splátku istiny a splátku úroku. Splátka istiny je VNZD a splátka úroku ja VOZD.
mimika
24.02.10,16:28
Ďakujem pekne za odpoveď.To auto bolo kupované ako M1 v roku 2010 - 23.02. A ešte by som sa chcela opýtať na tú čiastočnú uhradu, nevadí, že v záväzkoch u predajcu mi bude svietiť zvyšok ako neuhradený ?
Zoltán Kovács
24.02.10,16:31
Ďakujem pekne za odpoveď.To auto bolo kupované ako M1 v roku 2010 - 23.02. A ešte by som sa chcela opýtať na tú čiastočnú uhradu, nevadí, že v záväzkoch u predajcu mi bude svietiť zvyšok ako neuhradený ?

Takže nárok na uplatnenie DPH vznikol.
Zostatok faktúry za auto uhradíš z úveru. Túto operáciu zapíšeš do peňažného denníka ako pohyb na účte. Len treba vytvoriť druhý účet. Týmto spôsobom vlastne dostaneš do účtovníctva aj samotný úver (ako účet s mínusovým stavom).
mimika
24.02.10,16:46
Prepáč, ale ja nie som až taká zbehlá v účtovníctve, nemohol by si mi to vysvetliť "po lopate" ? Ďakujem
Zoltán Kovács
24.02.10,17:10
Prepáč, ale ja nie som až taká zbehlá v účtovníctve, nemohol by si mi to vysvetliť "po lopate" ? Ďakujem

Samotné zaevidovanie faktúry a jej čiastočná hotovostná úhrada je asi jasné, že?

K tomu úveru:
S bankou máš podpísanú zmluvu o úvere. Na základe toho banka doplatí faktúru, alebo ty dostaneš peniaze a potom uhradíš faktúru?

1.Prípad (banka doplatí faktúru)
O tejto udalosti určite dostaneš doklad, a banka ti otvorí úverový účet, ktorý má mínusový stav. Tvoj dlh. Do účtovníctva túto skutočnosť dostaneš tak, že uhradíš tú faktúru cez tento úverový účet, ktorý má počiatočný stav nula. Akonáhle urobíš úhradu, stav sa zmení na mínusový vo výške úveru.

2.Prípad (dostaneš peniaze na svoj účet a z toho doplatíš faktúru)
Príjem na účet bude PNZD. Zároveň do ostatných záväzkov zaeviduješ tento úver.
mimika
24.02.10,17:50
Jedná sa o 1.Prípad (banka doplatí faktúru).
Dostali sme zmluvu o poskytnutí spotrebného úveru. Ale banka manželovi neotvorí žiadny účet. V Tatraleasingu mu povedali, že im to jedno, z akého účtu to bude platiť.