evabie
30.09.05,16:25
Prosím o radu!

Česká firma DHL nám vyfakturovala prepravu zásielky spolu s DPH. Išlo o prepravu:
nakládka Děčín
vykládka Olomouc
Z Olomouca tovar dopravil do našej firmy v Prešove už náš vodič. Bola nám oprávnene účtovaná DPH? Ak berieme do úvahy § 16 zákona o DPH,kde sa v komentári píše: intrakomunitárna preprava tovaru je preprava tovaru, pri ktorej miesto začatia prepravy a miesto skončenia prepravy sa nachádzajú na území dvoch rôznych členských štátov. To je nám jasné. Avšak ďalej sa uvádza:
tieto pravidlá platia aj pre prípad ak sa preprava tovaru vykoná iba na území jedného členského štátu, ale táto preprava je súčasťou prepravy tovaru z jedného členského štátu do iného členského štátu ... podľa toho výklady nám firma nemala fakturovať DPH.
je nám DPH fakturovaná oprávnene? Ak áno, ako o nej účtovať?
Ďakujem za odpoveď
Milan Benka
30.09.05,16:35
1. Česká firma fakturuje podľa českého zákona, nie podľa slovenského. Takže treba konzultovať so znalcom českého zák. o DPH
DušanČ
30.09.05,19:20
Nesúhlasím s odpoveďou benka, pretože zákony o DPH v rámci EÚ sú tak ujednotené, že zásadný problém, aký nastolila evabie musí byť riešený jednotne vo všetkých štátoch EÚ.
Teraz moje stanovisko : evabie, mylne si interpretuješ zákon o DPH, § 16 zákona rieši prepravné služby medzi členskými štátmi EÚ a nie vnútroštátne. Pre českého prepravcu je preprava z Děčína do Olomouca prepravou v rámci vlastného štátu, preto je povinný k službe uplatniť daň a fakturovať vrátane DPH. Je tu vedľajšie, že Tvoja firma je registrovaná pre DPH v SR, toto pravidlo sa tu nedá uplatniť. Uvedený prípad je najlepšie účtovať tak, že si vytvoríš povedzme v rámci účtu 378 analytiku, ako pohľadávku voči ČR za záplatenú DPH v ČR. Podľa § 82 českého zákona o DPH môžeš
po dosiahnutí spodného limitu 7 000,- CZK za stanovených podmienok v uvedenom ustanovení žiadať vrátenie zaplatenej DPH. Teda účtovanie napr. dodávka 100, DPH 19. urobíš nasledovne: 518/321 = 100
378/321 = 19.
Milan Benka
30.09.05,19:37
So zaúčtovaním tej českej DPH na 378 som sa ešte nestretol. Môžeš upresniť, v čom nachádzaš oporu pre takýto účtovný zápis? Doteraz som takýto prípad nemal, ale klient mi avizoval,že ma to už do konca roku neminie.
Skús to upresniť. Díki.
DušanČ
30.09.05,19:57
So zaúčtovaním tej českej DPH na 378 som sa ešte nestretol. Môžeš upresniť, v čom nachádzaš oporu pre takýto účtovný zápis? Doteraz som takýto prípad nemal, ale klient mi avizoval,že ma to už do konca roku neminie.
Skús to upresniť. Díki.
Účtovníctvo si často musí človek prispôsobiť svojim potrebám a nedá sa brať dogmaticky. Ja som tiež dlho špekuloval, ako by to bolo najelegantnejšie. Najprv som skúšal si vytvoriť
analytiku v rámci 343, ale SW mi to pri spracovávaní DPH dával do dane na vstupe. Tak som si povedal, čo je to DPH z iného štátu ? Ak mám nárok na jej vrátenie, tak je to vlastne pohľadávka voči niekomu, v danom prípade voči ČR, ktorú zastupuje pre tieto prípady Finanční úřad Praha 1. Mám to prekonzultované aj s auditormi. Ak sa Ti nepáči účet 378, môžeš si vytvoriť analytiku inde. Dôležité je, aby si si to sledoval na jednom účte a mal prehľad o výške tejto pohľadávky. Podľa zostatku vieš hneď kedy dosiahneš limit na to, aby si požiadal o vrátenie dane.
evabie
03.10.05,06:21
Veľmi pekne ďakujem za výklad !
Jana Acsová
03.10.05,12:00
Účet 378 je v tomto prípade úplne namieste. Stotožňujem sa s účtovaním.

Odôvodnenie:
- ŠR ČR nie je môj obchodný partner aby som ho sledovala na účte pohľadávok v účtovej skupine 31,
- na účte 343 sledujeme vlastnú daň a odpočítanie dane, t.j. vzťah k ŠR SR u platiteľa DPH.