vladan
30.07.04,07:21
Potrebovala by som poradiť v tejto veci:
Máme zamestnanca, ktorý má mesačnú mzdu a pracuje na pozícii pracovníka výstupnej kontroly (kontroluje výrobky v každej fáze výroby) - čiže kontroluje, nevyrába. Odberateľ týchto výrobkov nám reklamoval, že výrobky nie sú podľa výkresov, atď.
Po prešetrení sme zistili, že práve tento zamestnanec výstupnej kontroly urobil chybu a chceme mu túto škodu vyčísliť.
Teda otázka znie:
Mám vyčísliť škodu a o jej výšku krátiť zamestnancovi jeho mesačnú mzdu?Zákonník práce hovorí o mzde pri chybnej práci skôr u pracovníka výroby (ktorý priamo výrobok vyrába), a ja neviem ako mám postupovať.
Čo všetko potrebujem spísať, aby som mala dokladované, prečo som zamestnancovi krátila mzdu? A ako konkrétne ju mám krátiť?
Ďakujem za odpovede. Pekný deň
ricij
30.07.04,08:23
Najjednoduchšie je, keď mu siahnete na prémie. Nakoniec na to sú. Ak žiadné nemá, je to problém. No v každom prípade je zodpovedný za škodu, ktorú spôsobil svojmu zamestnávateľovi. Pokiaľ máte zdokladované, že on spôsobil škodu, pokojne by som šiel do výšky troch mesačných platov.
ANNA
30.07.04,08:28
A má podpísanú nejakú hmotnú zodpovednoť?
vladan
30.07.04,09:53
nie, hmotnú zodpovednosť nemá podpísanú - zdá sa mi to neefektívne vzhľadom na jeho funkciu.
Prémie nemá - možno na konci roka, ale škoda sa stala teraz.
Čiže riešiť to zdokladovaním, teda vyčíslením škody (reklamácia od môjho odberateľa + stanovenie zamestnancovho podielu na tejto škode)?
ricij
30.07.04,09:58
Tak potom mu siahnuť na čistú mzdu. Ale myslím, že sa nedá na celú. V bývalej robote som mal prípad, keď to chceli exekučne. Vtedy som si v ktoromsi zákone vyhľadal, že koľko sa môže stiahnuť. Počítali sa tam akési tretiny, no nepamätám sa tak dobre. Nájsť ti to?
vladan
30.07.04,10:01
nie nemusíš, bola už debata o exekúcii, tak si to na Porade nájdem.
A myslím, že to nebudem potrebovať, lebo určite mu nesiahneme na celú mzdu - ak by to bola škoda vyššia ako jeho čistá mzda, tak by som to nejak rozložila na mesiace. Ono ešte treba vyčísliť tú škodu a až potom môžem sťahovať.
Ďakujem, pekný deň.

To Ervin: nie je v tom nejaký paragrafový háčik :-)))
Aňa
30.07.04,10:49
Vladan, keď ti to pomôže zrážky zo mzdy nájdeš v DÚPP č.9-10/2003, ale to je na základe exekučných rozhodnutí. Skús si to pozrieť. Keď nemáš tú publikáciu jednu ti môžem priniesť aj priamo do práce (mám 2 ks). Pekný upršaný deň, už so z toho dažďa chorá.
Ervin
10.08.04,15:08
exekucne alebo sudne zrazky zo mzdy nemaju nic so situaciou, ktrou popisuje vladan, nakolko v tychto pripadoch je zamestnavatel len predlzenou rukou statu, ktory priamo resp.cez poverenu osobu vykonava nejaky exekucny titul (pravoplatne rozhodnutie- najcastejsie sudne)

neda sa pouzit ani § 126 Zp, ktory hoci po novele 210/2003 Z.z. rozsireny nepokryva cinnost, ktoru vykonaval zamestnanec v rozpore so svojou prac. naplnou...

Domnievam sa ze treba postupovat podla ust. ZP o vseobecnej zodpovednosti zamestnanca za skodu a podla ust. ZP o rozsahu a vyske nahrady skody, treba taktiez skumat ci zamestnanec skodu zavinil teda...ci slo o minimalne nevedomu nedbanlivost.

Zasadne vsak zamestnavatel moze realizovat zrazky zo mzdy len podla § 191 ZP. Zastavam nazor, ze ak zamestnanec dohodu o zrazkach zo mzdy nepodpise nie je mozne jednostranne siahnut na jeho mzdu.