vlastik1
20.05.04,15:38
Začala som robiť účtovníctvo vo firme, ktorej predtým účtovala externá firma. Je tu trocha chaos, zistila som, že niektoré faktúry asi neodovzdali zavčasu a tie neboli zaúčtované. Ja však v tomto roku potrebujem zaevidovať úhradu danej faktúry, ako teraz postupovať? Jedna účtovníčka mi poradila, aby som zaevidovala fa napr. na sumu 1100,- Sk nasledovne:
1000,- 588/321
100,- 343/321
Môžem si odrátať DPH na vstupe teraz v apríľovom priznaní, ak zdaniteľné plnenie bolo v 11/2003?
bea
20.05.04,14:23
Ja by som to urobila podobne. Keď ste faktúru dostali teraz, nemohli ste o nej skôr účtovať.
Katarina
20.05.04,15:01
Podľa mňa musíš podať opravné DPH za 11/2003 ak si chceš daň nárokovať.
Katarina
20.05.04,15:03
Pardon, nie opravné, ale dodatočné DPH priznanie.
Lenka
21.05.04,06:56
Suhlasim s beou, nemohla si uctovat a ani narokovat si DPH v11/2003, fakturu si dostala teraz, takze aj teraz si budes narokovat DPH.......nesuhlas s Katarinou, v 2003 platilo, mam danovy doklad, zauctovany, mozem uplatnit DPH.........dodatocne by som robila, keby som tu fa mala v 11/2003 zaevidovanu a nejakym "nedopatrenim" som si ju "zabudla" narokovat ..........
jarina
21.05.04,08:21
súhlasim s Lenkou aj s Beatou ... ziadne dodatocne danove priznanie ... uplatit DPH teraz .... mala som to potvrdene aj od danoveho poradcu .. mala som takyto pripad na zaciatku roka
Trisha22
21.05.04,08:52
Ja by som nesuhlasila s uctovanim 588/321 .... Samozrejme, pokial sa jedna o vyznamne sumy, tak ich kludne dajte do mimoriadnych nedanovych nakladov, ale v pripade nevyznamnych ciastok ich kludne druhovo rozlencte tak ako by ste to uctovali, keby to bola faktura z tohto roku, len si urobte analytiku na nedanove naklady.
bea
21.05.04,09:35
Asi tak by to malo byť ako píše Trisha22. Bolo by to čistejšie.
ANNA
21.05.04,12:21
...Zaujímavé príspevky.

Podľa nových postupoch účtovania sú mimoriadnymi nákladmi napr. živelná pohroma, ostatné sú prevádzkové.
DPH:
buď opravné alebo ako pripočitateľná položka a to isté aj so základom, veď ide o výdavky min. období. ( ak správne chápem, že faktúra je z min.roku )
Dada
21.05.04,12:27
Určite to treba dať do DPH teraz a základ bude pripočítateľnou položkou k základu dane za rok 2004. Urobte si analytiku nedaňové náklady k príslušnému účtu a tam to zaúčtujte, nie na 588.
Lenka
21.05.04,13:35
ANNA.......DPH ako pripocitatelna polozka????? narok na odpocet mam, ked mam fakturu a tu som dostala teraz.....
uctovanie zakladu --- suhlas, analytika ND prislusneho uctu (pripocitatelna polozka)tyka sa roku 2003...:)
jessica
21.05.04,14:12
Bohužiaľ asi mám neznalú správkyňu. Už dvakrát za sebou sa mi stalo že mi doniesli došlú faktúru mesiac a pol neskôr (po DPH priznaní). Obidva razy som volala správkyni a obidva razy mi povedala, že musím podať dodatočné priznanie ku mesiacu ku ktorému sa vzťahuje došlá faktúra. Urobila som tak, ale podľa mňa je to blbosť.
deha
03.06.04,07:31
Ja mam obdob. problem, ale stazeny aj s tým ze od. 1.1. účtujem v PU/t.j. prechod z JU na PU/ to znamena ze sa objavili dod. faktury, ktore neboli v JU uplatnen v nakladoch roka 2003, neviem celkom ako tie zauctujem, ved ich uplatnene v nakladoch nemali?
marika1
04.06.04,18:57
Fa, ktorú nám doniesli neskôr ako mali, zaúčtovali sme v mesiaci, v ktorom mi ju doniesli. Nerobili sme dodatočné DPH.
Teraz od 1.5. to bude horšie. Naučiť podnikateľov poriadku, aby si dávali pozor na dátumy na fa - to bude dodatkov.
Už dnes sa mi rozčuľoval v telefóne, keď som ho upozorňovala že nech si na to dáva pozor - že vraj kde je spravodlivosť... ha ha
andrea
05.06.04,04:16
Kazdy si zabudnute fa vysvetluje inac. Mne klient doniesol fa, ktora bola vystavena 30.4., tovar dodany 30.4., splatna bola 1.6. a ja som ju dostala od klienta 3.6. Nevie mi nikto povedat, kde sa chuderka cely maj tulala. Po konzultacii s pracovnickou danoveho uradu som bola este viac rozcarovana. Ta mi povedala ze si ju kludne mam dat do nakladov v mesiaci jun aj zuctovat a nic sa nedeje. (Asi aby sa jej lahsie struhali pokuty - bola maximalne neochotna!) O ziadnom opravnom priznani nebola rec. Keby som nevedela, ze je pracovnicka DU, myslela by som si, ze sa pytam upratovacky!
silvia
08.06.04,07:00
Mám podobný problém. Včera (7.6.04) mi prišla FA vystavená aj zd.plnenie 15.3.04 za opravu firemného auta. Chcú uhradiť iba DPH, základ im hradí poisťovňa. Mám FA zaúčtovať iba 343/321? A kedy si mám uplatniť DPH???
Vďaka za rady!!!
ltomsa
08.06.04,09:40
Ono asi záleží na tom, či ju mal celý ten čas v kufríku podnikateľ, alebo či ju až teraz poslala dodávateľská firma a máš o tom doklad (poštová pečiatka, prevzatie). V prvom prípade asi treba dodatočné Daňové priznanie a v druhom prípade vtedy keď ti prišla.
Liptáčik
21.01.14,21:51
Potrebujem si ujasniť oneskorene doručené faktúry z pohľadu DPH. Môžem ich zaradiť do mesiaca, v ktorom boli doručné, alebo musím robiť dodatočné DP DPH? Asi by mi pomohol list z DÚ, na ktorý sa v jednom z týchto odpovedí odvolávala kolegyňa.