calypsio
30.09.05,19:08
Prosím vás,pracujem ako osob.asistentka s čistým mesač.prijímom 16000,-.

Neviem,čo všetko si môžem dať do nákladov alebo kde by som sa to mohla dozvedieť.Dakujem.
Milan Benka
30.09.05,17:17
Veľmi široko definované. Na základe akej zmluvy pracuješ? Čo máš na mysli pod čistým mes. príjmom? Aká je tvoja náplň práce?
calypsio
02.10.05,08:24
hm,no je to osobitná zmluva na dobu neurčitú,v ktorej je napísaná hodinová tarifná mzda.Platím si len potrebné odvody z peňazí,ktoré mi štát pošle na účet.Starám sa o dievčatko,ktoré ťažko chodí,takže jej osobnú asistentku.Mám sice daňové identifikačné číslo,ale pre ostatné inštitúcie vystupujem ako dobrovoľne nezamestnaná osoba-nechápem prečo-musím spraviť v marci daňové priznanie tak ako živnostníci/aspoň si myslím/,i ked živnostník nie som.Tak ma zaujíma,či si môžem dať do nákladov napr.cestu,ked cestujem 68 km dennodenne.Inak by som odvádzala štátu asi 20000,- na daniach-ak dobre počítam.Dakujem
liba2
02.10.05,09:48
Už tu niečo predtým bolo. Pozri sa sem - nie je to aj tvoj prípad?

http://www.porada.sk/showthread.php?t=13174
Evanka
02.10.05,10:40
hm,no je to osobitná zmluva na dobu neurčitú,v ktorej je napísaná hodinová tarifná mzda.Platím si len potrebné odvody z peňazí,ktoré mi štát pošle na účet.Starám sa o dievčatko,ktoré ťažko chodí,takže jej osobnú asistentku.Mám sice daňové identifikačné číslo,ale pre ostatné inštitúcie vystupujem ako dobrovoľne nezamestnaná osoba-nechápem prečo-musím spraviť v marci daňové priznanie tak ako živnostníci/aspoň si myslím/,i ked živnostník nie som.Tak ma zaujíma,či si môžem dať do nákladov napr.cestu,ked cestujem 68 km dennodenne.Inak by som odvádzala štátu asi 20000,- na daniach-ak dobre počítam.DakujemPrečo sa čuduješ, že musíš podať DP, veď každý musí z príjmu odvádzať daň. Príjem zdaníš v DP podľa §6 ods 2 b). Môžeš si uplatniť výdavky paušálnym spôsobom, alebo skutočné výdavky. Podľa mňa tá cesta je chápaná ako cesta do zamestnania, preto asi nie je uznateľným výdavkom.
Johanka
02.10.05,12:02
Podľa mojich skúseností je pre osobných asistentov najvýhodnejšie uplatniť výdavky vo výške 25 % príjmov plus zaplatené poistné. Podľa zákona o dani z príjmov nie je tento druh príjmu od dane oslobodený a zdaňuje sa podľa § 6 ods.2 písm. b) ako príjem z činností , ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.
calypsio
02.10.05,12:26
Prečo sa čuduješ, že musíš podať DP, veď každý musí z príjmu odvádzať daň. Príjem zdaníš v DP podľa §6 ods 2 b). Môžeš si uplatniť výdavky paušálnym spôsobom, alebo skutočné výdavky. Podľa mňa tá cesta je chápaná ako cesta do zamestnania, preto asi nie je uznateľným výdavkom.
No asi nie som dement,viem,že každý podáva daňové priznanie,ale doposiaľ som ho podávala ako fyzická osoba-A,ale pár ľudí mi povedalo,že na takúto prácu už potrebujem "zvláštne tlačivo" a vôbec ma nevedeli zaradiť ani na daň.úrade,ked som sa spýtala,čo je možné dať ako odpoč.položku./ale,že vraj mi to zistia-smutné na tom je,že stále zabúdajú/
Evanka
02.10.05,14:11
No asi nie som dement,viem,že každý podáva daňové priznanie,ale doposiaľ som ho podávala ako fyzická osoba-A,ale pár ľudí mi povedalo,že na takúto prácu už potrebujem "zvláštne tlačivo" a vôbec ma nevedeli zaradiť ani na daň.úrade,ked som sa spýtala,čo je možné dať ako odpoč.položku./ale,že vraj mi to zistia-smutné na tom je,že stále zabúdajú/Jojoj, to si ozaj nemyslíííím. Prepáč, ak sa ťa niečo dotklo. Asi som ťa zle pochopila, no nechcela som ťa v žiadnom prípade uraziť. Myslím si, že ak by sa jednalo o závislú činnosť podľa §5 (DP typu A), zamestnávateľ by ti bol povinný zrážať daň. Hľadala som to - Poradca 2002 uvádza: Prijatú odmenu je osobný asistent povinný uviesť v daňovom priznaní § 7 ods. 2 písm. b) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Takže podľa zákona 595/2003 je to § 6 ods. 2 písm. b).
Johanka
02.10.05,14:40
Nič také hrozné sa Ti nezmení, akurát podáš iný typ daňového priznania ( B). Ak nevyužiješ možnosť uplatniť tzv. paušálne výdavky, môžeš uplatniť preukázateľné výdavky spojené s touto činnosťou, ale to si treba prepočítať podľa Tvojich skutočných mesačných výdavkov. Skús napísať pár čísiel a môžeme spolu prepočítať, čo je výhodnejšie.