andrea82
26.02.10,07:47
Dobrý ceň, môže mi niekto poradiť, kedy mám nárok na cestovné náhrady od úradu práce? bola som v evidencii 6 mesiacov a bolo mi zdelené, že keď som začala pracovať na dohodu, tak si nárok nemôžem uplatniť! Ďakujem
Chobot
26.02.10,10:26
Dobrý ceň, môže mi niekto poradiť, kedy mám nárok na cestovné náhrady od úradu práce? bola som v evidencii 6 mesiacov a bolo mi zdelené, že keď som začala pracovať na dohodu, tak si nárok nemôžem uplatniť! Ďakujem



Aké cest. náhrady z úradu práce? Musíš upresniť, na aké náhrady sa pýtaš. Napr, na náhrady podľa zákona o cest. náhradách nemáš nárok. To jelen pri pracovnej ceste.

Ak myslíš príspevok na cestu za účelom pracovného pohovoru, treba si pozrieť, za akých podmienok je na ne nárok.

(12) Úrad na účely sprostredkovania zamestnania

a)....
d) poskytuje náhradu časti cestovných výdavkov uchádzača o zamestnanie, ktoré súvisia s absolvovaním vstupného pohovoru alebo výberového konania u zamestnávateľa, ak je cestovné vyššie ako suma ustanovená všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo.

(13) Cestovnými výdavkami podľa odseku 12 písm. d) sa rozumie cestovné hromadnými dopravnými prostriedkami z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta konania vstupného pohovoru alebo výberového konania a späť.

(14) Náhrada časti cestovných výdavkov podľa odseku 12 písm. d) sa poskytuje na základe písomnej žiadosti uchádzača o zamestnanie, ku ktorej je potrebné priložiť potvrdenie o účasti na vstupnom pohovore alebo výberovom konaní. Písomnú žiadosť o náhradu časti cestovných výdavkov predkladá uchádzač o zamestnanie najneskôr do desiatich pracovných dní po ukončení mesiaca, v ktorom vznikol nárok na poskytnutie príspevku na náhradu časti cestovných výdavkov.

(15) Náhradu časti cestovných výdavkov podľa odseku 12 písm. d) poskytuje úrad alebo vypláca právnická osoba alebo fyzická osoba podľa § 2 ods. 1 písm. m) na základe písomnej dohody uzatvorenej s úradom alebo s ústredím.

AK máš na mysli príspevok na dochádzanie do zamestnania podľa § 53 zákon o službách zamestnanosti, tak zase si musíš pozrieť, aké podmienky musí uchádzač splniť, aby mal na tento príspevok nárok - § 53:

1) Príspevok na dochádzku za prácou (ďalej len "príspevok na dochádzku") poskytuje úrad mesačne na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu zamestnanca do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť alebo na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu občana do miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti a späť. Príspevok na dochádzku sa poskytuje občanovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ak bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa § 36 ods. 1 písm. a) alebo b) a ak o tento príspevok požiada písomne. O príspevok na dochádzku môže občan požiadať najneskôr do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

(2) Príspevok na dochádzku sa poskytuje občanovi podľa odseku 1 v dĺžke zodpovedajúcej obdobiu jeho ostatného vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie, najviac počas 12 mesiacov od jeho nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti; občanovi vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie menej ako 6 mesiacov sa príspevok na dochádzku poskytuje počas šiestich mesiacov. Príspevok na dochádzku sa občanovi podľa odseku 1 opätovne poskytuje po uplynutí dvoch rokov od nástupu do ostatného zamestnania alebo od ostatného začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

(3) Výška príspevku na dochádzku je najviac 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania alebo miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby.

(4) Príspevok na dochádzku poskytuje úrad do 30 kalendárnych dní od preukázania trvania zamestnania alebo preukázania trvania prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

AK máš na mysli iný príspevok, tak upresni.
mimi3
08.11.10,06:33
Poberám príspevok podľa §53, chcem sa opýtať či od decembra budem musieť preukazovať už iba cestovné lístky ,doteraz som dochádzala autom. Pokiaľ nemám spoj tak si už nebudem môcť nárokovať tento príspevok keď pôjdem autom? Nemám v tom celkom jasno tak by som poprosila o radu.
Chobot
08.11.10,09:08
Poberám príspevok podľa §53, chcem sa opýtať či od decembra budem musieť preukazovať už iba cestovné lístky ,doteraz som dochádzala autom. Pokiaľ nemám spoj tak si už nebudem môcť nárokovať tento príspevok keď pôjdem autom? Nemám v tom celkom jasno tak by som poprosila o radu.

Prečo si myslíš, že od decembra budeš musieť preukazovať cest. lístky? Zatiaľ platí vyhláška MPSVaR č. 44/2004, kde v § 11 nie je vylúčený príspevok pri doprave vlastným autom. Neviem o tom, že by bola schválená nejaká novela, ktorá by to vylučovala.

Ako dlho už poberáš ten príspevok? Poberanie príspevku je časovo ohraničené (6 - 12 mesiacov), v závislosti od toho, ako dlho si bola evidovaná na ÚP.
mimi3
08.11.10,11:33
Ja poberám príspevok od mája do apríla budúceho roka. Bola som informovaná, že od decembra dôjde k zmene a budú sa akceptovať iba cestovné lístky. Ak teda budem naďalej cestovať svojim autom nebudem mať nárok na nič. Je to novela č.373/2010Je tam uvedené že poberatelia sú povinný preukazovať cestovné výdavky....*preukázané cestovné výdavky sú cestovné lístky autobusovej, mestskej hromadnej či vlakovej dopravy......
Poznám veľa ľudí čo musia dochádzať autami iba preto lebo jednoducho žiadne spoje v niektoré hodiny nechodia.
mimi3
08.11.10,11:37
Chcem len doplniť, že nechcem aby to vyznelo neskromne, ja som rada že som mohla poberať tento príspevok aspoň doteraz, a naozaj mi pomohol len mi nie je jasné či to od decembra teda bude ešte možné.
Viera7
25.11.10,09:02
Je to v novele zákona č.373/2010, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č.5/2004 o službách zamestnanosti, § 53 odsek 3 znie: Príspevok na dochádzku sa poskytuje v sume preukazaných cestovných výdavkov, najviac v sume 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania alebo miesta prevádzkovania alebo vykonávania SZČ od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca alebo SZČO.
Na úrade práce majú oznam vraj náklady na cestu vlastným motorovým vozidlom NIE SÚ zdokladovateľné náklady.
mimi3
25.11.10,15:34
Som rada že téma neupadla do zabudnutia. Ďakujem za odpoveď. V podstate som chcela len vedieť či si cestu autom nebude môcť poberateľ nárokovať do výšky trebars najnižšieho cestovného na tej trase. Ako som už spomenula je veľa ľudí čo chodia na smeny a nemajú žiadny spoj.