mimika
24.02.10,18:12
Dobrý deň, manžel je platca DPH, od včera má auta v podnikaní a chcel by si uplatňovať 80% paušál za mesiac /nákup PHM/ bez evidencie jázd. Neviem, či som to dobre pochopila, ale to znamená, že 80% zo všetkých bločkov PHM za mesiac a zároveň aj 80% DPH?
Príklad: nákup PHM za mesiac - 100 Eur , základ dane 84,03 DPH 15,97
80% paušál - 80 EUR -prevádzková réžia/VOZD, základ dane 67,23 DPH 12,77?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Manual
24.02.10,17:25
Dobrý deň, manžel je platca DPH, od včera má auta v podnikaní a chcel by si uplatňovať 80% paušál za mesiac /nákup PHM/ bez evidencie jázd. Neviem, či som to dobre pochopila, ale to znamená, že 80% zo všetkých bločkov PHM za mesiac a zároveň aj 80% DPH?
Príklad: nákup PHM za mesiac - 100 Eur , základ dane 84,03 DPH 15,97
80% paušál - 80 EUR -prevádzková réžia/VOZD, základ dane 67,23 DPH 12,77?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Volil by som takýto postup:
všetky bločky PHL zaúčtovať ako VNZD v anal. členení že je to PHL.
Na konci r. 2010 cez ID zaúčtuješ 80% ako VOZD.
Na odpočet DPH z PHL nemáš nárok vid vyjadrenie DRSR = je tu niekde na porade.
Ale treba mať poznačený stav tachometra k 1.1.2010 a na konci roka 2010 k 31.12. Tak sa píše v zákone.
V zákone sa hovorí o primeranom počte najazdených km. Podľa mňa to znamená, že ak má auto priemernú spotrebu napr. 7 lit/100 km a ty najazdíš za rok napr 12000 km, tak by si mal mať toľko litrov PHL, aby vyšla priemerná spotreba okolo 7 litrov na 100 km.
Nárok na DPH nie je preto, lebo keď nepíšeš KJ ani inú evidenciu o jazdách, tak nevieš preukázať, že si PHL prejazdil za účelom podnikania. Zákon o DPH hovorí o preukaznosti použitia.
mimika
24.02.10,17:41
Ďakujem pekne za odpoveď. A keď budem viesť knihu jázd, tak si môžem dať do nákladov 100 % PHM, vrátane DPH?
Manual
24.02.10,17:50
Ďakujem pekne za odpoveď. A keď budem viesť knihu jázd, tak si môžem dať do nákladov 100 % PHM, vrátane DPH?
áno, ale nemôžeš mať zasa v nákladoch PHL koľko chceš, musíš prihliadať aj na údaje o spotrebe v TP
kkllc
24.02.10,17:59
Volil by som takýto postup:
všetky bločky PHL zaúčtovať ako VNZD v anal. členení že je to PHL.
Na konci r. 2010 cez ID zaúčtuješ 80% ako VOZD.
Na odpočet DPH z PHL nemáš nárok vid vyjadrenie DRSR = je tu niekde na porade.
Ale treba mať poznačený stav tachometra k 1.1.2010 a na konci roka 2010 k 31.12. Tak sa píše v zákone.
V zákone sa hovorí o primeranom počte najazdených km. Podľa mňa to znamená, že ak má auto priemernú spotrebu napr. 7 lit/100 km a ty najazdíš za rok napr 12000 km, tak by si mal mať toľko litrov PHL, aby vyšla priemerná spotreba okolo 7 litrov na 100 km.
Nárok na DPH nie je preto, lebo keď nepíšeš KJ ani inú evidenciu o jazdách, tak nevieš preukázať, že si PHL prejazdil za účelom podnikania. Zákon o DPH hovorí o preukaznosti použitia.


S týmto nesúhlasím. Od 1.1.2010 je zmena v zákone o DPH :
ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Manual
24.02.10,18:09
Novelizovaný zákon som ešte nečítal. Ak je to tak, tak nech DPH odpočíta. Nemal som v úmysle dať mylnú informáciu. Ako dobre že je tu kontrola... :)
Ďakujem za informáciu
mimika
24.02.10,18:17
S týmto nesúhlasím. Od 1.1.2010 je zmena v zákone o DPH :
ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Tak už som z toho jeleň. Mohlo by to teda vyzerať tak ako som to uviedla na príklade:
Príklad: nákup PHM za mesiac - 100 Eur , základ dane 84,03 DPH 15,97
80% paušál - 80 EUR -prevádzková réžia/VOZD, základ dane 67,23 DPH 12,77? Teda si uplatním odpočet DPH vo výške 12,77?Samozrejme s dôrazom na spotrebu.
Ďakujem
kkllc
24.02.10,18:29
Daňové výdavky PHM (Zákon o dani z príjmov):
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Od 1.1.2010 (Zákon o DPH) :
ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).[/QUOTE]


Takže tak.;)
Milan Benka
24.02.10,18:44
Tak už som z toho jeleň. Mohlo by to teda vyzerať tak ako som to uviedla na príklade:
Príklad: nákup PHM za mesiac - 100 Eur , základ dane 84,03 DPH 15,97
80% paušál - 80 EUR -prevádzková réžia/VOZD, základ dane 67,23 DPH 12,77? Teda si uplatním odpočet DPH vo výške 12,77?Samozrejme s dôrazom na spotrebu.
Ďakujem

ANO.
Dada
24.02.10,18:48
A v podvojnom účtovníctve to účtujete ako - 501 nedaňová a DPH na 548?
Dada
06.03.10,16:06
A v podvojnom účtovníctve to účtujete ako - 501 nedaňová a DPH na 548?
Nikto o tom neúčtuje?
Dada
06.03.10,16:35
Pre uplatnenie odpočtu :

§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
S účinnosťou od 1.1.2010 v § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).“
Poznámka pod čiarou k odkazu 24b znie:
"24b) § 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z." (ďalej“ „zákon o dani z príjmov“ )
Podľa zákona o dani z príjmov sa v zmysle § 19 ods. 2 písm. l) bod 3, umožňuje daňovníkovi uplatniť daňové výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, nepreukazuje rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, napr. evidenciou jázd.
S účinnosťou od 1.1.2010 sa ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH dopĺňa v nadväznosti na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov. Ak platiteľ dane, uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky v zmysle cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a pre účely zákona o DPH nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako podnikanie, potom si môže uplatniť odpočítanie dane z nakúpených pohonných látok len do výšky paušálnych výdavkov podľa cit. ustanovenia zákona o dani z príjmov, t.j. daň si môže odpočítať len do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok po splnení podmienok stanovených v § 49 – 51 zákona o DPH. Ostatné ustanovenia § 49 zákona o DPH týmto zostávajú nedotknuté.
Dada
07.03.10,18:04
Len neviem, ako o tom účtovať... môžem to dať na 501 nedaňovú celých 20% s DPH, alebo nie?
MarkaK
07.03.10,19:48
20% zo základu PHM dáš len do DP ako pripočitateľnú položku, neúčtuješ o tom.
Dada
08.03.10,13:17
20% zo základu PHM dáš len do DP ako pripočitateľnú položku, neúčtuješ o tom.

A čo s DPH???
Jana Acsová
08.03.10,14:03
A v podvojnom účtovníctve to účtujete ako - 501 nedaňová a DPH na 548?
Keby sme k predmetnej veci pristúpili s tým, že NEVZNIKNE nárok na odpočítanie dane (žiadna dodatočná úprava ako pri koeficiente) pri účtovaní výdavku a pri jeho zavedení do evidencie DPH, tak neuplatnená DPH by sa podľa môjho názoru mala viazať k hlavnému nákupu a účtovať rovnako. Čiže nečleniť výdavok na 501 a 548, ale iba 501 s tým, že samozrejme dôjde k úprave základu dane pri podávaní daňového priznania. Účtovná jednotka môže, ale nemusí voliť analytickú evidenciu. Závisí od súvisiacej evidencie a schopnosti vyčísliť výdavky v členení na daňové a nedaňové.

Pri účtovaní je podľa môjho názoru možné postupovať podľa § 52 ods. 7 postupov nasledovne:

"Pri nadobudnutí majetku, ktorý je tovar podľa osobitného predpisu, pri ktorom nevzniká ÚJ nárok na odpočítanie DPH je DPH súčasťou obstarávacej ceny."
MarkaK
08.03.10,18:05
Doporučujem pozrieť aj otázku 15) a 15a) na DRSR
14. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Uplatňovanie paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL v daňových výdavkoch pre zistenie základu dane z príjmov neovplyvňuje možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHL v zmysle zákona o DPH.
Platiteľ DPH si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ, s výnimkou podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie (vykonávanie zdaniteľných obchodov, ktoré vo všeobecnosti podliehajú zdaneniu) ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania. To znamená, že ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne na dodávky tovarov a služieb, ktoré podliehajú zdaneniu, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
znenie platné do 31.12.2009
MarkaK
08.03.10,18:06
Doporučujem pozrieť aj otázku 15) a 15a) na DRSR
14. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Uplatňovanie paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL v daňových výdavkoch pre zistenie základu dane z príjmov neovplyvňuje možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHL v zmysle zákona o DPH.
Platiteľ DPH si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ, s výnimkou podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie (vykonávanie zdaniteľných obchodov, ktoré vo všeobecnosti podliehajú zdaneniu) ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania. To znamená, že ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne na dodávky tovarov a služieb, ktoré podliehajú zdaneniu, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
znenie platné do 31.12.2009
Dada
08.03.10,18:55
Keby sme k predmetnej veci pristúpili s tým, že NEVZNIKNE nárok na odpočítanie dane (žiadna dodatočná úprava ako pri koeficiente) pri účtovaní výdavku a pri jeho zavedení do evidencie DPH, tak neuplatnená DPH by sa podľa môjho názoru mala viazať k hlavnému nákupu a účtovať rovnako. Čiže nečleniť výdavok na 501 a 548, ale iba 501 s tým, že samozrejme dôjde k úprave základu dane pri podávaní daňového priznania. Účtovná jednotka môže, ale nemusí voliť analytickú evidenciu. Závisí od súvisiacej evidencie a schopnosti vyčísliť výdavky v členení na daňové a nedaňové.

Pri účtovaní je podľa môjho názoru možné postupovať podľa § 52 ods. 7 postupov nasledovne:

"Pri nadobudnutí majetku, ktorý je tovar podľa osobitného predpisu, pri ktorom nevzniká ÚJ nárok na odpočítanie DPH je DPH súčasťou obstarávacej ceny."

Ďakujem, budem to dávať 80% bez DPH na 501 daňovú, 80% DPH na 343, a zvyšných 20% vrátane DPH na 501 nedaňovú.
misena
13.03.10,15:40
Tak teraz už mám v tom naozaj chaos. Platca DPH, účtujúci v JÚ celý rok účtoval PHM do spotreby + uplatňoval si aj odpočet DPH. Teraz na konci roka 2009 sa rozhodol, že si uplatní iba 80 % do nákladov. S výdavkami mám jasno, odpočítam 20 % z ceny PHM bez DPH cez uzávierkové operácie, ale čo s tou DPH, ktorú si už uplatnil? Ako to mám zaúčtovať? Poradí niekto? Ďakujem.....
misena
13.03.10,16:23
Prosíííííííííím, poradí niekto?
Zdenka175
13.03.10,16:46
Zdenka175
13.03.10,16:50
Prosíííííííííím, poradí niekto?
Skúste ešte toto http://www.porada.sk/1327984-post17.html
misena
13.03.10,20:59
Teda, potrebovala by som to vysvetliť asi trochu konkrétnejšie.... lebo naozaj tomu nerozumiem.... tak ešte raz, ak som si uplatňovala v r. 2009 PHM do nákladov a aj odpočet DPH z týchto PHM, v uzávierkových operáciach v r. 2009 odpočítam 20 % zo sumy PHM bez DPH a s DPH už nerobím nič aj keď som si ju vlastne odpočítala vo výške 100%? Vysvetlí mi to niekto?
misena
13.03.10,21:14
Prosíííím.... poraďte..... potrebujem to už uzavrieť a chcem aby to bolo dobre....
mamuša
14.03.10,18:24
Ja som to urobila tiež tak, tak dúfajme, že je to dobré.....
misena
14.03.10,20:11
Aspoň niekto ma ukľudnil.... ďakujem
Jana Acsová
15.03.10,17:23
Tak teraz už mám v tom naozaj chaos. Platca DPH, účtujúci v JÚ celý rok účtoval PHM do spotreby + uplatňoval si aj odpočet DPH. Teraz na konci roka 2009 sa rozhodol, že si uplatní iba 80 % do nákladov. S výdavkami mám jasno, odpočítam 20 % z ceny PHM bez DPH cez uzávierkové operácie, ale čo s tou DPH, ktorú si už uplatnil? Ako to mám zaúčtovať? Poradí niekto? Ďakujem.....
Už ste zaúčtovali. Ďalej to záleží od toho, PREČO uplatňujete paušál. Ak preto, že auto používate súkromne, nevzniklo právo na odpočítanie dane v pomere použitia auta na súkromné účely v jednotlivých zdaňovacích obdobiach. Ak bolo auto používané výlučne na podnikanie, právo na odpočítanie dane nie je dotknuté. Povinnosťou daňového subjektu je preukázanie súvislostí.

Do 31.12.2009 aj od 1.1.2010 je to o aplikačných problémoch z dôvodu rôznych názorov v tomto prípade hlavne daňovej správy.
misena
16.03.10,12:59
Aha, takže ak viem preukázať, že som používala auto iba na podnikanie, mala by som to mať dobre..... Ďakujem pekne
azeko
09.03.11,10:42
Účtujem PHM v jednoduchom účtovníctve prostredníctvom paušálnych výdavkov.

Zaúčtoval som všetky bločky ako VNZD na 39.

A k 31.12.2010 som zaúčtoval položku (80% z bločkov) na 25 - prevádzková réžia.

Je to správne?

Ďakujem
sztracena
12.03.11,08:05
Ja som použila opačný postup, teraz váham či to tak môžem mať. Počas roka som účtovala bločky PHL ako VOZD a na konci roka pri uzávierkových operáciách som odpočítala mínusom 20 %. Môže sa použiť aj tento postup?
Majkaheged
14.03.11,10:48
Ja som použila opačný postup, teraz váham či to tak môžem mať. Počas roka som účtovala bločky PHL ako VOZD a na konci roka pri uzávierkových operáciách som odpočítala mínusom 20 %. Môže sa použiť aj tento postup?
Môže, myslím že tento postup je správnejší.
Majkaheged
14.03.11,10:55
A neviete mi niekto poradiť ako to účtujete v MRP PÚ win?

Lebo ako výdavok tam musím dať celú sumu, lebo z pokladne odišlo všetko a čo ďalej.
Napr. 100 € výdavok, bez DPH 83,33 €, DPH 16,67 €

80% - 80 €, bez DPH 66,67 €, DPH 13,33 €

66,67 € 501 - daňová
13,33 € 343020 - DPH na vstupe
16,66 € 501 - nedaňová
3,34 € - ?

A Ešte sa spýtam ako to dať do Knihy DPH, keďže výkaz ráta z tejto evidencie?
ĎAkujem
Majkaheged
21.03.11,09:07
A neviete mi niekto poradiť ako to účtujete v MRP PÚ win?

Lebo ako výdavok tam musím dať celú sumu, lebo z pokladne odišlo všetko a čo ďalej.
Napr. 100 € výdavok, bez DPH 83,33 €, DPH 16,67 €

80% - 80 €, bez DPH 66,67 €, DPH 13,33 €

66,67 € 501 - daňová
13,33 € 343020 - DPH na vstupe
16,66 € 501 - nedaňová
3,34 € - ?

A Ešte sa spýtam ako to dať do Knihy DPH, keďže výkaz ráta z tejto evidencie?
ĎAkujem


Nikto mi neporadí? Neúčtujete nikto v MRP?
bsbs
26.02.14,08:08
Pri zaúčtovaní PHL 100% do nákladov v PU, má firma 100% náklad. Ak je firma platiteľ DPH, odpočíta si aj celú DPH. Musí však viesť evidenciu jázd.

V súvislosti so zaúčtovaním len 80% PHL do nákladov, ako bolo v príspevkoch vyššie uvedené, si firma uškodí. Nie len, že si neuplatní DPH, ale tých 20% , ktoré firma účtuje ako nedaňový náklad, je položka zvyšujúca HV ! Pripadá mi to ako pokuta, či trest za to, že nemusím viesť evidenciu jázd.

Alebo sa mýlim ? JU takto postihované nie je.
Tweety
26.02.14,08:27
Veď má na výber, či bude postupovať tak alebo onak.
karakul
26.02.14,08:49
...Alebo sa mýlim ? JU takto postihované nie je.

mýliš sa.
LUBY
27.02.14,10:55
aj v JU predsa musis rozclenit spotrebu nafty na VOZD a VNZD, ak nevedies evidenciu jazd
bsbs
28.02.14,07:49
Áno, to je pravda, že to musíš rozčleniť, tak v JU ako aj v PU. Ale tých 20, zaúčtovaných v JU ako VNZD zo 100, nezvyšuje zisk ako v PU. 20, je len nenákladová položka.

Príklad: ak sú v JU tržby na konci roka 200, náklad máš 80, odvedieš daň zo 120.
V PU za rovnakých podmienok musíš k 120 pripočítať 20, ktoré boli zaúčtované ako nedaňová položka, o ktorú sa navyšuje HV. Čiže odvedieš daň zo 140.