ladore
25.02.10,13:51
ahoj viete mi niekto povedať, či je možné a ak áno akým postupom, mám byt a chcela by som v ńom mať svoju firmu. Byt je v obytnom dome na samom vrchu, ako mezonet.
btt12
28.02.10,08:05
Samozrejme to je mozne. Pri registracii na Obchodnom registri je potrebne prilozit aj vypis z katastra nehnutelnosti a Suhlas vlastnikov nehnutelnosti (cize teba ako fyzickej osoby) s tym, ze v tejto nehnutelnosti bude sidlo firmy.
btt12
28.02.10,08:08
Samozrejme to je mozne. Pri registracii na Obchodnom registri je potrebne prilozit aj vypis z katastra nehnutelnosti a Suhlas vlastnikov nehnutelnosti (cize teba ako fyzickej osoby) s tym, ze v tejto nehnutelnosti bude sidlo firmy.
A este som zabudla - Suhlas nemusi byt overeny notarom.
ladore
28.02.10,10:54
Btt 12 ďakujem veľmi pekne, no a keď sa jedná o byt v dome nebudem potrebovať aj súhlas ostatných ľudí čo tam bývajú, či súhlasia s tým aby tam bola firma??
btt12
28.02.10,14:30
Btt 12 ďakujem veľmi pekne, no a keď sa jedná o byt v dome nebudem potrebovať aj súhlas ostatných ľudí čo tam bývajú, či súhlasia s tým aby tam bola firma??
pokial viem, tak nie. ani ja som sa nikoho nepytala. je to tvoj byt, nejde o ziadne spolocne priestory. ak je vsak viac vlastnikov bytu, napr. manzel a manzelka, "suhlas" musia podpisat obaja.
bendži
28.02.10,14:32
+ majitel bytu sa musi nasledne do 30 dni registrovat na DU, ze prenajima byt pre ucely sidla firmy, aj keby to bolo bezodplatne..
Evanka
28.02.10,14:40
ahoj viete mi niekto povedať, či je možné a ak áno akým postupom, mám byt a chcela by som v ńom mať svoju firmu. Byt je v obytnom dome na samom vrchu, ako mezonet.
Ak chceš tito priestory využívať na podnikanie, je potrebné nahlásiť zmenu účelu využitia uvedených priestorov.
ladore
28.02.10,14:46
Ďakujem všetkým, Evanka prosím ťa kde a kým spôsobom sa táto zmena účelu nahlasuje.
Evanka
28.02.10,15:10
Ďakujem všetkým, Evanka prosím ťa kde a kým spôsobom sa táto zmena účelu nahlasuje.
Na mestskom úrade, kde sa platia dane z nehnuteľnosti. Treba si prečítať VZN (všeobecné záväzné nariadenie obce/mesta...), kde sú uvedené všetky poplatky (miestne dane) pre dané účely.
Anik
28.02.10,15:52
asi mám veľký problém
vôbec som si neuvedomila, že už vlastne 24 rokov bývam v bezodplatnom podnájme - vlastníkom domu sú moji svokrovci, ktorí vlastnia ešte 1 dom v ktorom bývajú. Rozmýšľam aj keď veľmi neskoro, že v podstate sa mali nahlásiť na DÚ. Doma mám ešte aj svoj pracovný kútik - stôl --ktorý využívam na podnikanie
zrejme to treba čím skôr poriešiť - už sa teším ako to budem vysvetľovať svojmu 73 ročnému svokrovi - myslím ten nájom, lebo ja v účtovníctve neúčtujem žiadne náklady na kanceláriu práve preto, aby on s tým nemal žiaden problém
btt12
28.02.10,15:56
Na mestskom úrade, kde sa platia dane z nehnuteľnosti. Treba si prečítať VZN (všeobecné záväzné nariadenie obce/mesta...), kde sú uvedené všetky poplatky (miestne dane) pre dané účely.
tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit
ludex
28.02.10,15:58
Ak chceš tito priestory využívať na podnikanie, je potrebné nahlásiť zmenu účelu využitia uvedených priestorov.

Prečo to treba nahlasovať? Veď keď tam býva,tak ja to byt! Ja mám sídlo firmy na adrese kde bývam a mám trvalý pobyt a nenahlasoval som nič! Mal som aj kontrolu z DU a všetko bolo O.K.
Myslím,že to je prípad aj zadávatela témy.
zamako
28.02.10,16:24
tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit

...no neviem...pozrela by som si VZN mesta/obce, lebo daň z nehnuteľností alebo jej časti využívanej na podnikanie býva väčšinou vyššia ako na bývanie. A nemá to nič spoločné s tým, či je nájom bezodplatný....
Evanka
28.02.10,16:29
tento tyzden som volala na urad - odd. dani a poplatkov kvoli dani z nehnutelnosti a povedali mi, ze ak je to bezodplatne nemusim nikde nic hlasit
Asi som nepochopila správne zadanie. Ak tam bude iba sídlo spoločnosti a nebudeš tam mať prevádzku, alebo kanceláriu s pracovníkmi, tak je to ok.
Z týchto priestorov nebude firma účtovať žiadne výdavky?
btt12
28.02.10,16:55
presne tak, bude tam len sidlo - ziadna kancelaria, ziadna prevadzka, zrejme v tom je ten rozdiel.
trevize
25.11.12,07:04
Ozivim temu..

FO je majitelom bytu a zaroven ma jednoosobovu sro. Sro ma sidlo v byte FO. Moze tato FO prenajat byt svojej sro za ucelom aby tam mohla mat sidlo firmy?

Ide v podstate o moznost uplatnit si v sro vydavky 500,-€, ktore su nezdanitelnou ciastkou pre prenajimatela.
zalobaba
25.11.12,08:19
môže, FO sa však musí prihlásiť na DU ako prenajímateľ nehnuteľnosti a podať DP (aj keby bola odmena za prenájom nižšia alebo rovná 500,- €)