Jarusik
25.02.10,18:27
Ahojte,

prosím o radu ohľadom RZZP pre osobu, ktorá bola od 1.1.2009 do 23.4.2009 nezamestnaná, od 24.4.2009 vyradená z evidencie a za tento deň bola dobrovoľne nezamestnaná, od 25.4.2009 do konca roka má uzavretú pracovnú zmluvu u zamestnávateľa sídliaceho v NL, ktorý však za zamestnanca neodvádzal zdravotné poistenie, preto si ho zamestnanec platil na Slovensku ako samoplatiteľ. Mesačný príjem dosahoval okolo 1500 €. Je povinný podať RZZP, ak áno, aký typ?

ďakujem za rady,
veronikasad
25.02.10,17:29
Ahojte,

prosím o radu ohľadom RZZP pre osobu, ktorá bola od 1.1.2009 do 23.4.2009 nezamestnaná, od 24.4.2009 vyradená z evidencie a za tento deň bola dobrovoľne nezamestnaná, od 25.4.2009 do konca má uzavretú pracovnú zmluvu u zamestnávateľa sídliaceho v NL, ktorý však za zamestnanca neodvádzal zdravotné poistenie, preto si ho zamestnanec platil na Slovensku ako samoplatiteľ. Mesačný príjem dosahoval okolo 1500 €. Je povinný podať daňové priznanie, ak áno, aký typ?

ďakujem za rady,
podáva DP typu A. O zaplatené zdr. poistenie samoplatitela si môže znížiť základ dane.

Len teraz neviem, či sa pýtaš na RZZP alebo DP ...
Jarusik
25.02.10,18:08
Trošku som to poplietla, keďže som pred chvíľou dokončila DP a hneď som sa "vrhla" na RZZP, takže sa pýtam na RZZP. :eek: Osobne si myslím že tlačivo S, len neviem čo s tým príjmom zo zahraničia, keďže podľa ZDP sú tieto príjmy vyňaté podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, kde a ako ho uviesť. SC použijem na ten jeden deň, keď bol zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný a SA na čas, keď bol evidovaný nezamestnaný a zamestnancom v NL? :(
myma
26.02.10,11:14
Dobrý deň!
Ako zamestnávateľ sme pracovníkovi robili RZZP za rok 2008 "S". Priniesol nám príjem ešte od jedného zamestnávateľa. Teraz mu musím podať dodatočné RZZP za rok 2008, nakoľko tam mal mať ešte príjmy z Čiech. A ja neviem, čo s tým.
Napr. za 1/2008 mal príjem 8000,- Kč a účtovníčka v ČR mi napísala, že to bolo 10.456,-- Sk, za zamestnávateľa odviedli teda 1046,-- Sk a za zamestnanca 419,-- Sk. Musím prepočítať každý mesiac alebo stačí celkovú sumu za rok?
A potom to nahodím do listu SA a vyráta mi to v Sk + prepočet na €.
Rozmýšľam správne?
Ja mám totiž obavy, či sa stretne výška sumy na potvrdení z Čiech s tým, čo majú vo VšZP v počítači. A nemalo by byť to potvrdenie od zamestnávateľa z ČR na nejakom obdobnom tlačive ako máme my v SR?
Prosím niekoho o radu. Všetkým vopred ďakujem.
Andyke
26.02.10,13:36
Keď bol zamestnaný v ČR na prac.zmluvu tak oni neodvádzali zdrav.poistenie do českého systému?
Pokiaľ áno, tak do RZZP zahraničný príjem nedávaš.
Jarusik
26.02.10,14:09
Dospela som k nasledovnému záveru, dúfam, že správnemu a uvádzam ho aj pre ostatných, ktorý riešia podobnú dilemu:
1. zamestnanec bol povinne verejne povinne poistený, keďže trvalý pobyt ma na území SR a neplatil si zdravotné poistenie v zahraničí - §2 ZP
2. § 13 ods.1 písm. b) dosahoval príjem, ktorý nepodlieha DzP z dôvodu o zamedzení dvojitého zdanenia
2. podľa § 19 ods. 1 písm. a) bod 3 nie je povinný podať RZZP, keďže počas roka nebol SZČO a v čase keď bol zamestnancom, jeho príjem ani v jednom mesiaci nepresiahol 3 násobok priemernej mesačnej mzdy - 2006,16 € a nepoberal príjmy podliehajúce DzP podľa § 6 DzP
3. podľa § 19 ods. 1 písm. a) bod 1 nie je povinný podať RZZP, keďže v čase keď bol evidovaný nezamestnaný a nebol zamestnancom, nemal príjmy vo výške vyššej ako úhrn minimálnych základov - koeficient*minimálna mzda
4. a nakoniec podľa toho istého §, bod 2., nie je povinný podať RZZP, keďže v čase, keď bol dobrovoľne nezamestnaný, t.j. samoplatiteľ ZP, nemal príjem vyšší ako úhrn minimálnych základov (koeficient * min. mzda).
Z toho mi vyplýva, že daná osoba nie je povinná podať RZZP za rok 2009.
myma
26.02.10,14:54
Keď bol zamestnaný v ČR na prac.zmluvu tak oni neodvádzali zdrav.poistenie do českého systému?
Pokiaľ áno, tak do RZZP zahraničný príjem nedávaš.
V ČR odvádzali za neho do ich systému, ale volala mi odtiaľ účtovníčka, že v januári im tie peniaze vrátili, že ho oni musia prihlásiť na Slovensku, keďže má aj formulár E101 od Soc.poisť. /Nechápem súvislosť, možno mi to niekto vysvetlí./ A ona peniaze ktoré im vrátili prepočítala najskôr na Sk,potom na € a včera to uhradila do nášho systému.
Medzitým mi už volala pracovníčka z našej VšZP, že musím podať za neho opravné RZZP s týmito príjmami.
Kolega mal príjem z ČR 96000,-- Kč, on je v ČR v dozornej rade, odtiaľ ten príjem.
Keď tu čítam tie Vaše odpovede /za ktoré ďakujem/, som z toho zmagorená.
Keď nepodám to dodatočné, naparia pokutu. Poraďte, o čo sa mám vlastne oprieť?
Toto sa týka roku 2008 a už je za nami aj rok 2009, takže ďalší problém.
Andyke
27.02.10,19:30
Vidím, že mal príjem ako člen dozornej rady , za túto funkciu poberal odmenu. Tak urobíš dodatočné a tlačivo S
Príjem a preddavky by mala mať ona mesačne prepočítané, lebo musela ich najprv vypočítať a až následne zaslať poistné do našej ZP.

Pošli im mailom vzor tlačiva- Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné
za rok 2008.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/dokument.axd?id=863
myma
01.03.10,05:42
Vidím, že mal príjem ako člen dozornej rady , za túto funkciu poberal odmenu. Tak urobíš dodatočné a tlačivo S
Príjem a preddavky by mala mať ona mesačne prepočítané, lebo musela ich najprv vypočítať a až následne zaslať poistné do našej ZP.

Pošli im mailom vzor tlačiva- Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné
za rok 2008.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/dokument.axd?id=863
Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
01.03.10,08:29
V ČR odvádzali za neho do ich systému, ale volala mi odtiaľ účtovníčka, že v januári im tie peniaze vrátili, že ho oni musia prihlásiť na Slovensku, keďže má aj formulár E101 od Soc.poisť. /Nechápem súvislosť, možno mi to niekto vysvetlí.
Od vstupu do EÚ sa na nás vzťahujú predpisy EÚ - na základe nich by jeden človek nemal byť súčasne sociálne (v tom zdravotne) poistený v dvoch štátoch EÚ (až na výnimky). Keďže z "jednotného" pravidla je asi 27 vyrokovaných výnimiek, tak ak niekto vykonáva zárobkovú činnosť v dvoch štátoch EÚ, musí mať vystavený formulár E101 (vystavuje SP), kde mu určia príslušnosť k legislatíve jedného alebo druhého štátu, prípadne oboch. Ak v E101 má určenú príslušnosť k legislatíve SR, tak potom aj na zamestnávateľa v ČR (Anglicku, Taliansku, Maďarsku ...) sa vzťahujú slovenské predpisy a musí zrážať podľa slovenských predpisov zdravotné (príp. sociálne) poistenie do slovenskej zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ v ČR by mal aj vystaviť doklad o výške príjmu a príjem z ČR sa musí zahrnúť do rzzp.
Platí to aj naopak, t.j. ak vám príde nejaký talian s E101, že máte platiť poistné do Talianska, musíte vedieť ich predpisy a podľa nich platiť do Talianska.
myma
01.03.10,09:33
Od vstupu do EÚ sa na nás vzťahujú predpisy EÚ - na základe nich by jeden človek nemal byť súčasne sociálne (v tom zdravotne) poistený v dvoch štátoch EÚ (až na výnimky). Keďže z "jednotného" pravidla je asi 27 vyrokovaných výnimiek, tak ak niekto vykonáva zárobkovú činnosť v dvoch štátoch EÚ, musí mať vystavený formulár E101 (vystavuje SP), kde mu určia príslušnosť k legislatíve jedného alebo druhého štátu, prípadne oboch. Ak v E101 má určenú príslušnosť k legislatíve SR, tak potom aj na zamestnávateľa v ČR (Anglicku, Taliansku, Maďarsku ...) sa vzťahujú slovenské predpisy a musí zrážať podľa slovenských predpisov zdravotné (príp. sociálne) poistenie do slovenskej zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ v ČR by mal aj vystaviť doklad o výške príjmu a príjem z ČR sa musí zahrnúť do rzzp.
Platí to aj naopak, t.j. ak vám príde nejaký talian s E101, že máte platiť poistné do Talianska, musíte vedieť ich predpisy a podľa nich platiť do Talianska.
Ďakujem za vysvetlenie. Verím, že ste pomohli aj ostatným, lebo mne ste teda pomohli. Postupujem ďalej podľa rád odtiaľto z porady. Ešte raz všetkým vďaka.