JozefY
25.02.10,08:48
Dobrý deň,
chcel by som vedieť aký podiel má moja matka z dedičstva po svojom otcovi.
Trochu to rozpíšem pre upresnenie..
Dedo zomrel minulý rok, no ešte nebolo dedičské konanie. Babka ešte žije. Dedo mal 3 dcéry a 1 syna.

Dedko z babkou darovali synovi horu a on šikovne dopísal všetky pozemky, už je tomu viac ako 6 rokov. (je to najhodnotnejšia a najväčšia časť dedičstva, je to viac ako 200 položiek v katastri.. doslova km2 )

Jednej dcére daroval dedko z babkou rodinný dom v ktorom bývajú, teraz už len babka a tá dcéra s deťmi.

Druha dcéra zomrela a jej manžel sa z ich deťmi odsťahoval do čiech..

Tretia dcéra-moja matka, vlastne nemá nič z dedičstva, ostali len tri malé pozemký a z toho je na jednom postavený ten rodinný dom, druhý pole asi 3x5m a je na nom postavený megabilbord, jedna parcela poľa, tiež malá, ktorú babka mojej matka nedá, vraj kde bude kopať zemiaky (je už patrične zmanipulovaná synom a dcérou z domu, až nenormálne, nemá predstavu koľko čo komu dala)
(pôvodne mala matka dostať nejakú horu inde ako jej brat, ale ta hora nebola ešte prevedená a po dedovej smrti zmizli papiere-babka ich niekomu dal a horu už vlastní niekto cudzí, i ked dedo stále chodil do danej obce a rokovanie v spoločenstve vlastníkoch lesa,.. takže hora nebola prevedená a podvodom si ju previedli a úrade v danej obci, takže s tým už nik nič nenarobí )

ak som to správne pochopil, moja matka nebude nič dediť:mad:, alebo má právny nárok na podiely z darovaného domu a hory ?
Mária27
25.02.10,08:59
Darované sa už nebude deliť ani vracať. Ak zostalo ešte niečo po dedovi na dedenie (nie babkina časť), darované nehnuteľnosti sa len započítajú do získaných podielov - o to by mali obdarovaní menší podiel pri dedení. Skrátka, teoreticky sa rozdelí to dedičstvo po dedovi, čo zostalo, na 5 častí (babka + 4 deti), odpočíta sa každému toľko, čo dostal darom. Ak má viac, ako by mu patrilo podľa zákona, nedostane nič, jeho podiel potom pripadne ostatným, čo taký dar nedostali.
Ak už nič neszstalo, sotva sa po dedovi niečo podedí. Možno po babke ... ak je čo.
JozefY
28.02.10,11:16
vďaka za odpoveď, potvrdila si mi to čo som si myslel.
chcem sa poopraviť, ten rodinný dom nebol darovaný, ale bol spísaný závet, kde dedko s babkou odkazujú rodinný dom tej danej dcére. Jednoducho tá dcéra dokopala babku a dedka aby to spísali a zanechali jej dom, v tej záveti nie je nič ine spísane.
po dedovi už nie je čo dediť a babka nemá nič. len podiel z tých 3 malých pozemkoch po dedovi.

ale asi sa tým tiež nič nezmení, alebo ?
Xanti
28.02.10,19:21
JozefY
je veľký rozdiel či niekto daruje pred svojou smrťou majetok tj. dom , alebo spíše závet.

Závet môže byť neplatný ,


§ 477

V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.

§ 479

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
pokiaľ odporuje § 479 z.z. 40/1964 ( v znení neskorších predpisov ) - občianskeho zákonníka.
Takže zdá sa, že u Vás je závet neplatný kedže podiel pre tvoju matku nie je 1/2 jej dedičského podielu zo zákonu.

Vysvetlím :
ak má majetok celkový ( dom hory lesy lúky ) hodnotu 100 000 € ( 50 000 babka a 50 000 dedko ), a sú 5 dediči. A tvoja matka nedostane majetok po dedovi v hodnote 10 000 €, tak je závet neplatný.

Zdroj: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/