Petra2212
25.02.10,09:10
Dobry den prajem, chcela by som poprosit o radu ideme predavat byt,ktory sme nadobudli darovacou zmluvou. Vo vlastnictve ho mame asi cez dva roky,avsak priatel,ktory je uvedeny ako vlastnik bytu,ma v nom trvaly pobyt uz asi cez styri roky. Takze teraz ked byt ideme predat,budeme musiet prijem z toho zdanit,alebo nie?? Ja si myslim,ze nie kedze tam ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako styri roky...ale nerozumiem presne tomu paragrafu 9...ci tam nahodou nieje nejaky zadrhel...:rolleyes:. Pekne prosim o radu. Dakujem.;)
Žabinka
25.02.10,09:17
Dobry den prajem, chcela by som poprosit o radu ideme predavat byt,ktory sme nadobudli darovacou zmluvou. Vo vlastnictve ho mame asi cez dva roky,avsak priatel,ktory je uvedeny ako vlastnik bytu,ma v nom trvaly pobyt uz asi cez styri roky. Takze teraz ked byt ideme predat,budeme musiet prijem z toho zdanit,alebo nie?? Ja si myslim,ze nie kedze tam ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako styri roky...ale nerozumiem presne tomu paragrafu 9...ci tam nahodou nieje nejaky zadrhel...:rolleyes:. Pekne prosim o radu. Dakujem.;)
Zákon o DzP: § 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Petra2212
25.02.10,09:43
Aha...dakujem za odpoved.:D...takze zdanit nemusime....to je super.
horka
25.10.10,13:28
Prosím o radu, v 2009 som kupila byt cca 10000 eur, ten som zrekonštruovala nakomplet a predala v roku 2010 cca 16000 eur. Dan z prijmu sa plati z rozdielu medzi predajom a kupou alebo si tam viem zahrnuť aj naklady na opravu. Som sukromnik nie podnikatel. Dakujem
wallie
25.10.10,13:46
§8 ods.5 zákona o dani z príjmov:
Pri príjmoch podľa odseku 1 písm.b) až e) je výdavkom:
a.) kúpna cena za vec,
.
.
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci (napr. poplatok za kúpnu zmluvu, poplatok za návrh na vklad do katastra) okrem výdavkov na osobné účely
video1983
25.10.10,13:50
aj naklady