Jarusik
25.02.10,17:09
Ahojte,

dochôdcovi bol v roku 2009 vyplatený príjem podľa § 43 ods. 3 písm. j a l, daň bola vybratá zrážkou podľa § 43, dôchodca má nárok na vrátenie dane a moja otázka znie, či musí dôchodca v daňovom priznaní uvádzať úhrnnú výšku dôchodku za rok 2009, ak áno, má nárok na NZČ vo výške rozdielu dôchodku a NZČ (resp. nemá nárok, ak bol dôchodok vyšší ako NZČ)?

ďakujem za všetky odpovede a želám pekný večer,
Timka1
25.02.10,17:19
Ahojte,

dochôdcovi bol v roku 2009 vyplatený príjem podľa § 43 ods. 3 písm. j a l, daň bola vybratá zrážkou podľa § 43, dôchodca má nárok na vrátenie dane a moja otázka znie, či musí dôchodca v daňovom priznaní uvádzať úhrnnú výšku dôchodku za rok 2009, ak áno, má nárok na NZČ vo výške rozdielu dôchodku a NZČ (resp. nemá nárok, ak bol dôchodok vyšší ako NZČ)?

ďakujem za všetky odpovede a želám pekný večer,

ak mal dôchodca príjem do výšky 2012,85 celú zrazenú daň mu vrátia, v tom prípade nemusí uplatňovať ani NČ,

ak by mal príjem vyšší ako je suma 2012,85, potom si môže uplatniť rozdiel NČ a dôchodku, teda 4025,70 mínus dôchodok vyplatený v roku 2009
mysimis
25.02.10,17:21
Ahojte,

dochôdcovi bol v roku 2009 vyplatený príjem podľa § 43 ods. 3 písm. j a l, daň bola vybratá zrážkou podľa § 43, dôchodca má nárok na vrátenie dane a moja otázka znie, či musí dôchodca v daňovom priznaní uvádzať úhrnnú výšku dôchodku za rok 2009, ak áno, má nárok na NZČ vo výške rozdielu dôchodku a NZČ (resp. nemá nárok, ak bol dôchodok vyšší ako NZČ)?

ďakujem za všetky odpovede a želám pekný večer,

Podľa posledných skúseností DÚ vyžaduje aby sa uvádzala v DP aj výška dôchodku. Dôchodca si môže uplatniť nezdan. čiastku len v prípade ak nebol dôchodcom k 1.1 alebo si uplatní rozdiel medzi dôchodkom a výškou nezdan. čiastky.
Jarusik
25.02.10,17:35
ešte jednu otázočku mám, ak teda uvediem výšku dôchodku, je potrebné ju dokladovať výpisom zo SP? Veľká vďaka za vaše odpovede
veronikasad
25.02.10,18:23
ešte jednu otázočku mám, ak teda uvediem výšku dôchodku, je potrebné ju dokladovať výpisom zo SP? Veľká vďaka za vaše odpovede
ano