kathynka
24.02.10,18:01
Hladam niekoho, kto by mi mohol pomoct s danovym priznanim pre kamarata, ktory mal v roku 2009 zivnost, ale bol aj nezamestnany. Za mesiace oktober-december ma vystavene faktury s prijmom. Nema manzelku, ani deti, ani ziadne ine prijmy, ako nezamestnany si platil zdravotku sam, nebol na urade prace, ako zivnostnik si tiez riadne platil zdravotku. Socialku si neplatil (myslim, ze prvy rok si zivnostnik platit ani nemusi). Taktiez by bol vdacny za rocne zdravotne zuctovanie. Dakujem za akukolvek pomoc ako to zvladnut sami, prip. ak sa najde nejaka dobra dusa a pomoze nam (a bude to stat menej ako 80e...), sme z Bratislavy. Dakujem velmi pekne.
mysimis
24.02.10,17:07
Dala si málo informácií, záleží na tom, že či si bude uplatňovať paušálne výdavky alebo skutočné výdavky.
kathynka
25.02.10,18:42
a to znamena presne co?
mysimis
25.02.10,20:08
a to znamena presne co?

No buď si bude kamarát viesť riadne účtovníctvo alebo použiješ paušálne výdavky vo výške 40 alebo 60% - podľa toho akú činnosť vykonával.
jeso
25.02.10,21:15
v prvom rade si sčítaj príjmy z vystavených a zaplatených fa - ak neboli vysoké možno sa ti oplatí použiť paušálne výdavky - 40% z príjmov ako písala mysimis
- sčítaj zaplatené odvody a odrátaj ich od príjmov
- ZNČ na rok 2009 je 4025,70 Eur - odrátaš aj tú a dostaneš základ dane

všetko záleží od toho akú si mal výšku príjmu a či sa ti oplatí odrátať 40 % , alebo skutočne vynaložené náklady - vtedy si musíš viesť JU
martinamt
26.02.10,07:29
pri uplatnení paušálnych výdavkoch 40% (60% pre remeselníkov) z príjmu (do ktorého si pripočítam aj celý príspevok pre SZČO, ktorý som dostala z UPSVAR) si este k tej výslednej sume mam pripočítať aj zdravotné poistenie.... čiže vo výdavkoch budem mať zahrnutých 40% z príjmu + odvody do ZP? V daňovom priznaní potom dole pod riadkom 11 mam označiť tu prvú možnosť a ešte tam napísať zaplatené poistné ak tomu správne rozumiem.... môžete mi napísať, či je to naozaj správne... prosím :confused: ďakujem
Timka1
26.02.10,07:33
pri uplatnení paušálnych výdavkoch 40% (60% pre remeselníkov) z príjmu (do ktorého si pripočítam aj celý príspevok pre SZČO, ktorý som dostala z UPSVAR) si este k tej výslednej sume mam pripočítať aj zdravotné poistenie.... čiže vo výdavkoch budem mať zahrnutých 40% z príjmu + odvody do ZP? V daňovom priznaní potom dole pod riadkom 11 mam označiť tu prvú možnosť a ešte tam napísať zaplatené poistné ak tomu správne rozumiem.... môžete mi napísať, či je to naozaj správne... prosím :confused: ďakujem

zaškrtneš prvú možnosť a do riadku uvedieš celkovú sumu zaplateného poistného v danom roku, čiže výdavky budú tých 40% + skutočne uhradené poistné, máš to správne
Anja111
26.02.10,07:37
pri uplatnení paušálnych výdavkoch 40% (60% pre remeselníkov) z príjmu (do ktorého si pripočítam aj celý príspevok pre SZČO, ktorý som dostala z UPSVAR) si este k tej výslednej sume mam pripočítať aj zdravotné poistenie.... čiže vo výdavkoch budem mať zahrnutých 40% z príjmu + odvody do ZP? Áno.
V daňovom priznaní potom dole pod riadkom 11 mam označiť tu prvú možnosť Áno.
a ešte tam napísať zaplatené poistné
Áno.
ak tomu správne rozumiem.... môžete mi napísať, či je to naozaj správne... prosím :confused: ďakujem
... v texte. Postup výpočtu: (príjmy + dotácia) - (40 % príjmov + odvody)...
martinamt
26.02.10,08:22
Ďakujem :) za odpovede
A este jedna otázka v riadku 2 pri výdavkoch zo živnosti mam dať spolu (40% z príjmu + ZP) alebo tam mam dať len tých 40% z prijmu a až do riadku 9 a 11 mam započítať aj so ZP :( niekde som čitala že až v 9 a 11 riadku sa píše suma spolu (40% z príjmu +ZP)... je to správne?
Timka1
26.02.10,08:25
Ďakujem :) za odpovede
A este jedna otázka v riadku 2 pri výdavkoch zo živnosti mam dať spolu (40% z príjmu + ZP) alebo tam mam dať len tých 40% z prijmu a až do riadku 9 a 11 mam započítať aj so ZP :( niekde som čitala že až v 9 a 11 riadku sa píše suma spolu (40% z príjmu +ZP)... je to správne?

v riadku 2 bude suma paušálu plus poistné, tiež v riadku 9 a 11, ak to robíš v softe, tak ti to automaticky prepočíta, len treba zaškrtnuť ten prvý riadok a zadať sumu poistného
martinamt
26.02.10,09:28
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc ;)
kathynka
26.02.10,16:06
tak kamarat ma len 3 prijmove faktury za mesiace oktober-december, vydaje ziadne a platil si cely rok zdravotku (cast roka ako samoplatitel a cast ako zivnostnik). cize teraz ma zratat sumu tych 3 faktur, co bol jeho prijem a potom ako dalej?
Timka1
26.02.10,16:13
tak kamarat ma len 3 prijmove faktury za mesiace oktober-december, vydaje ziadne a platil si cely rok zdravotku (cast roka ako samoplatitel a cast ako zivnostnik). cize teraz ma zratat sumu tych 3 faktur, co bol jeho prijem a potom ako dalej?

keďže mal len výdaje to zdravotné poistenie, bude lepšie uplatniť paušál, treba zrátať faktúry a zdravotné poistenie, urobiť rozdiel, budeš vedieť ZD a na základe toho aký vysoký bude sa rozhodneš čo ďalej, ak bude nižší ako je NČ, neoplatí sa uplatňovať ani paušál, ak bude vyšší, uplatníš si paušál ......
andreaS
26.02.10,16:44
do prijmov idu len UHRADENE faktury v roku 2009... neuhradene v roku 2009 nepocitas...
kathynka
27.02.10,18:15
do prijmov idu len UHRADENE faktury v roku 2009... neuhradene v roku 2009 nepocitas...
to znamena, ze ked decembrova faktura mala splatnost az 21.1.2010, tak zratam len fakturu za oktober a november?
Timka1
27.02.10,18:16
to znamena, ze ked decembrova faktura mala splatnost az 21.1.2010, tak zratam len fakturu za oktober a november?

to znamená, že ak decembrová faktúra bola uhradená ešte v decembri zarátaš ju, ak bola uhradená v januári nezarátaš ju, bez ohľadu na dátum splatnosti, ten s tým nemá nič spoločné
Iwett
27.02.10,18:17
to znamena, ze ked decembrova faktura mala splatnost az 21.1.2010, tak zratam len fakturu za oktober a november?
Nezleži na splatnosti, ale kedy bola fyzicky uhradena, ak v roku 2010, tak do prijmov pojde az v roku 2010
Tweety
27.02.10,18:17
to znamena, ze ked decembrova faktura mala splatnost az 21.1.2010, tak zratam len fakturu za oktober a november?
Zarátaš len faktúry, ktoré boli úhradené do 31.12.2009. Teoreticky aj faktúra, ktorá má splatnosť 21.1., ale by bola uhradená do uvedeného dátumu, bude do príjmu zarátaná.
bubo001
18.03.10,09:19
ešte si zabudla spomenúť daňovú evidenciu :)
bubo001
18.03.10,09:20
Kľudne sa mi ozvi na mail, pomôžem Vám to spraviť.