dicinka
25.02.10,17:22
Dobrý večer,

chcem sa spýtať:
môj známy v roku 2009 zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení v DSS.
V roku 2007 si znížil základ dane z tohto sporenia o sumu - 300,-Sk.
Keďže porušil podmienky, je potrebné si to naspäť pripočitať k základu dane.
Chcem sa spýtať, či je potrebné doložiť k DP nejaké papiere o zrušení sporenia.
A ešte jedna otázočka - sumu, ktorú mu vyplatili z DSS pri zrušení zmluvy /bola zdanená spoločnosťou/ je potrebné niekde uvádzať?

Ďakujem
dicinka
25.02.10,17:25
Nikto neporadí?
dicinka
26.02.10,16:09
Fakt nikto neporadí?
katka50
26.02.10,16:21
Dobrý večer,

chcem sa spýtať:
môj známy v roku 2009 zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení v DSS.
V roku 2007 si znížil základ dane z tohto sporenia o sumu - 300,-Sk.
Keďže porušil podmienky, je potrebné si to naspäť pripočitať k základu dane.
Chcem sa spýtať, či je potrebné doložiť k DP nejaké papiere o zrušení sporenia.
A ešte jedna otázočka - sumu, ktorú mu vyplatili z DSS pri zrušení zmluvy /bola zdanená spoločnosťou/ je potrebné niekde uvádzať?

Ďakujem
Treba si poriadne preštudovať zmluvu. Možno ani nedošlo k jej porušeniu. Myslím, že pri zmluvách uzatvorených až do r. 2006 boli podmienky: sporiť 1 rok a čerpať po dovŕšení 50 rokov.
dicinka
26.02.10,16:35
Treba si poriadne preštudovať zmluvu. Možno ani nedošlo k jej porušeniu. Myslím, že pri zmluvách uzatvorených až do r. 2006 boli podmienky: sporiť 1 rok a čerpať po dovŕšení 50 rokov.
Zmluva bola uzavretá v apríli 2006. Tak ja teraz neviem.
Ja by som mu to asi len pripočítala k tomu základu dane, lebo jeho príjem nie je vysoký.Ale neviem, čo robiť s tou sumou, ktorú mu vyplatili ako odstupné pri zániku zmluvy.
Treba to niekde uvádzať?
dicinka
26.02.10,16:36
Zmluva bola uzavretá v apríli 2006. Tak ja teraz neviem.
Ja by som mu to asi len pripočítala k tomu základu dane, lebo jeho príjem nie je vysoký.Ale neviem, čo robiť s tou sumou, ktorú mu vyplatili ako odstupné pri zániku zmluvy.
Treba to niekde uvádzať?
wagner
27.02.10,16:58
Dobrý večer,

chcem sa spýtať:
môj známy v roku 2009 zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení v DSS.
V roku 2007 si znížil základ dane z tohto sporenia o sumu - 300,-Sk.
Keďže porušil podmienky, je potrebné si to naspäť pripočitať k základu dane.
Chcem sa spýtať, či je potrebné doložiť k DP nejaké papiere o zrušení sporenia.
A ešte jedna otázočka - sumu, ktorú mu vyplatili z DSS pri zrušení zmluvy /bola zdanená spoločnosťou/ je potrebné niekde uvádzať?

Ďakujem

Pokiaľ zrušil DDS tak sumu, ktorú si uplatnil na zníženie dane, musí dodaniť do troch rokov po zrušení zmluvy. Pokiaľ to chceš dodaniť teraz, tak v DP je na to kolonka, ale tú sumu musí preukázať napr. kópiou DP za rok 2007. Pokiaľ vyplatená suma bola zdanená spoločnosťou, nemusíš ju uvádzať v DP. Ja som to tiež tak spravila, ale dnes by som to už tak nespravila. Nech si pýta od nich doklad, koľko tam vložil, koľko mu vyplatili a akú daň zrazili. Pretože zákon hovorí len o zdanení zisku, teda pokiaľ tam vložil viac, ako mu vyplatili, tak tie zdanené peniaze si môže uplatniť naspäť. Nemusí štátu nechávať zisky.