Mickya
30.07.04,06:52
Moja otázka znie:
Je pokutované, ak nezaplatím dobrovoľné dôchodkové poistné?
Rozpis môjho problému:
Do 1. 7. som bola dobrovoľným platcom nemocens. a aj dôchodkového poistenia.
Takže do 8.7. som sa mala odhlásiť a aj prihlásiť nanovo. Keďže som momentálne pracovne vyťažená, požiadala som otca, aby to išiel vybaviť. Doniesol tlačivo, ktoré som podpísala a vyplnila políčka, ktoré označila pracovníčka sociálky, že sú potrebné vyplniť. Otec ho zaniesol na sociálku a pýtal sa, či je všetko v poriadku. Samozrejme povedali, že je. Tento týždeň som tam volala a povedali mi, že nie som odhlásená z dôchodkového, ale len z nemocenského, a že mám prísť čo najskôr, nech mi nenabiehajú dni. Takže mám zaplatiť 1700 Sk.

Tak mi prosím poraďte: zaplatiť, či nie? Príp. po akej dlhej dobe môže byť pokuta premlčaná?
Ďakujem
Mickya
30.07.04,07:24
Prosím, nik nevie poradiť?
Zuzana210
30.07.04,08:33
Aj keď si len dobrovoľný platca, platiť poistné je tvojou povinnosťou. Neviem § ale píše sa to v zákone o soc. poistení. Určite to budú vymáhať aj z úrokmi.
Jana Fiľarská
21.07.05,15:44
zaplať čím skôr. Lehota na premlčanie je ož 10 rokov. Mám kolegu, ktorému prišlo penále 680,- Sk za celých 10 rokov. Stalo sa, že meškal s platbami 1-2 dni.
Jana Fiľarská
21.07.05,15:48
Zaplať čím skôr. Doba na premlčanie je 10 rokov. Pokutujú každého, skôr, či neskôr. Je možnosť odvolania, ale bez úspešnej záruky.
bodliak
21.07.05,18:24
Prečo sú zákony bezzubé, pokiaľ ide o štátnu organizáciu
a súčasne neoblomne prísne voči ľuďom, ktorí aj pri najlepšej snahe občas spravia chybu ?

Som za pravidlo - sankcie, pokuty, penále, termíny musia byť vždy rovnako stanovené pre obe strany.
volej
11.08.05,04:52
Pekný deň, k tejto téme mám jednu otázku:
Manžel je SZČO, mal prerušenú živnosť z dôvodu poberania rodič. príspevku od 1.12.2004 - 30.6.2005. Od 1.7..2005 má obnovenú živnosť a zároveň naďalej poberá rodič. príspevok. Zatiaľ nemá žiadne príjmy z podnikania. Pracovníčka na SP mi povedala, že ak jej prinesiem čestné prehlásenie, že nemá žiadne podnik. aktivity a potvrdenie o poberaní rodič. príspevku, nemusí platiť odvody. Je to správne, alebo môžeme čakať vyrúbenie pokuty a penále za nezaplatenie???
Prosím rýchlu odpoveď.
zk25
11.08.05,06:45
k 1.7.2005 bol novelizovaný zákon o sociálnom poistení.
" § 26 ods. 4 sa na konci pripájajú tieto slová: „a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,45b) ak nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.“
Otázkou je v akej výške boli príjmy za rok 2004. Ak boli vyššie ako 78.000, tak sa treba od 1.7. prihlásiť. V prípade poberania rodičovského príspevku ak nevykonáva zárobkovú činnosť, dá čestné vyhlásenie že nevykonáva zárobkovú činnosť a doloží doklad o poberaní RP a musí si prerušiť povinné NP a DP. Počas obdobia prerušenia poistenia sa poistné neodvádza.
Ak príjmy nepresiahli 78.000, povinnosť odvádzať poistné nevzniká.
STRELEC
26.08.05,17:56
Pekný deň, k tejto téme mám jednu otázku:
Manžel je SZČO, mal prerušenú živnosť z dôvodu poberania rodič. príspevku od 1.12.2004 - 30.6.2005. Od 1.7..2005 má obnovenú živnosť a zároveň naďalej poberá rodič. príspevok. Zatiaľ nemá žiadne príjmy z podnikania. Pracovníčka na SP mi povedala, že ak jej prinesiem čestné prehlásenie, že nemá žiadne podnik. aktivity a potvrdenie o poberaní rodič. príspevku, nemusí platiť odvody. Je to správne, alebo môžeme čakať vyrúbenie pokuty a penále za nezaplatenie???
Prosím rýchlu odpoveď.Ak manžel zrušil pozastavenie živnosti, musí platiť odvody do Soc.poisť. aspoň vo výške minima, pokiaľ jeho hrubý príjem za rok 2004 (zo živnosti) nebol nižší ako 78 tis. Sk. Vtedy nemusí byť plátcom (poistenným). Pracovníčka Soc.poisť. mala skontrolovať, či manžel dodal Soc.poisťovni výpis z daň. priznania za rok 2004 a aký. Čestné prehlásenie nemá žiadny vplyv a význam pre platenie odvodov pokiaľ manžel sa stal znova aktívnym živnostníkom. Podľa môjho názoru, hoci neviem čo k tomu viedlo, bolo výhodnejšie včas predĺžiť pozastavenie živnosti, najmä ak manžel nemá zo živnosti žiadne príjmy.Tú Sociálku by mal čo najskôr navštíviť, pokiaľ sa tak už medzičasom nestalo.
V podstate to isté - zdravotná poisťovňa. Manžel mal na zdravotnej poisťovni oznámiť, že je znova "aktívny". Vystaviť výkaz preddavkov a tieto za júl 2005 do 08.08. uhradiť.
Toxpm
25.04.07,14:52
No lidi, ja som neplatil polroka, lebo sekretárka mi povedala že ma prehlási.....áno ona ma prihlásila ako zamestnanca ale nedalo sa odhlásiť iba osobne a ja som si to overil až po prezretí jednej relácie v TV a zistil že mám dlh aj s penálmi cca 12 000,- Sk.....už sú preč, vyplatené...... tak že radím zaplatiť a skôr ako niečo vybavovať si naštudovať zákony.....
ajobs
25.04.07,20:02
Moja otázka znie:
Je pokutované, ak nezaplatím dobrovoľné dôchodkové poistné?
Rozpis môjho problému:
Do 1. 7. som bola dobrovoľným platcom nemocens. a aj dôchodkového poistenia.
Takže do 8.7. som sa mala odhlásiť a aj prihlásiť nanovo. Keďže som momentálne pracovne vyťažená, požiadala som otca, aby to išiel vybaviť. Doniesol tlačivo, ktoré som podpísala a vyplnila políčka, ktoré označila pracovníčka sociálky, že sú potrebné vyplniť. Otec ho zaniesol na sociálku a pýtal sa, či je všetko v poriadku. Samozrejme povedali, že je. Tento týždeň som tam volala a povedali mi, že nie som odhlásená z dôchodkového, ale len z nemocenského, a že mám prísť čo najskôr, nech mi nenabiehajú dni. Takže mám zaplatiť 1700 Sk.

Tak mi prosím poraďte: zaplatiť, či nie? Príp. po akej dlhej dobe môže byť pokuta premlčaná?
Ďakujem

Rozhodne zaplatiť - chyba sa stala na tvojej strane, ak nebolo tlačivo (pravdepodobne) správne vyplnené - chýbal asi dátum na odhlásenie z dobrovoľného dôchodkového poistenia - oddiel 11, druhý riadok, posledná kolonka z RLFO.