scuffle
25.02.10,11:05
Mama je alkoholicka, slubila mi ze zajde za obvodnou lekarkou a spyta sa na liecbu. Po navrate mi tvrdi, ze lekarka jej povedala, nech pride buduci tyzden, ze jej najskor musia urobit krvne testy. Postupuje sa takto? akosi jej neverim. Dakujem
maca.tt
25.02.10,16:16
môj brat bol 2 týždne hospitalizovaný aby sa vyčistil organizmus, on mal delírium potom si sám musel zavolať že chce ísť na liečenie išiel do Zálužia,vydržal tam 1 deň.
Dav
27.02.10,14:52
K téme na vysvetlenie http://www.psychologia.sk/texty/toxikologia5.htm
Protialkoholické liečenie ( zdroj - internet)
Tak, ako pri liečbe iných závislostí, aj protialkoholické liečenie musí začať súhlasom samotného pacienta. Táto požiadavka má zmysel. Ak totiž alkoholik o protialkoholické liečenie záujem nemá, tak toto liečenie je len stratou času. Ak daný človek piť chce, protialkoholickým liečením sa dá dosiahnuť akurát krátke oddialenie toho, že sa zas pôjde opiť.

(Sú prípady, kedy môže protialkoholické liečenie nariadiť súd, ale to sem teraz nepleťme.)
Úspešnosť protialkoholickej liečby

Úspech protialkoholického liečenia závisí na mnohých faktoroch. Začiatok musí vychádzať z pacientovej hlavy – tak ako u väčšiny vecí, kde sa pracuje s návykmi. Človek si musí uvedomiť, že s alkoholom má problém, musí uznať, že tento stav nie je v poriadku a musí chcieť, aby sa to zmenilo. To sú úplne základné predpoklady. Alkoholik musí byť pripravený znášať utrpenie, abstinenciu. To je veľmi ťažké rozhodnutie. S úvodom potom môže samotné protialkoholické liečenie pomôcť. No alkoholik po liečení musí prakticky úplne premeniť svoj život – všetko čo poznal a robil sa musí úplne zmeniť. Musia odpadnúť kamaráti, ktorí ho lákali piť alkohol, musí mať nové ciele pre čo žiť a pre čo podstúpiť toto utrpenie. Takéto požiadavky nezvládne ani väčšina zdravých ľudí, takže asi tušíte, že úspešnosť liečby alkoholikov nie je práve vysoká.

Úspešnosť protialkoholického liečenia býva okolo 20% liečených alkoholikov.
Ako prebieha protialkoholické liečenie?

Lekári najskôr pacienta vyšetria a zisťujú čo bolo spúšťačom jeho pitia, skúmajú, aké škody napáchal alkohol na jeho fyzickom, sociálnom a duševnom zdraví. Potom začína samotná liečba, ktorá sa zvyčajne skladá z troch zložiek:

Lieky, psychoterapia a pracovná terapia.

Cieľom protialkoholického liečenia je odstrániť následky, ktoré spôsobil alkoholizmus. V prvej fáze sa riešia telesné poškodenia – alkoholici sú často v zlom telesnom stave, vychudnutí, zanedbaní, slabí. Následne sa liečba sústreďuje na psychoterapeutickú intervenciu. Tu je cieľom, aby pacient začal rozumieť tomu, kam sa vinou svojho alkoholizmu dostal. Dostáva podnety, ako by sa mohol vrátiť do plnohodnotného života bez alkoholu. To nebýva jednoduché, pretože alkoholizmus je často dlhoročný chronický stav, kedy sa človek stretáva s asociálmi, sám sa podobne správa a má návyky, ktoré by v „novom živote“ bez alkoholu nevedel využiť. Vďaka psychoterapii má možnosť začať upravovať svoje postoje, návyky, správanie.

Základným predpokladom úspechu protialkoholického liečenia je dosiahnuť u pacienta pevné rozhodnutie odteraz úplne abstinovať.

Takáto liečba trvá dva až tri mesiace. Žiaľ, mnoho ľudí, ktorí protialkoholické liečenie opúšťajú s pevným presvedčením a nádejou často zakrátko privezú nazad v bezvedomí, alebo delíriu…

Nie vždy sa na neúspechu protialkoholickej liečby podieľa len samotný pacient. Často sa vyliečený človek vráti do pôvodného prostredia – neraz sociálne slabých pomerov. Namiesto pevnej opory nájde posmech, nedôveru, výčitky a odsúdenie za svoju minulosť. To mu neprispeje. Ak nikto neocení jeho ťažké rozhodnutie, často taký alkoholik skončí v krčme. Staré schémy myslenia sú silné.
ludex
27.02.10,16:28
Mama je alkoholicka, slubila mi ze zajde za obvodnou lekarkou a spyta sa na liecbu. Po navrate mi tvrdi, ze lekarka jej povedala, nech pride buduci tyzden, ze jej najskor musia urobit krvne testy. Postupuje sa takto? akosi jej neverim. Dakujem


Môžem Ti na rovinu povedať,že Tvoja mama Ťa klame! Ale neber to ako tragédiu,všetci alkoholici klamú. Tvoja mama,musí byť presvedčená,že sa chce liečiť,inak to nebude mať žiadny efekt.
gigi24
27.02.10,16:44
Môžem Ti na rovinu povedať,že Tvoja mama Ťa klame! Ale neber to ako tragédiu,všetci alkoholici klamú. Tvoja mama,musí byť presvedčená,že sa chce liečiť,inak to nebude mať žiadny efekt.

Mas pravdu, a treba jej jemne povedat, ze vsetci okolo nej vedia, ze je alkoholicka, lebo ona si mysli, ze je prefikana a ze to nikto nevie okrem nej a teba, ak si jej to povedal len ty a povedat jej nech sa aspon pokusi o to a chod s nou ty k lekarovi, neposielaj ju samu, lebo nepojde a jednaj s nou milo a povedz, ze ju mas velmi rad a nechces ju stratit takymto sposobom, neviem v akom ste vztahu, ci na nu kvoli tomu nie si tvrdy...mozno potrebuje aj trochu pohladkat a povedat, ze budes stat pri nej, ked jej bude tazko...ale ze vsetko bude v poriadku a uvidi, ze zivot je aj pekny
ludex
27.02.10,16:54
Mas pravdu, a treba jej jemne povedat, ze vsetci okolo nej vedia, ze je alkoholicka, lebo ona si mysli, ze je prefikana a ze to nikto nevie okrem nej a teba, ak si jej to povedal len ty a povedat jej nech sa aspon pokusi o to a chod s nou ty k lekarovi, neposielaj ju samu, lebo nepojde a jednaj s nou milo a povedz, ze ju mas velmi rad a nechces ju stratit takymto sposobom, neviem v akom ste vztahu, ci na nu kvoli tomu nie si tvrdy...mozno potrebuje aj trochu pohladkat a povedat, ze budes stat pri nej, ked jej bude tazko...ale ze vsetko bude v poriadku a uvidi, ze zivot je aj pekny


Dovolím si oponovať,alkoholici sú velmi vychcaný a ak bude na ňu milá,tak ona nikdy nepríde na to,že má problém! Bude jej dávať za pravdu a slubovať a keď sa otočí,tak si veselo chlastá ďalej. Práve že,treba ísť na ňu tvrdo,aby pocítila čo stratí keď bude piť,o čo všetko príde a kde skončí! ;)
Chobot
28.02.10,20:59
AK by tu niekto nenašiel svoje príspevky, tak som tému prečistil od príspevkov, ktoré boli mimo témy. Nechal som len tie, ktoré odpovedajú na otázku zadávateľa. Diskusia nemala nič spoločné so zadanou otázkou.
scuffle
10.07.10,08:46
dakujem vsetkym za rady, skor som tu neprisla pretoze daka "vip" osoba tu zacala na mna utocit a asi mi zablokovala ucet, aby som sa nemohla vyjadrit. Vsetky rady mi velmi pomohli, rozpravala som sa s mamou aj kruto, aj s citom, proste kombinacia vsetkeho co ste mi tu napisali a co som nasla este inde na nete. vysledok bol taky ze sme spolu isli na psychiatriu na vysetrenie. Je to ale dost hrozne sediet tam v cakarni a este ten nazov ze psychiatria moc cloveku nepomaha. Najhorsie bolo ze tam chodi tak vela ludi ze sme tam cakali do pol 1 a to som sa len v duchu modlila aby mama neutiekla. Ale nakoniec to dobre dopadlo, dali jej neake lieky co berie (dost silna davka- az 6 tabliet denne, ale postupne sa to znizuje). Uz ich berie asi aj viac ako 3 mesiace, alkoholu sa nedotkla, schudla, plet sa jej zlepsila a aj vlasy ma pevnejsie ako predtym, vyzera ovela zdravsie, zacala jest vela sladkeho a aj ovocie aj zeleninu, co predtym vobec. Len fajci viac cigariet ako predtym, ale ta co uz. dalej mamina zacala citat knihy, nas dom teraz vyzera ako z neakeho casopisu co je ukazkovo vyupratovane. Na rodinnych oslavach si da nealko pivo. Vsetkym sme povedali ze nech jej nikto nenuka alkohol a kazdy sa podla toho drzi. Len mam strach z toho ze pracuje ako predavacka a vyklada aj alkohol do regalov, tak sa bojim ze aby to nerobilo neplechu, ze by jej to mohlo prist na chut. Dufam ze sa mam bude drzat takto dlho:)
willma
10.07.10,18:20
gratulujem a držím mamine všetky palce. Vyzerá to tak, že ste všetci spojili svoje sili, aby ste jej pomohli a hlavne že chcela aj ona sama.
bettylou
27.05.11,12:13
abstinenti, ako ste zvládali žravosť v začiatkoch abstinencie? alebo ste taký problém nemali..

chcela som to dať do témy alkoholizmus a ako sa z toho dostať, ale už je uzavretá
Gabhus
27.05.11,14:03
No tak to teda klobúk dole, len nech sa drží. A chváľte ju, ako dobre vyzerá, ako máte doma pekne, aká je šikovná. Veľmi veľmi držím palce, 3 mesiace abstinencie len s tabletami bez liečenia v ústave je už podľa celkom dobrý výkon, tak nech to mamča nepokazí a sama príde na to, že je to lepšie takto. Držíme palce, určite nielen ja.