ivana184
25.02.10,16:18
Dobrý deň, čo by ste mi poradili?

Firme vychádza strata, ktorú si šéf nechce dať vysvetliť ani pripustiť, keď som mu ako laikovi dala do excelu náklady + výnosy za rok 2009, tak sa mu otvorili oči a teraz rozmýšľa, ako by sa ju dalo ponížiť.

Totiž, firma sa rozdeľovala a od starej firmy mu ostali 2 nákladné autá, ktoré táto nová firma nemá ani v majetku, nemá na to ani kúpnu zmluvu, nič...jednoducho má autá, ktoré sa mali predať v roku 2009, ale nestalo sa tak. Dajú sa tieto autá, nejako naúčtovať a tak ponížiť stratu? Hodnota aút, ak by sa predali by bola cca 90.000,- EUR. Rozmýšľam ako to dostať do majetku, tie autá sa opravovali už v novej firme, kupoval sa na nich aj materiál...len žiaľ ostali akoby na sklade.

Napadne Vás niečo?

Ďakujem
ivana184
26.02.10,09:32
nikoho nič nenapadá?
IvoM
26.02.10,10:38
Kto prosím Ťa robil rozdelenie firmy, a ako môžte účtovať o nákladoch na vozidlá ktoré nemáte v majetku a ani nijakú zmluvu že ich máte zapožičané, kto je vlastne v TP uvedený ako ich majiteľ? Pozri, nasprávnejšie by bolo dostať ich do majetku firmy pri delení, ktoré niekto pekne odflákol, ak to nejde tak ma napadá inventarizačný prebytok k 31.12.2009 ten zaúčtuješ 022/384 v reprodukčnej OC, pozri si postupy účtovania §21.2, týmto ale stratu neponížiš. Je tu ešte možnosť tváriť sa že je to tovar a zaúčtovať to ako prebytok, ale nájsť len tak dve nákladné autá to chce veľkú mieru "náhody", potom by si to dostal do výnosov cez 132/648 a teda ponížil stratu.
ivana184
27.02.10,07:05
Vďaka za odpoveď, delenie firmy je v súdnom spore, a každý z minulých vlastníkov sa hrá na svojom piesočku. Je mi jasné, že bez papiera sa ťažko niečo účtuje.
Vlastníkom áut v TP je uvedená už nová firma, lenže keď to naúčtujem do majetku, tak potom budem musieť to odpisovať a stratu iba navýšim. Za tovar to považovať sa nedá, pretože tovar by nám nezapísali v TP. Žiadna zmluva, ani ocenenie, napadá ma iba možnosť znaleckého posudku a na základe neho to naúčtovať do majetku a odpisovať, to by bolo aj v súlade s §.
Bolo to nákladné auto, ktoré sa zhodnocovalo opravou, výmenou súčiastok atď.
Myslíte si, že účtovaním 132/648 na základe znaleckého posudku by bolo maximálne neprípustné?
ivana184
24.06.10,10:01
Kto prosím Ťa robil rozdelenie firmy, a ako môžte účtovať o nákladoch na vozidlá ktoré nemáte v majetku a ani nijakú zmluvu že ich máte zapožičané, kto je vlastne v TP uvedený ako ich majiteľ? Pozri, nasprávnejšie by bolo dostať ich do majetku firmy pri delení, ktoré niekto pekne odflákol, ak to nejde tak ma napadá inventarizačný prebytok k 31.12.2009 ten zaúčtuješ 022/384 v reprodukčnej OC, pozri si postupy účtovania §21.2, týmto ale stratu neponížiš. Je tu ešte možnosť tváriť sa že je to tovar a zaúčtovať to ako prebytok, ale nájsť len tak dve nákladné autá to chce veľkú mieru "náhody", potom by si to dostal do výnosov cez 132/648 a teda ponížil stratu.

Rozmýšľala som nad tým, že jediná cesta ako to dostať do majetku je iba zaúčtovaním 022/384 k 31.12.2009, lenže keď to budem považovať za inventarizačný prebytok, tak to budem pripočítavať k základu dane?

Chcela som zaradiť 022/042 a odpisovať, lenže potom to ako odstránim z 042?
KEJKA
24.06.10,10:16
022/042 môže byť, iba ak máš obstarávacie náklady, a tie nemáš.
preto ako ti už poradili, treba 022/384, budeš to mať zaradené, budeš aj odpisovať, ale súčasne budeš odpisovať 384.....pozri Postupy účtovania, ako ti radili.
ivana184
24.06.10,12:24
Super, takže zhrnutie:
- zaradím 31.12.2009 022/384
- vyrátam mesačný účtovný odpis 551/082 (pripočítateľná položka k základu dane)
- rozpustím 384/648 vo výške mesačného odpisu (odpočítateľná položka)
- nárok na daňový odpis nie je podľa § 23 ZDP

Súhlas?
ivana184
24.06.10,14:55
§ 23 píše, že z odpisovania sú vylúčené inventúrne prebytky hmotného majetku zistené pri inventarizácii.........alebo si to zle vysvetľujem?
KEJKA
24.06.10,15:14
áno, nejako som to príliš rýchlo preletela.
Máš pravdu.
ivana184
24.06.10,15:44
Fuuu, vydýchla som si.
Benko
03.04.12,08:30
Super, takže zhrnutie:
- zaradím 31.12.2009 022/384
- vyrátam mesačný účtovný odpis 551/082 (pripočítateľná položka k základu dane)
- rozpustím 384/648 vo výške mesačného odpisu (odpočítateľná položka)
- nárok na daňový odpis nie je podľa § 23 ZDP

Súhlas?


No a nemôže mať rovno zápis 022/648 keď aj tak je podľa §23 vylúčený z odpisovania?