macicka
24.02.10,17:26
Ahojte Poraďáci,

trápim sa s jednou situáciou. Naša slovenská firma si prenajala na základe zmluvy o prenájme osobný automobil na celý rok 2010 od jedného českého človiečika, ktorému každý mesiac platí nájomné formou pokladničných bločkov.
Moja otázka znie: Mám to riešiť ako samozdanenie? Zabudla som napísať malý detail, naša firma je plátcom DPH.
Je to dosť súrne, lebo som to zistila až teraz a zajtra je termín DPH.
Ďakujem
IvoM
24.02.10,18:01
No ten český človiečik sa asi bude musieť registrovať v ČR a to ešte pred dodaním služby, v ČR musia mať tiež obdobu nášho §7a.2 a keďže je to prenájom nad 30 dní tak spadá podľa mňa pod §15.1. /teda píšem to z pohľadu keby to bolo naopak teda slovenský človiečik prenajímal auto do ČR,
lebo nemám po ruke český DPH ale princíp by mal byť v celej EÚ rovnaký. No a potom to bude pre Teba klasické samozdanenie.
macicka
25.02.10,09:32
dakujem za odpoved, predpokladam vsak, ze ten cesky obcan ani netusi, ze nieco taketo mal urobit a tak nema ziadne IC DPH. takze idem to urychlene riesit z konatelmi.
azla
25.02.10,10:11
Mne sa to nezdá. :D
Český občan nie je zdaniteľná osoba.
IvoM
25.02.10,10:46
§ 3
Zdaniteľná osoba




(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.