Mickya
25.02.10,08:49
ahojte, prosím, máte niekto vzor - Žiadosť o odchodné?
alebo stačí len stručne, jednou vetou sa odvolať na §76 - že na základe tohoto § žiadam o výplatu odchodného?
Ďakujem
Andyke
25.02.10,07:53
Netreba písať žiadosť o odchodné.
Zamestnávateľ je povinný zo zákona vyplatiť, ak zamestnanec spĺňa zákonom stanovené podmienky.
§ 76 Zák.práce.
terezamaria
25.02.10,07:58
ahojte, prosím, máte niekto vzor - Žiadosť o odchodné?
alebo stačí len stručne, jednou vetou sa odvolať na §76 - že na základe tohoto § žiadam o výplatu odchodného?
Ďakujem

O odchodné si žiadosť nedávaš, je to povinnosťou zamestnávateľa odchodné vyplatiť. Dones do mzdovej účtárne, resp. na personálno - mzdové oddelenie kópiu rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní dôchodku. Na základe tohoto rozhodnutia Ti to vyplatia. Teda predpokladám, že končíš pracovný pomer.
BENZ30
25.08.12,06:01
V aktuálnom znení Zákonníka práce je odchodné upravené v ustanovení § 76a nasledovne: Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na: a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. O odchodné, ak spĺňate podmienky na jeho vyplatenie, musíte požiadať, zamestnávateľ ho nevypláca automaticky. Zákon nestanovuje, že žiadosť musí byť písomná, ale za účelom preukázania, že zamestnanec požiada zamestnávateľa o vyplatenie, je vždy lepšie lepšie doručiť písomnú žiadosť, prípadne aspoň správu elektronickej pošty alebo požiadať o vyplatenie pred svedkami. Ak zamestnávateľ odchodné nevyplatí dobrovoľne, môžete sumu odchodného vymáhať ako peňažnú pohľadávku voči zamestnávateľovi.
Tweety
25.08.12,06:03
Nesughlasim, treba o to poziadat:

V aktuálnom znení Zákonníka práce je odchodné upravené v ustanovení § 76a nasledovne: Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na: a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. O odchodné, ak spĺňate podmienky na jeho vyplatenie, musíte požiadať, zamestnávateľ ho nevypláca automaticky. Zákon nestanovuje, že žiadosť musí byť písomná, ale za účelom preukázania, že zamestnanec požiada zamestnávateľa o vyplatenie, je vždy lepšie lepšie doručiť písomnú žiadosť, prípadne aspoň správu elektronickej pošty alebo požiadať o vyplatenie pred svedkami. Ak zamestnávateľ odchodné nevyplatí dobrovoľne, môžete sumu odchodného vymáhať ako peňažnú pohľadávku voči zamestnávateľovi.
Dovolím si s tvojím príspevkom nesúhlasiť. Nesughlasim, treba o to poziadat:

AK BY SI čítal pozorne, prečítal by si, že požiadať treba o dôchodok, nie o odchodné.
BENZ30
25.08.12,06:04
moja chyba, uz je to opravene.
terezamaria
25.08.12,06:15
Nesughlasim, treba o to poziadat - citácia

Nesúhlasiť môžeš, ale je to takto, a aj bude, pokiaľ bude platiť terajší Zákonník práce :
§ 76a
Odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
zena
25.09.12,07:29
Prosím Vás. ZC končí pracovný pomer 31.12.2012 a ešte len 1.1.2013 ide požiadať o predčasný starobný dôchodok. Ja tvrdím že aj keby požiadal do 10 dní (do 10.1.2013) ZL o vyplatenie odchodného, že nemá nárok, nakoľko žiadosť podáva po skončení PP. Mám pravdu?
Tweety
25.09.12,07:32
Prosím Vás. ZC končí pracovný pomer 31.12.2012 a ešte len 1.1.2013 ide požiadať o predčasný starobný dôchodok. Ja tvrdím že aj keby požiadal do 10 dní (do 10.1.2013) ZL o vyplatenie odchodného, že nemá nárok, nakoľko žiadosť podáva po skončení PP. Mám pravdu?
Nie, nemáš. Pozri prísp. č 7. tam to pekne uvedené. Neviem pochopiť, ako ide niekto zadať otázku, ktorá je tesne pred tým zodpovedaná.
Mila123
25.09.12,07:32
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

§ 76a/2 ZP

podľa môjho názoru mu prislúcha aj odchodné......
zena
25.09.12,07:52
Prepáč Tweety :) Niekedy sa dá vysvetliť zákon rôzne, ja som to chápala tak, že pokiať si nepodá žiadosť o PSD pred skončením PP, nárok nemá automaticky, preto som si to chcela na porade overiť. Zákon som čítala niekoľkokrát aj túto tému.
Tweety
25.09.12,08:01
ale v tom odst. 2 máš to jasne uvedené, o tom sa polemizovať nedá, je to tam jednoznačné
revik
17.01.14,07:46
Podla mojho nazoru 90% ludi necita ustanovenie §76a ods. 2 pozorne...

Pozrime sa este raz na to, o com v v odseku 2 zamestnanec ziadat! Citujem: "o poskytnutie uvedeneho dochodku". To nie je to iste ako "odchodne".

Podla mna nemusi zamestnanec zamestnavatela ziadat, ak splni podmienky zakona, a to ze poziada v stanovenej lehote o jeden z uvedenych dochodkov.

Zamestnavatel musi odchodne vyplatit aj bez nejakej ziadosti, svedkov a podobne.