tibor86
25.02.10,08:53
Dobrý vie mi niekto poradit ako obísť predkupné právo lebo neviem sa dohodnúť stále s 2-vlastníkmi a tý nechcú podpísať,predávajúcim,že nevyužívajú predkupné právo na pozemok chcel by som to niejako obísť aby to do 3-rokov nenapadli to čo mám už ja vo vlastníctve aj ked oni to nekúpia len by to museli cez niekoho riešiť.
elaurie
25.02.10,15:31
iriska
27.02.10,10:10
Zaujímalo by ma, či kupujúci by mohol vyzvať všetkých spoluvlastníkov, že chce odkúpiť ich pozemok za sumu ... či s tým súhlasia alebo si idú uplatniť predkupné právo oni. Malo by takého vyhlásenie nejakú právnu váhu na súde?
iriska
01.03.10,08:48
posúvam
Laco-monter
01.03.10,08:53
Dobrý vie mi niekto poradit ako obísť predkupné právo lebo neviem sa dohodnúť stále s 2-vlastníkmi a tý nechcú podpísať,predávajúcim,že nevyužívajú predkupné právo na pozemok chcel by som to niejako obísť aby to do 3-rokov nenapadli to čo mám už ja vo vlastníctve aj ked oni to nekúpia len by to museli cez niekoho riešiť.

CHYBNÝ NÁZOV TÉMY !

Nie nedohoda z pozemkom , ale nedohoda z vlastníkmi pozemku.
Mgr.Shrek
01.03.10,09:06
Dobrý vie mi niekto poradit ako obísť predkupné právo lebo neviem sa dohodnúť stále s 2-vlastníkmi a tý nechcú podpísať,predávajúcim,že nevyužívajú predkupné právo na pozemok chcel by som to niejako obísť aby to do 3-rokov nenapadli to čo mám už ja vo vlastníctve aj ked oni to nekúpia len by to museli cez niekoho riešiť.

Napíš im list, v ktorom ich vyzývaš k tomu, aby si uplatnili predkupné právo do napr. 15-30 dní od doručenia. Ak tak neučinia, tak považuješ za to, že si právo neuplatňujú. Daj to pekne doporučene do vlastných rúk a na obálku, na doručenku napíš "výzva na uplatnenie predkupného práva"
Potom si to odlož a pokojne svoj podiel predávaj.
elaurie
01.03.10,09:57
Napíš im list, v ktorom ich vyzývaš k tomu, aby si uplatnili predkupné právo do napr. 15-30 dní od doručenia. Ak tak neučinia, tak považuješ za to, že si právo neuplatňujú. Daj to pekne doporučene do vlastných rúk a na obálku, na doručenku napíš "výzva na uplatnenie predkupného práva"
Potom si to odlož a pokojne svoj podiel predávaj.

Lenže Tibor86 nechce predať svoj podiel, on kúpil podiel na ktorý mali predkupné právo ostatný spoluvlastníci, toto právo bolo obídené a teraz Tibor86 nevie čo s tým... Založil na Porade viacero tém s týmto istým problémom (príspevok č. 2), pričom v prvej z nich to už bolo rozobraté...
Mgr.Shrek
01.03.10,10:41
Lenže Tibor86 nechce predať svoj podiel, on kúpil podiel na ktorý mali predkupné právo ostatný spoluvlastníci, toto právo bolo obídené a teraz Tibor86 nevie čo s tým... Založil na Porade viacero tém s týmto istým problémom (príspevok č. 2), pričom v prvej z nich to už bolo rozobraté...

Tak potom beriem späť. Ale snáď to pomôže niekomu inému.
iriska
01.03.10,13:41
Zaujímalo by ma, či kupujúci by mohol vyzvať všetkých spoluvlastníkov, že chce odkúpiť ich pozemok za sumu ... či s tým súhlasia alebo si idú uplatniť predkupné právo oni. Malo by takého vyhlásenie nejakú právnu váhu na súde?

Prosím o orientačný právny názor.

Nechcela som tu robiť mrník a zadávať ďalšiu novú tému, ale asi som mala :(
Mgr.Shrek
01.03.10,14:02
Prosím o orientačný právny názor.

Nechcela som tu robiť mrník a zadávať ďalšiu novú tému, ale asi som mala :(

No v zákone je určené, že spoluvlastníci majú predkupné právo.
Nie je tam ani zmienka, či povinnosť vyzvať spoluvlastníkov na jeho uplatnenie má predávajúci alebo kupujúci.
Neviem z akého titulu by to mal kupujúci robiť. Je to podľa mňa nelogické, aj keď to nie je v rozpore so zákonom.
Dôkazy posudzuje sudca podľa vlastného uváženia, teda ak preukážete dostatočne dôvod výzvy, mal by to uznať.
iriska
01.03.10,14:08
No v zákone je určené, že spoluvlastníci majú predkupné právo.
Nie je tam ani zmienka, či povinnosť vyzvať spoluvlastníkov na jeho uplatnenie má predávajúci alebo kupujúci.
Neviem z akého titulu by to mal kupujúci robiť. Príde mi to nelogické, aj keď to nie je v rozpore so zákonom.
Dôkazy posudzuje sudca podľa vlastného uváženia, teda ak preukážete dostatočne dôvod výzvy, mal by to uznať.

chcela by som to urobiť z dôvodu, že predávajúci sú starší ľudia a nechcem ich zaťažovať takýmito úkonmi a radšej nech sa ten spoluvl., ktorý nechce predať ani vlastne nič robiť so svojim podielom hnevá na mňa
Mgr.Shrek
01.03.10,14:20
chcela by som to urobiť z dôvodu, že predávajúci sú starší ľudia a nechcem ich zaťažovať takýmito úkonmi a radšej nech sa ten spoluvl., ktorý nechce predať ani vlastne nič robiť so svojim podielom hnevá na mňa

No tak len napíš výzvu, nech to podpíšu a pošli. Vieš, ja premýšľam dosť byrokraticky čo sa právnych vecí týka, ale to len preto, aby som sa vyhol akýmkoľvek problémom a nezrovnalostiam.
dušinka
01.03.10,14:23
No v zákone je určené, že spoluvlastníci majú predkupné právo.
Nie je tam ani zmienka, či povinnosť vyzvať spoluvlastníkov na jeho uplatnenie má predávajúci alebo kupujúci.
Neviem z akého titulu by to mal kupujúci robiť. Príde mi to nelogické, aj keď to nie je v rozpore so zákonom.
Dôkazy posudzuje sudca podľa vlastného uváženia, teda ak preukážete dostatočne dôvod výzvy, mal by to uznať.
mimotemy Prečo používate výraz "príde" mi to nelogické? Nedá mi to, nevšimnúť si takéto čechizmy.
Inak oceňujem Vaše príspevky.
dušinka
01.03.10,15:55
Súhlas znamená, že sa polepšíte?
Laco-monter
01.03.10,16:02
Zaujímalo by ma, či kupujúci by mohol vyzvať všetkých spoluvlastníkov, že chce odkúpiť ich pozemok za sumu ... či s tým súhlasia alebo si idú uplatniť predkupné právo oni. Malo by takého vyhlásenie nejakú právnu váhu na súde?

Je to SPRÁVNE a LOGICKÉ .

Takto treba postupovať.
Petra Nová
01.03.10,16:09
Je to SPRÁVNE a LOGICKÉ .

Takto treba postupovať.

Toto je KAMILOVINA a naviac NELOGICKÁ.
Mgr.Shrek
01.03.10,16:31
Je to SPRÁVNE a LOGICKÉ .

Takto treba postupovať.

Čo je logické na tom, aby to robil kupujúci???
iriska
01.03.10,19:19
No tak len napíš výzvu, nech to podpíšu a pošli. Vieš, ja premýšľam dosť byrokraticky čo sa právnych vecí týka, ale to len preto, aby som sa vyhol akýmkoľvek problémom a nezrovnalostiam.

to mi je jasné, pokúsila som sa nad tým špekulovať (nie každý chápe spoluvlastníctvo nehnuteľností a všetko s tým spojené a ono to niekedy končí vykrikovaním cez plot, dôvody hnevu kvôli nehnuteľnostiam sú neobmedzené)
elli
01.03.10,23:17
No v zákone je určené, že spoluvlastníci majú predkupné právo.
Nie je tam ani zmienka, či povinnosť vyzvať spoluvlastníkov na jeho uplatnenie má predávajúci alebo kupujúci.
Neviem z akého titulu by to mal kupujúci robiť. Je to podľa mňa nelogické, aj keď to nie je v rozpore so zákonom.
Dôkazy posudzuje sudca podľa vlastného uváženia, teda ak preukážete dostatočne dôvod výzvy, mal by to uznať.

Predavajuci - jednoznacne - vid judikatny vyklad:


Predkupné právo podielových spoluvlastníkov je založené priamo zákonom a ako také má vecnú povahu. Právnu podstatu predkupného práva možno vymedziť ako právny vzťah, v ktorom jeden individuálne určený subjekt, t. j. konkrétne oprávnená osoba (spoluvlastník) má právo kúpiť (vykúpiť) vec od druhého individuálne určeného subjektu (spoluvlastníka), t. j. od konkrétne povinnej osoby ako prvý za predpokladu, že tento druhý spoluvlastník chce previesť svoj spoluvlastnícky podiel. Ide teda o vzťah, v ktorom právu oprávnenej osoby zodpovedá povinnosť povinnej osoby ponúknuť vec tejto oprávnenej osobe ako prvej ku kúpe (tzv. predkupné právo). Z uvedeného vyplýva, že hoci so svojím spoluvlastníckym podielom môže každý spoluvlastník nakladať obdobne ako vlastník so svojom vecou, jeho zmluvná voľnosť je obmedzená zo zákona predkupným právom ostatných spoluvlastníkov (spoluvlastníka).
tibor86
02.03.10,16:24
Ďakujem Vám všetkým za Vaše príspevky aj ked stále rozmýšľam obrátit sa na právnika na pozemkové právo či by mi nevedel poradit niejaku fintu samozrejme, že to nechcem zadarmo
Mgr.Shrek
02.03.10,17:14
Ďakujem Vám všetkým za Vaše príspevky aj ked stále rozmýšľam obrátit sa na právnika na pozemkové právo či by mi nevedel poradit niejaku fintu samozrejme, že to nechcem zadarmo

Napriek tomu, že tu radili aj právnici, urobíš najlepšie, keď sa stretneš s nejakým právnikom.
Aj keď sa snažíme poradiť najlepšie ako vieme, predsa len osobný kontakt je najlepší.