Ingrid Ondruskova
25.02.10,19:25
Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
rodina1
26.02.10,06:29
Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení nesk. predpisov
§ 147
Premlčanie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 a § 231 ods. 1 písm. b).

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.

Premlčacia doba je 10 rokov.
Paula
26.02.10,08:22
Keby sme z nedostatku inej činnosti vyhľadali na Porade všetky príspevky, kde sa ľudia (občan, FO, PO) čudujú, že niektorá z poisťovní si robí nárok na svoju pohľadávku , bolo by ich na niekoľko (možno aj desiatok) strán. A v každom druhom by asi bola aj otázka : Prečo nás neurgovali doteraz? Na tú môže dať odpoveď len poisťovňa. No, že vo firme "visí" v záväzkoch nejaká povinnosť mnoho rokov a statočne sa prehliada , tomu sa čudujem pre zmenu ja :).
Ingrid Ondruskova
26.02.10,08:57
No upresním....vo firme "trčal" nedoplatok, preto, že sa viazal na zamestnanca, v tom čase oslobodeného od garančného fondu
/pred nástupom do zamestnania bol evidovaný ako dlhodobo
nezamestnaný/...pri zadávaní otázky som nechcela prejsť
do týchto detailov, ale čo už...normálne ste ma dievčatá vyprovokovali........


p.s.:RODINA1...ĎAKUJEM ZA KONKRÉTNU ODPOVEĎ!!!
doktor01
20.05.10,13:12
Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
Ja som sa odvolal a SP uznala, že je to premlčané. Je pravda, že SP chcela poplatok vymáhať po 15 rokoch.