justafa
25.02.10,11:04
Dobry den chcem sa opytat: ked pracujem v zahranici a na slovenskú zdravotnu poistovnu poslem moju pracovnu zmluvu, aby som nemusela platit nejake tie poplatky(na zdravotne na slovensku), tak mam este nejake zavazky voci slovensku? Danove priznanie alebo nieco podobne?
mam slovenske obcianstvo, pracovnu zmluvu na dobu neurcitu v anglicku, ale trvaly pobyt na slovensku. Pracujem vsak rozne, raz u jedneho zamestnavatela, inokedy u druheho. musim vsetky zmluvy zasielat na slovensko? musim vobec dokladovat kde som a co robim? Ak by som to neurobila, som evidovana ako dobrovolne nezamestnana a musim platit zdravotne poistenie sama, aj ked sa na slovensku nenachadzam? co v pripade ak nezaslem zmluvu a nebudem platit poistenie? mam v tom nejasno a nevidim dovod preco mam platit za nieco co nevyuzivam, ked mne slovenska republika nedala nikdy nic...
Zoltán Kovács
25.02.10,10:12
Dobry den chcem sa opytat: ked pracujem v zahranici a na slovenskú zdravotnu poistovnu poslem moju pracovnu zmluvu, aby som nemusela platit nejake tie poplatky(na zdravotne na slovensku), tak mam este nejake zavazky voci slovensku? Danove priznanie alebo nieco podobne?
mam slovenske obcianstvo, pracovnu zmluvu na dobu neurcitu v anglicku, ale trvaly pobyt na slovensku. Pracujem vsak rozne, raz u jedneho zamestnavatela, inokedy u druheho. musim vsetky zmluvy zasielat na slovensko? musim vobec dokladovat kde som a co robim? Ak by som to neurobila, som evidovana ako dobrovolne nezamestnana a musim platit zdravotne poistenie sama, aj ked sa na slovensku nenachadzam? co v pripade ak nezaslem zmluvu a nebudem platit poistenie? mam v tom nejasno a nevidim dovod preco mam platit za nieco co nevyuzivam, ked mne slovenska republika nedala nikdy nic...


Ak v zahraniční si riadne zdravotne poistená, tak mala si povinnosť odhlásiť sa zo zdravotného poistenia na SR.
Pri podávaní DP treba riešiť či si alebo nie si daňovým rezidentom.
JarkaL
25.02.10,10:15
mimotemy
Snáď si dostala aspoň nejaké to očkovanie, vzdelanie ...
justafa
25.02.10,10:44
ockovanie, vzdelanie? dotazy od temy ma nezaujimaju, nakolko moju situaciu je niekomu tazko opisat... absolvent vs, ktory ovlada niekolko jazykov, prax v zahranici vo svojom odbore, aktivny na trhu prace, ktory mal chut spravit nieco pre slovensko vo svojom odbore a ktory nedostal ani jednu sancu a ani korunu od statu.. pochopitelne som rezignovala a zakony ma viac nezaujimaju, preto nemam chut ich pracne vyhladavat a citat ich uplne znenie, ked verim, ze na porade sa da rieseny problem prediskutovat s odbornikmi. cize: co znamena byt danovym rezidentom?
v anglicku som tyzden, pracujem zatial cez agenturu, tzn. zatial neviem ci som riadne poistena a na co mam narok. samozrejme to casom, ked nebudem riesit registracie a dalsie zalezitosti ohladom studia, zistim... da s apovedat zo dna na den nie som evidovana na UP a nenavstivila som ani poistovnu.. zaujima ma, ake kroky by som mala podniknut, aby som nemala podlznosti voci statu.
JarkaL
25.02.10,20:56
Daňová rezidencia znamená osobná príslušnosť k danému územiu, jej stanovenie je rozhodujúcim kritériom pre určenie daňových povinností. O tom, či si daňovým rezidentom SR, pojednáva §2 zákona o dani z príjmov:
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri

Takže ak by si bola daňovým rezidentom SR, priznávaš celosvetové príjmy na Slovensku podaním daňového priznania, pričom treba mať na zreteli Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia so štátom, v ktorom pracuješ.
justafa
27.02.10,11:36
dakujem
adi11
27.02.10,12:08
Pri odhlaseni zo zdravotnej poistovne okrem zaslanej pracovnej zmluvy treba vratit aj kartu poistenca.