xena
30.09.05,12:26
Ahojte


poraďte, kde by bolo najvhodnejšie zaúčtovať rozdiel, ktorý vznikne pri účte 131 a príjemke na sklad. ide asi o sumy za celý mesiac napr.: 4-5,- Sk. Prenášame totiž údaje cez IP adresy zo skladu/ len pohyby na sklade ostatné účtujeme v centrále firmy teda okrem iného aj faktúry účet 131/ a vtedy vznikajú rozdiely. Bolo mi vysvetlené - tvorcami programu, že to nevedia odstrániť.
Mám použiť účet 548 resp 648?
xena
05.10.05,12:06
Vie niekto odpovedať????

PROSÍM ,........
Jana Acsová
05.10.05,12:12
Doporučujem použiť analytický účet na účte 132, nazvať ho napr. cenové rozdiely pri príjme a rozpúšťať postupne koeficientom v pomere k úbytku zásob. Účtovanie ošetriť smernicou. Cenové rozdiely možno účtovať aj na účet súvisiacich výdavkov, ak ho má účtovná jednotka už otvorený.
Kačena I.
05.10.05,12:48
Ja to dávam na 548xx, 648xx. Chápem to ako rozdiel zo zaokruhľovania. Pretože keď na sklad nahrávajú jednotlivé tovary a zaohruhľujú na 2 des. miesta a ja nahrám dod. faktúru jedným zápisom, tak je jasné že je tam rozdiel. Pri príjme tovaru za cca. 3 mil. mesačne na 131 je rozdiel 2-3 Sk. Asi by bolo pracné rozpúšťať koeficientom.
Jana Acsová
05.10.05,12:56
Rozdiely môžu vznikať z rôznych dôvodov. Nakoľko dochádza k ovplyvneniu skladových cien zásob, ktoré účtujeme do nákladov, zásada opatrnosti (patrí medzi základné účtovné zásady) ma vedie k postupnému rozpúšťaniu tohto nákladu. Ak má účtovná jednotka vytvorený účet vedľajších nákladov obstarania, nevidím v tom žiadny problém. Ale tak ako uvádzam - smernica. V prípade, že sa rozdiely účtujú priamo do nákladov a výnosov (tu by sa dalo polemizovať o použití účtov 548 a 648), doporučila by som to v prípade, že mám skladovú evidenciu odsledovanú a viem medziročne čiastku, ktorú to asi predstavuje. Prikláňam sa však k účtovaniu cenových rozdielov principiálne totožným s účtovaním vedľajších nákladov obstarania zásob.
Jana Acsová
05.10.05,13:00
Ja to dávam na 548xx, 648xx. Chápem to ako rozdiel zo zaokruhľovania. Pretože keď na sklad nahrávajú jednotlivé tovary a zaohruhľujú na 2 des. miesta a ja nahrám dod. faktúru jedným zápisom, tak je jasné že je tam rozdiel. Pri príjme tovaru za cca. 3 mil. mesačne na 131 je rozdiel 2-3 Sk. Asi by bolo pracné rozpúšťať koeficientom.Ak je to odsledované, je možné v smernici stanoviť hranicu, do akej budú rozdiely pri príjme účtované priamo na výsledkové účty. Avšak doporučujem 501, 504 atď. podľa druhu zásob, nakoľko zaokrúhlenie nie je spôsobené externým vplyvom, ale interným systémom operatívnej evidencie a týka sa toho ktorého druhu zásob.