matej37
24.02.10,16:48
Chcem si zalozit zivnost, nie s.r.o a dam si napriklad nejaky nazov obchodu,lebo chcem mat kaviaren, nemoze si niekto zalozit s.r.o a dat si ten isty nazov mojej kaviarne? Lebo viem, ze ked by som mal s.r.o-cku, tak uz nikto iny si nemoze dat ten isty nazov, ale ako to je, ked budem iba fyzicka osoba-podnikatel? Potom budem musiet premenovat svoju kaviaren? Lebo ked po mne zacne niekto podnikat a dá si taky isty nazov ako mam ja, tak ma moze zazalovat za plagiátorstvo. Ci treba, ked si robim zivnost dat hned nazov firmy zaregistrovat na zivnostenskom urade? Lebo som pozeral na zrsr.sk a tam pri nejakych menach maju napr. Jozko Mrkvicka - U Mrkvov, cize nazov nejakej krcmy ma niekto pri mene,ale pozeral som a na orsr.sk nie je, cize nema s.r.o. Tak sa chcem spytat, ci to bude stacit- dat to do zrsr.sk a nikto mi nazov firmy neukradne.


ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE
Dantess
24.02.10,16:09
Chcem si zalozit zivnost, nie s.r.o a dam si napriklad nejaky nazov obchodu,lebo chcem mat kaviaren, nemoze si niekto zalozit s.r.o a dat si ten isty nazov mojej kaviarne? Lebo viem, ze ked by som mal s.r.o-cku, tak uz nikto iny si nemoze dat ten isty nazov, ale ako to je, ked budem iba fyzicka osoba-podnikatel? Potom budem musiet premenovat svoju kaviaren? Lebo ked po mne zacne niekto podnikat a dá si taky isty nazov ako mam ja, tak ma moze zazalovat za plagiátorstvo. Ci treba, ked si robim zivnost dat hned nazov firmy zaregistrovat na zivnostenskom urade? Lebo som pozeral na zrsr.sk a tam pri nejakych menach maju napr. Jozko Mrkvicka - U Mrkvov, cize nazov nejakej krcmy ma niekto pri mene,ale pozeral som a na orsr.sk nie je, cize nema s.r.o. Tak sa chcem spytat, ci to bude stacit- dat to do zrsr.sk a nikto mi nazov firmy neukradne.


ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE
áno, najlepsie je si vybavit živnost na "meno - nazov firmy"

AK si ale aj niekto zalozi s.r.o a zmeni v nazve 1 pismeno, alebo neda trebars pomlcku, tak to už je úplne iná firma. Ale nemyslim si, že by si niekto daval rovnaky nazov...
Johanka
24.02.10,16:19
Nechápem zadanie - ide Ti o to, že keď sa Tvoja kaviareň bude volať napr. Včielka Maja, tak chceš nejako zabezpečiť , aby už nikto neotvoril obchod s rovnakým názvom ?

Ešte k ŽR alebo aj k OR - ak má niekto obchodné meno Jožo Mrkvička U Mrkvov, neznamená to, že jeho prevádzka sa volá U Mrkvov. Účtujem firmu, pri ktorej by si si podľa obchodného mena myslel, že majú veľkochov kačíc - a ono to je autoservis.
Economic
26.02.10,21:05
Chcem si zalozit zivnost, nie s.r.o a dam si napriklad nejaky nazov obchodu,lebo chcem mat kaviaren, nemoze si niekto zalozit s.r.o a dat si ten isty nazov mojej kaviarne? Lebo viem, ze ked by som mal s.r.o-cku, tak uz nikto iny si nemoze dat ten isty nazov, ale ako to je, ked budem iba fyzicka osoba-podnikatel? Potom budem musiet premenovat svoju kaviaren? Lebo ked po mne zacne niekto podnikat a dá si taky isty nazov ako mam ja, tak ma moze zazalovat za plagiátorstvo. Ci treba, ked si robim zivnost dat hned nazov firmy zaregistrovat na zivnostenskom urade? Lebo som pozeral na zrsr.sk a tam pri nejakych menach maju napr. Jozko Mrkvicka - U Mrkvov, cize nazov nejakej krcmy ma niekto pri mene,ale pozeral som a na orsr.sk nie je, cize nema s.r.o. Tak sa chcem spytat, ci to bude stacit- dat to do zrsr.sk a nikto mi nazov firmy neukradne.


ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE

Pri SZČO - živnostníkovi je obchodné meno v tvare : Meno, priezvisko - +/dovetok - teda označenie, ktorý môže aj nemusí byť/ , to čo potrebuješ alebo chceš. No nezabrániš niekomu, aby si napríklad takým istým menom ako je práve dovetok nezaložil s.r.o. Môžeš mať napríklad obchodné meno bez dovetku, ale napríklad cukráreň, teda prevádzka by sa mohla volať Sladký sen..... V praxi by to vyzeralo takto : Jožko Mrkvička - prevádzka cukráreň Sladký sen.