misolga
30.09.05,21:46
V r.2004 pokiaľ firma preplácala PN zamestnancovi, soc.poisťovňa mala aj mesačný výkaz poistného a dávok Np v ktorom sa od výšky poistného spolu odpočítala suma súhrnu dávok NP a rozdiel sa odviedol na účet SP. V tomto mesiaci má zamestnankyňa PN 7 kal.dní:
hrubú mzdu 5.853,-Sk,
odovody do soc.poisť + zamestnávateľ :2000,- Sk
odvody Zdravotná poisť+zamestnávateľ :820,30 Sk
príplatok po zdanení-náhrada príjmu za nemoc vo výške 772,- Sk

....... a neviem vyplniť mesačný výkaz do soc.poisťovni...., pretože tých 772,- Sk ako náhradu za nemoc vyplácanú zamestnávateľom zamestnancovi neviem kam uviesť v tlačive,aby som ju mohla odpočítať od poistného 2000,-Sk. Hľadala som na ww.socpoist.sk - nič. Sú na to extra tlačivá?Prosím poradte ako treba teraz postupovať , robím výplaty a teraz neviem akou formou vráti SP- firme náhradu za nemoc, alebo ako zdokladovať rozdiel poistného- nemoc=odvod.
ondrejvla
30.09.05,19:57
V r.2004 pokiaľ firma preplácala PN zamestnancovi, soc.poisťovňa mala aj mesačný výkaz poistného a dávok Np v ktorom sa od výšky poistného spolu odpočítala suma súhrnu dávok NP a rozdiel sa odviedol na účet SP. V tomto mesiaci má zamestnankyňa PN 7 kal.dní:
hrubú mzdu 5.853,-Sk,
odovody do soc.poisť + zamestnávateľ :2000,- Sk
odvody Zdravotná poisť+zamestnávateľ :820,30 Sk
príplatok po zdanení-náhrada príjmu za nemoc vo výške 772,- Sk

....... a neviem vyplniť mesačný výkaz do soc.poisťovni...., pretože tých 772,- Sk ako náhradu za nemoc vyplácanú zamestnávateľom zamestnancovi neviem kam uviesť v tlačive,aby som ju mohla odpočítať od poistného 2000,-Sk. Hľadala som na ww.socpoist.sk - nič. Sú na to extra tlačivá?Prosím poradte ako treba teraz postupovať , robím výplaty a teraz neviem akou formou vráti SP- firme náhradu za nemoc, alebo ako zdokladovať rozdiel poistného- nemoc=odvod.
V roku 2004 si si mohla odpočítať dávky NP len v tom prípade, ak si bola veľký závod a preplácala si PN aj nad tých 10 dní, ktoré platí zamestnávateľ.
A prečo by si chcela, aby ti poisťovňa vrátila to, čo je povinný platiť zamestnávateľ? Tie ti predsa nikto nemôže uhradiť, idú na náklady zamestnávateľa a to už od roku 2004!
ondrejvla
30.09.05,19:58
A ešte toto - to ti nevypočíta soft? Veď tam to máš aj s výkazom.
misolga
30.09.05,20:29
Áno v roku 2004 som vyplatené dávky Np dala do nákladov ale nebol zároveň aj nárok na odpočítanie uvedenej čiastky od celkovej sumy poistného?Myslím že v roku 2003 pri malom závode dávky-náhrada za nemoc- preplácala poisťovňa a od r.2004 bola zmena zákona,takže aj pri počte zamestnancov 8 sme už boli ako veľký závod a pri veľkom sa odvádzal rozdiel uvedených súm celkové poistné - dávky NP,čo sa uvádzalo aj v mesačnom výkaze.V programe MRP za rok 2004 mi to tak spracoval aj program,tento rok už nie a opakujem platný výkaz za rok 2004 na odvod poistného a dávok NP na za tento rok tam už nie je, tak sa chcem len poradiť ako správne postupovať.
VieraM
30.09.05,21:11
Áno v roku 2004 som vyplatené dávky Np dala do nákladov ale nebol zároveň aj nárok na odpočítanie uvedenej čiastky od celkovej sumy poistného?Myslím že v roku 2003 pri malom závode dávky-náhrada za nemoc- preplácala poisťovňa a od r.2004 bola zmena zákona,takže aj pri počte zamestnancov 8 sme už boli ako veľký závod a pri veľkom sa odvádzal rozdiel uvedených súm celkové poistné - dávky NP,čo sa uvádzalo aj v mesačnom výkaze.V programe MRP za rok 2004 mi to tak spracoval aj program,tento rok už nie a opakujem platný výkaz za rok 2004 na odvod poistného a dávok NP na za tento rok tam už nie je, tak sa chcem len poradiť ako správne postupovať.Nie na odpocet davky za prvych 10 dni co plati zamestnavatel narok na odpocitanie nikdy nebol. V r. 2004 sme ako velky zavod platili PN do 31.3. Od 1.4. si vyplacanie davok prevzala socialna poistovna aj od velkych zavodov.Do tej doby kym si prevzala od vas doklady socialna poistovna tak ste si mohli odpocitat davky PN ale len nad tych 10 dni cize od 11 dna. 1-10 den plati zamestnavatel nahradu prijmu a nemocenske davky od 11 dna plati socialka.
misolga
01.10.05,11:29
Nie na odpocet davky za prvych 10 dni co plati zamestnavatel narok na odpocitanie nikdy nebol. V r. 2004 sme ako velky zavod platili PN do 31.3. Od 1.4. si vyplacanie davok prevzala socialna poistovna aj od velkych zavodov.Do tej doby kym si prevzala od vas doklady socialna poistovna tak ste si mohli odpocitat davky PN ale len nad tych 10 dni cize od 11 dna. 1-10 den plati zamestnavatel nahradu prijmu a nemocenske davky od 11 dna plati socialka. -máte pravdu, ten rok 2004 som trochu doplietla, je to tak ako tvrdí ondrejvla a VierkaM.Prajem pekný víkend.
nika.sum
13.10.05,10:16
Ahoj, ked ma zamestnanec nahradu prijmu, do prilohy k vykazu do SP vypisujem aj tieto dni ako platenie poistneho? Cize ak je PN od 26.9. do 5.10. ja vypisem v prilohe k vykazu pocet dni platenia poistneho (za 9/2005) 30 dní alebo musim odpocitat tie dni co je PN?
Tweety
13.10.05,10:32
Ahoj, ked ma zamestnanec nahradu prijmu, do prilohy k vykazu do SP vypisujem aj tieto dni ako platenie poistneho? Cize ak je PN od 26.9. do 5.10. ja vypisem v prilohe k vykazu pocet dni platenia poistneho (za 9/2005) 30 dní alebo musim odpocitat tie dni co je PN?Dni PN sa odpočítajú.
:) :eek:
Velettka
13.10.05,10:32
odpočítaš tie dni kedy bol PN ... a náhrada príjmu za dočastnú PN nevstupuje do základu z ktorého odvádzaš poistné .....
Čiže za 9/2005 dáš 25 dní a príjem bez náhrady za dočasnú práceneschopnosť....
nika.sum
13.10.05,10:39
odpočítaš tie dni kedy bol PN ... a náhrada príjmu za dočastnú PN nevstupuje do základu z ktorého odvádzaš poistné .....
Čiže za 9/2005 dáš 25 dní a príjem bez náhrady za dočasnú práceneschopnosť....
A SP si domysli ze bol na PN, ked pri PN do 10 dni sa ziaden papier na SP neposiela?
Tweety
13.10.05,10:53
[QUOTE=nika.sum]A SP si domysli ze bol na PN, ked pri PN do 10 dni sa ziaden papier na SP neposiela?[/QUOTE
Je to tak, aj oni niekedy rozmýšľajú správne:p
nika.sum
13.10.05,11:10
Dakujem vam vsetkym za pomoc
valička
13.10.05,11:33
SP firme za PN nevráti nič, lebo prvých desať dní PN zaplatí zamestnávateľ a teda sa nič neodpočíta z poistného tak ako sa to robilo predtým