rudy
30.09.05,15:00
Dobrý deň.

V máji roku 2005 som začal podnikať.
Chcel by som si do majetku zaradiť počítač, ktorý som kúpil v roku 2001 za obstarávaciu cenu 32000,-. Ako mám tento počítač zaradiť do majetku, keď neviem aká cena by bola teraz?

Za odpovede vopred ďakujem.
andrej_rv
30.09.05,13:43
Hmotný majetok preradený z osobného užívania fyzickej osoby do podnikania sa podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov ocení obstarávacou cenou. Rok obstarania majetku je zároveň aj prvým rokom jeho odpisovania a obstarávacia cena je vstupnou cenou, z ktorej sa po zaradení do užívania uplatňujú odpisy ako v ďalšom roku odpisovania (§ 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov). Lehota na odpisovanie v tomto prípade začína plynúť už rokom, v ktorom bol majetok obstaraný do osobného užívania, pričom za roky jeho nevyužívania na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy ako daňový výdavok neuplatnia.
Keďže Tvoj PC bol obstaraný v r. 2001, zaradíš ho do podnikania v pôvodnej obstarávacej cene, ale daňovo úplne odpísaný - nebudeš si môcť uplatňovať žiadny odpis, len náklady na prevádzku a opravy PC. Ak by si do účtovníctva chcel dostať aspoň nejakú sumu, určitým riešením je uzavrieť kúpnu zmluvu s fyzickou osobou - nepodnikateľom a "odkúpiť" svoj PC v tomto roku za nejakú hodnotu zodpovedajúcu technickým parametrom a roku výroby (neviem konfiguráciu a výkon, ale viac ako 5 - 8 tis. by to asi veľmi presiahnuť nemalo).
rudy
30.09.05,13:52
Ďakujem. Ale mám ešte jeden problém. Nemôžem nájst doklad o kúpe počítača.
andrej_rv
30.09.05,13:57
Nuž čo... Ak nebude kúpna zmluva, len založ kartu dlhodobého majetku, napíš názov, typ, konfiguráciu (aspoň približnú) a rok obstarania. Ako spôsob obstarania: preradenie z osobného používania, vstupná cena: nula. Ale kartu treba mať, aby si si mohol uplatňovať aspoň náklady na opravy a údržbu.
Tweety
30.09.05,13:57
Ďakujem. Ale mám ešte jeden problém. Nemôžem nájst doklad o kúpe počítača.
Máš pred sebou celý víkend, tak sa do toho daj!
Mária M :p :D
Evanka
30.09.05,19:37
Ďakujem. Ale mám ešte jeden problém. Nemôžem nájst doklad o kúpe počítača.Urob tak ako ti radí Andrej na konci príspevku. Kúpiš PC od FO - nepodnikateľa na základe Kúpnej zmluvy za obvyklú cenu a tú môžeš dať v plnej výške do nákladov.
Adra
28.10.05,11:00
Zdravím;
Mám podobný problém ako rudy, jedná sa o merací prístroj kúpený r. 2004 - doklad stratený. MP je po kalibrácii v 100% stave a chcem ho zaradiť do užívania. Je potrebná zmluva fyz. osoba = SZČO? v cene z roku 2004?
Adra
28.10.05,11:01
A ešte podotázka, ak áno, dátum zaradenia by bol k dátumu kalibrácie / overenia /, alebo môže byť aj skorší dátum?
Adra
09.11.05,08:56
ahojte, písala som príspevky toho 28., nenájde sa niekto, kto by mi dal aspoň čiastočnú odpoveď? :-))))))))
Manual
09.11.05,08:59
ahojte, písala som príspevky toho 28., nenájde sa niekto, kto by mi dal aspoň čiastočnú odpoveď? :-)))))))) Ja by som spravil kúpnu zmluvu napr. "so susedom" že som ho od neho kúpil. To je najschodnejšie riešenie.
Pekný deň...
Adra
09.11.05,09:14
Vďaka, tiež prajem pekný deň ...
mmade
10.11.05,11:43
Ahojte poradaci, ja viem, ze reagujem trochu mimo, ale velmi nutne hladam nejaky Zapis o zaradeni majetku do uživania. Nemohol by mi ho tu niekto z vas pripojit, ak take nieco pouziva vo svojom podvojnom ucte. Pripadne popiste mi, ako to ma vyzerat.
Dakujem vam velmi pekne.