Lubica H
30.09.05,15:31
Chcela by som sa opýtať na váš názor - je oprava majetku pred jeho zaradením súčasťou obstarávacej ceny?

- podľa nášho audítora nie, lebo sa nemenia jeho vlastnosti, iba sa majetok dáva do pôvodného stavu.
- podľa daňovej poradkyne áno, lebo aby som mohla takýto majetok používať, musím ho sfunkčniť.

Ja sa riadim podľa nášho audítora, ale zaujímalo by ma, čo je správne.
Tweety
30.09.05,13:46
[QUOTE=Lubica H]Chcela by som sa opýtať na váš názor - je oprava majetku pred jeho zaradením súčasťou obstarávacej ceny?
- podľa nášho audítora nie, lebo sa nemenia jeho vlastnosti, iba sa majetok dáva do pôvodného stavu.
- podľa daňovej poradkyne áno, lebo aby som mohla takýto majetok používať, musím ho sfunkčniť.
Ja sa riadim podľa nášho audítora, ale zaujímalo by ma, čo je správne.[/
QUOTE

A prečo sa treba striktne pridržiavať názorov audítora?
Veď predsa on nemusí mať na každý problém správny výklad zákona!
Ja by som radšej dala na názor daňovej poradkyne a ak by sa mi ani jej nepáčil a nesúhlasila som s nim , tak jednoducho by som bola zvedavá na názor správkyne dane, veď predsa oni budú kontrolovať účtovníctvo a dane.
Mária M
:eek: :eek: :eek:
Zdenka 0705
30.09.05,15:28
Podľa mňa má pravdu daňová poradkyňa, pretože do OC vstupujú všetky náklady na obstaranie, teda aj jeho sfunkčnenie. A ešte pripomienka: ako môžem hovoriť o oprave majetku, keď ho nemám ešte zaevidovaný v obch. majetku? To nie je oprava, ale obstarávací náklad.
durisovad
30.09.05,19:37
Nie je mi celkom jasne, ako by som mohla uctovat opravy na majetku, ktory este nie je zaradeny do podnikania. Co sa tyka oprav, riesila by som to tak, ze majetok by som zaradila vo vyssej hodnote, aby boli zohladnene vydavky na opravy. Ale do nakladov by sa mohli dostat len cez odpisy.
Lubica H
03.10.05,06:13
k tej oprave majetku: išlo mi o také opravy, kedy kúpim nejaký majetok, ale potom musím vykonať k nemu opravu (to všetko aj vo veľmi krátkom čase). Podľa nášho audítora, je otázne, načo kupujeme majetok, ktorý aj tak potom musíme ešte opravovať. (ale niekedy je niečo naozaj výhodnejšie kúpiť poškodené a dať si to opraviť ako kupovať tú istú vec novú).
Jana Acsová
03.10.05,06:24
Tak ako bolo prezentované vyššie, dlhodobý majetok, ktorý nebol zaradený do používania nemožno opravovať. Oprava je súvisiacim vyvolaným výdavkom spojeným s jeho obstaraním a nevyhnutným pre zaradenie. O oprave možno uvažovať až po uvedení majetku do užívania, ktorým sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku a splnenie ostatných súvisiacich povinností.

Bližšie viď § 33 ods. 1 a § 35 Postupov účtovania (Opatrenie MF SR 23054/2002-92 v platnom znení.).
anto
03.10.05,10:40
Súhlasím s AVO, oprava majetku pred jeho zaradením je zvýšenie jeho hodnoty, ktorú dáme do užívania.