csuvto
26.02.10,08:28
Dobry den!
Kto je oprávnený disponovať v škole "obyčajnou-modrou" pečiatkou?
Len riaditeľ alebo aj zástupca/sekretárka?
Ďakujem.
Danila
26.02.10,07:38
Dobry den!
Kto je oprávnený disponovať v škole "obyčajnou-modrou" pečiatkou?
Len riaditeľ alebo aj zástupca/sekretárka?
Ďakujem.Komu to určí, ak to určí interná smernica. Dôležitejší ako pečiatka je podpis.
csuvto
26.02.10,07:47
A ak to smernica neurčuje, tak kto? Čo v takom prípade, že riaditeľ odíde na týždeň na školenie?
Danila
26.02.10,08:18
A ak to smernica neurčuje, tak kto? Čo v takom prípade, že riaditeľ odíde na týždeň na školenie?:DNeuveriteľne zložitá situácia. Myslím, že u Vás vládne organizačná pohoda.
....tak potom zástupca, zástupcov zástupca, alebo do každého šuflíka jednu pečiatku.....;)
csuvto
26.02.10,08:27
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.
Danila
26.02.10,10:49
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.Ja sa nesmejem, ja len zíram. Nejsvojprávny je riaditeľ. A ty si nad tým zbytočne lámeš hlavu. Kde nič nie je, tam ani smrť neberie. A riaditeľ ak pochybí, ponesie zodpovednosť. Aj za to, že na niečom chýba pečiatka, lebo ju zohrieval vo vrecku. Pekný deň a ovplyvňuj len to, čo ovplyvniť môžeš. Svet sa ti zružovie.;)
Sabadka
26.02.10,16:27
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.

A načo mu je tá pečiatka? Objednávky podpisuje riaditeľ, zmluvy tiež, tak nechápem čoho sa bojí, že dovolenkuje s pečiatkou. Možno má k nej vytvorený veľmi úzky vzťah a nevie bez nej byť.:D:D:D:D:D
wagner
27.02.10,17:28
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.

K svojprávnosti Vám chýba iba pečiatka?:D :D:D A vôbec, načo Vám tá pečiatka je, keď nemáte podpisové právo? :eek: Alebo už len to, že vlastníte riaditeľovu pečiatku Vám dáva pocit dôstojnosti? Nechápem o čo Vám vlastne ide.
adi11
27.02.10,20:25
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.
..možno sa bojí, že by ju niekto mohol zneužiť :D..a keď ju má pri sebe, je si istý, že mu z účtov neubudne ani cent :D
Oliwa
27.02.10,21:43
Vám sa smeje, ale riaditeľ zoberie pečiatku so sebou a všetci sme týždeň "nesvojprávni".
A takáto situácia sa stáva často.

Možnosti:
1. ak si k tej pečiatke pribalil aj mobil, zavolajte mu, aby
Vám ju doručil /osobne, poštou, kuriérom/ :mad:
2. nespravte úkon, na ktorý ju potrebujete -žeby výplata? :(
3. dajte si vyrobiť druhú pečiatku, tretiu... :)
4. vymeňte riaditeľa :D:D:D
5. zmeňte zamestnávateľa ;)
csuvto
01.03.10,05:53
Pečiatku vyžaduju všetci dodavatelia+ "hocikto" príde s papierom a potrebuje len PECIATKU-podpísať to má tajomníčka.
Vzdy musime vysvetľovať, že my nemáme ŽIADNU pečiatku. Osobne mi to az tak nevadí, ale zrejme sme jediní, ked sa nad tým všetci čudujú.
pe.pe
01.03.10,07:33
Pečiatku vyžaduju všetci dodavatelia+ "hocikto" príde s papierom a potrebuje len PECIATKU-podpísať to má tajomníčka.
Vzdy musime vysvetľovať, že my nemáme ŽIADNU pečiatku. Osobne mi to az tak nevadí, ale zrejme sme jediní, ked sa nad tým všetci čudujú.

Nuž, aj ja, a aj kolegovia predo mnou sa čudujú (možno preto tá irónia :rolleyes:). Naozaj je to neštandardné, mať len jednu obyčajnú pečiatku, ale keďže v tomto má riaditeľ rozhodujúce slovo, tak...čo už. Možno keď raz, práve preto, že nebudete mať pečiatku, prídete o nejakú možnosť, napr. prihlásiť promptne decká do súťaže a pod., sa riaditeľ zobudí.
jaros5
01.03.10,12:28
mimotemy:)Prepáč csuvto, ale som sa fakt pobavil. Je to vôbec možné mať v dnešnej dobe takéto problémy?
To mu nikto nevie povedať pravdu do očí ???
Dajte mu aspoň link na poradu - nech si prečíta príspevky v tejto téme ...:o
csuvto
02.03.10,05:43
Zial, je to mozne. To nie je ani zdaleka vsetko. Neviem, ci je to skor na smiech alebo na plač. Ale realita taká.
Niektorí ľudia v riadiacich pozíciach sú skor zrelí na psychiatriu ako na vedenie školy. A to myslím úplne vážne. Žial, má za sebou vplyvných ľudí, takže my-zamestnanci sme radi, že vôbec máme prácu.
Oliwa
02.03.10,14:30
Zial, je to mozne. To nie je ani zdaleka vsetko. Neviem, ci je to skor na smiech alebo na plač. Ale realita taká.
Niektorí ľudia v riadiacich pozíciach sú skor zrelí na psychiatriu ako na vedenie školy. A to myslím úplne vážne. Žial, má za sebou vplyvných ľudí, takže my-zamestnanci sme radi, že vôbec máme prácu.

Tak to je teda smutné :mee:. Ale v podstate nie zriedkavé. Takí šéfovci :( sa nájdu aj inde a to bez ohľadu na sféru, v ktorej sa vyskytujú /a nemusí to byť práve školstvo/. Čo k tomu dodať? Žeby slovenské ľudové príslovie /či porekadlo?/: "Aj sprostosť je dar boží." :(:):D:---
Laco-monter
02.03.10,15:28
Jedného času predávali v LIDL-i, tzv. STAMP-KIT , set na zhotovenie PEČIATKY

Urýchlene zakúpte viac ks. !!!

Urobte si pečiatku a PEČIATKUJTE !!!
Fany1000
03.03.10,09:47
Teraz ma asi všetci ukameňujete. Ale pýtam sa, lebo som fakt v tejto veci nie celkom zbehlá. Ja síce pečiatku nenosím so sebou (ani na dovolenku a ani nikde inde :-)), ale máme ju zamknutú a kľúč mám ja! Robím to presne preto, že sa bojím, že pečiatku niekto ukradne a budem mať problémy. Preto sa úprimne pýtam, ako to teda poriešiť. A prosím Vás, opakujem, pýtam sa preto, lebo to zmením, ak to robím zle. Ďakujem.
jaros5
03.03.10,12:26
Teraz ma asi všetci ukameňujete. Ale pýtam sa, lebo som fakt v tejto veci nie celkom zbehlá. Ja síce pečiatku nenosím so sebou (ani na dovolenku a ani nikde inde :-)), ale máme ju zamknutú a kľúč mám ja! Robím to presne preto, že sa bojím, že pečiatku niekto ukradne a budem mať problémy. Preto sa úprimne pýtam, ako to teda poriešiť. A prosím Vás, opakujem, pýtam sa preto, lebo to zmením, ak to robím zle. Ďakujem.
Neukameňujem, ale strašne sa čudujem ...
Veď v prípade ak ides na služobku, školenie, PN-ku, dovolenku,... kdekolvek, musíš mat určeného svojho zástupcu a ten ju od teba preberie počas tvojej neprítomnosti ...fakt nechapem kde je problém ...
Ak ste velká škola, neviem si predtaviť fungovanie s jednou pečiatkou ....:confused:
Predsa dam vyrobit aspon 3 - kazdá má svoje císlo , jednotku mam ja, 2 ekonómka, 3 zástupca a preberú ju odomna na podpis ... každý je zodpovedný za tú svoju ,... fakt nevidím problém ...
Fany1000
03.03.10,14:02
Problém v podstate nie je. Teda je. V tom, že robím veci tak, ako sa robili roky. Preto som napísala, aby som napravila, čo sa dlhodobo robí zle. Ďakujem. Nie sme veľká škôlka. Nemáme ani zástupcu, ako takého (ako je to napríklad na ZŠ). Len jedna učiteľka je poverená zastupovaním v mojej neprítomnosti. Uvediem veci na správnu mieru.
gadula
04.03.10,19:35
Pečiatku vyžaduju všetci dodavatelia+ "hocikto" príde s papierom a potrebuje len PECIATKU-podpísať to má tajomníčka.
Vzdy musime vysvetľovať, že my nemáme ŽIADNU pečiatku. Osobne mi to az tak nevadí, ale zrejme sme jediní, ked sa nad tým všetci čudujú.
Tak tomuto už vážne nerozumiem. U nás (na SOŠ) je sitácia ÚPLNE OPAČNÁ. Nás priam rozčuľuje, že do každého kabinetu (máme ich 4 - také minizborovničky) dal spraviť riaditeľ (podlhovasté) pečiatky, a - my pečiatkujeme "odušu".... .....potvrdenia o návšteve školy, dovolenkové lístky, listy rodičom - tie dokonca zapisuje triedny uč. do knihy pošty!!!! Nemáme totiž tajomníčku, IBA!! sekretárku pre p. riaditeľa. A ona by? to nestíhala. Takže, zhrnuté a podčiarknuté: BUĎTE RADI, lebo MY sme už doslova upečiatkovaní, a radi by sme sa tohoto úradníckeho nástroja zbavili. No ale - ak? vám to pečiatkovanie formulárov tak chýba, prídite k nám učiť... (sorry za iróniu, ale naozaj nám to pečiatkovanie - POVINNÉ - ide na nervy)
janka331
07.03.10,19:34
My máme pečiatku na sekretariáte a hospodárskom oddelení. Ešte sa nestalo, aby všetci naraz niekam odišli. Ak potrebujem pečiatku, zájdem za sekretárkou ( ktorá stíha robiť pre p. riaditeľa aj ostatné veci ) a dá mi pečiatku. Možno by stálo za úvahu vymeniť sekretárku ak nestíha.
gadula
07.03.10,20:05
Joj - joj - joooj, "...nedotýkajte sa VEDENIA - ani na zem spadnutého...." Moja poznámka o p. sekretárke bol len taký smutný povzdych. To náš p. riaditeľ si ju uzurpuje pre seba, a ON tvrdí, že ona nemá čas na inú prácu ako pre NEHO... (Viem - tlačí sa automaticky rada: zmeniť školu. ALE - neviem si dosť dobre predstaviť ako cca 30 učiteľov mení zamestnanie.) A tak "veselo" vypisujeme,pečiatkujeme a odosielame úradné listy "do nemlátom"... Len mi prišlo úprimne smiešne, že to niekomu môže tak chýbať, že sa toho dožaduje...
Sabadka
08.03.10,16:32
Tak tomuto už vážne nerozumiem. U nás (na SOŠ) je sitácia ÚPLNE OPAČNÁ. Nás priam rozčuľuje, že do každého kabinetu (máme ich 4 - také minizborovničky) dal spraviť riaditeľ (podlhovasté) pečiatky, a - my pečiatkujeme "odušu".... .....potvrdenia o návšteve školy, dovolenkové lístky, listy rodičom - tie dokonca zapisuje triedny uč. do knihy pošty!!!! Nemáme totiž tajomníčku, IBA!! sekretárku pre p. riaditeľa. A ona by? to nestíhala. Takže, zhrnuté a podčiarknuté: BUĎTE RADI, lebo MY sme už doslova upečiatkovaní, a radi by sme sa tohoto úradníckeho nástroja zbavili. No ale - ak? vám to pečiatkovanie formulárov tak chýba, prídite k nám učiť... (sorry za iróniu, ale naozaj nám to pečiatkovanie - POVINNÉ - ide na nervy)

Len jeden názor síce trošku odlišný od tvojho, medzi agendou, ktorú si spomenula, že musíte robiť vy, pretože p. sekretárka nemá čas, nechcem sa jej zastávať pretože nepoznám situáciu na vašej škole, ale spomínaš potvrdenia o návšteve školy, listy rodičom ........ tak administratíva takéhoto typu patrí k triednej dokumentácii, robí to spravidla triedny učiteľ, každý triedny učiteľ dostáva zo zákona príplatok za výkon činnosti triedneho učiteľa, to je po prvé a po druhé ak má triedny učiteľ alebo akýkoľvek učiteľ problém so žiakom a kontaktuje rodiča nechápem prečo by to mala robiť sekretárka, čo má ona čo vybavovať s rodičom? Nemá na to ani právomoc a nie je to ani jej náplň práce. Ďalej si písala dovolenkové lístky, ak chce ísť zamestnanec na dovolenku on sám najlepšie vie od kedy a dokedy chce čerpať dovolenku, svoje meno tiež pozná, dovolenkový lístok musí podpísať, tak potom tiež nechápem, prečo by mala zamestnancom vypisovať dovolenkové lístky sekretárka, znovu sa opakujem nie je to v jej kompetencii ani v pracovnej náplni.
gadula
10.03.10,21:11
Len jeden názor síce trošku odlišný od tvojho, medzi agendou, ktorú si spomenula, že musíte robiť vy, pretože p. sekretárka nemá čas, nechcem sa jej zastávať pretože nepoznám situáciu na vašej škole, ale spomínaš potvrdenia o návšteve školy, listy rodičom ........ tak administratíva takéhoto typu patrí k triednej dokumentácii, robí to spravidla triedny učiteľ, každý triedny učiteľ dostáva zo zákona príplatok za výkon činnosti triedneho učiteľa, to je po prvé a po druhé ak má triedny učiteľ alebo akýkoľvek učiteľ problém so žiakom a kontaktuje rodiča nechápem prečo by to mala robiť sekretárka, čo má ona čo vybavovať s rodičom? Nemá na to ani právomoc a nie je to ani jej náplň práce. Ďalej si písala dovolenkové lístky, ak chce ísť zamestnanec na dovolenku on sám najlepšie vie od kedy a dokedy chce čerpať dovolenku, svoje meno tiež pozná, dovolenkový lístok musí podpísať, tak potom tiež nechápem, prečo by mala zamestnancom vypisovať dovolenkové lístky sekretárka, znovu sa opakujem nie je to v jej kompetencii ani v pracovnej náplni.
Tak trochu sme sa odsunuli od témy: reč tu bola O PEČIATKOVANÍ! Isteže – po OBSAHOVEJ stránke si kontaktovanie a agendu vybavuje tr. učiteľ. Ani vo sne by mi nenapadlo, aby TRIEDNU agendu viedla tajomníčka... Ale! Aj p. riaditeľ IBA SKONCIPUJE svoju agendu. Napíše ju však tajomníčka, NIE p. riaditeľ. Na mnohých školách, fakt na veľmi mnohých, tr. učiteľ,riaditeľ...., skoncipuje po OBSAHOVEJ stránke obsah listu, to je predsa jeho nespochybniteľná povinnosť – tu sa zhodujeme. Faktom ale je, že nie tr. učiteľ študoval administratívu a korešpondenciu, ani strojopis!!! No a čo také asi robí sekretárka 8 hodín!!! denne????? Učiteľ UČÍ, mladí sa do školstva nehrnú (ktohovie prečo?)m náš bežný úväzok je 28-30hodín, takže tých „voľných“ je velice málo – ono aj zastupovať treba, a pri tom vyťažení niet divu že chorobnosť učiteľov je bežná. No a veľmi by ma zaujímalo, či je kóšer, aby (keď už teda učiteľ list aj administratívne!!! spracuje), aby mu sekretárka strčila do rúk knihu pošty, doslova a do písmena ho vyhodila na chodbu, aby tam on – triedny uč., robil záznamy o odchádzajúcej pošte..... Tak to som po 30 rokoch zažil iba na jednej-jedinej škole. Na tejto, kde som teraz. Som presvedčený, že TOTO nie je náplň práce, dokonca právomoc učiteľa. Aj vypísať a podpísať dov. lístok si má samozrejme každý sám, isteže. Iba som tým dodal, že čo všetko PEČIATKUJEME. Už tu bolo spomenuté, že na pečiatkach by malo byť číslo: jednotka , dvojka....... Hmm, my ich máme všetci jednotné, pečiatkujeme odušu všetci a všetko. Aj to je v poriadku? Sekretárka má na dverách vypísaných zopár hodín, učitelia musia počas 5, resp. 10 minútových prestávok (dlhšia je len na obed – 20 min.!!), stihnúť presuny: trieda – kabinet – iná trieda, prípravu pomôcok na inú hodinu, dozory na chodbách, riešenie prípadných TRIEDNICKÝCH vecí so žiakmi, konzultácie aktuálnych PEDAGOGICKÝCH problémov s kolegami a ešte veľa-veľa, čo mi momentálne nepríde na um... No a po poslednej vyuč. hodine, spravidla okolo pol 3ej, pol 4ej, si plníme „výkon činnosti tr, učiteľa“, za ktorý berieme smiešny! príplatok. V škole teda bývame (doslova) od pol ôsmej, niekedy od siedmej, do cca 17ej. To ADMINISTRATÍVNI pracovníci opustia školu okolo 15ej. Veď čo by tam asi robili, všakáno? To sa týka aj tzv. prázdnin. Učitelia sa tešíme, ako si v kľude a v pokoji – bez žiakov, bez ich nekonečného vyklopkávania na dvere zborovne - vybavíme našu horu triednej aj školskej administratívy. A čo administratívci? Koľko asi majú dovolenky v zmysle ZP oni? V škole ich nenájdete počas ANI JEDNÝCH PRÁZDNIN, (NIE iba v našej !), nanajvýš jedna z nich od 8 do 12 dvíha telefóny. A prevelice sa hnevajú, že my chceme byť v škole!!! (Hnevá ich, že vidíme, ako nemajú nič na robotu, čo by tu tak asi robili, keď ICH agendu vybajú učitelia, všakáno?) Verejnosť – aj odborná – vidí len veľké množstvo prázdnin u učiteľov. NIKDY som nečítal, že by sa niekto zamýšľal, odkiaľ berú taký počet dovolenky sekretárky a tajomníčky (mimochodom – na 340 žiakov máme zamestnaných 5! administratívnych pracovníčok – a ešte musíme robiť NEPEDAGOGICKÚ činnosť). Apropo: kto má v kompetencii PRIJÍMAŤ nového žiaka? Ja som presvedčený, že administratívne musí žiak „prejsť“ rukami na sekretariáte. Ako je teda možné, že sekretariát si žiada r.č., dát. nar. a pod. OD TR. UČITEĽA? To je tiež v jeho právomoci a náplni práce ? – ZA TOTO berie ten omieľaný príplatok? Oni sú presvedčení že áno, my si myslíme že nie. A to PEČIATKOVANIE všetkého je už len vrchol ľadovca, k tomu sa „nabaľujú“ ďalšie a ďalšie nepedagogické „povinnosti“...
Sabadka
11.03.10,06:34
Tak trochu sme sa odsunuli od témy: reč tu bola O PEČIATKOVANÍ! Isteže – po OBSAHOVEJ stránke si kontaktovanie a agendu vybavuje tr. učiteľ. Ani vo sne by mi nenapadlo, aby TRIEDNU agendu viedla tajomníčka... Ale! Aj p. riaditeľ IBA SKONCIPUJE svoju agendu. Napíše ju však tajomníčka, NIE p. riaditeľ. Na mnohých školách, fakt na veľmi mnohých, tr. učiteľ,riaditeľ...., skoncipuje po OBSAHOVEJ stránke obsah listu, to je predsa jeho nespochybniteľná povinnosť – tu sa zhodujeme. Faktom ale je, že nie tr. učiteľ študoval administratívu a korešpondenciu, ani strojopis!!! No a čo také asi robí sekretárka 8 hodín!!! denne????? Učiteľ UČÍ, mladí sa do školstva nehrnú (ktohovie prečo?)m náš bežný úväzok je 28-30hodín, takže tých „voľných“ je velice málo – ono aj zastupovať treba, a pri tom vyťažení niet divu že chorobnosť učiteľov je bežná. No a veľmi by ma zaujímalo, či je kóšer, aby (keď už teda učiteľ list aj administratívne!!! spracuje), aby mu sekretárka strčila do rúk knihu pošty, doslova a do písmena ho vyhodila na chodbu, aby tam on – triedny uč., robil záznamy o odchádzajúcej pošte..... Tak to som po 30 rokoch zažil iba na jednej-jedinej škole. Na tejto, kde som teraz. Som presvedčený, že TOTO nie je náplň práce, dokonca právomoc učiteľa. Aj vypísať a podpísať dov. lístok si má samozrejme každý sám, isteže. Iba som tým dodal, že čo všetko PEČIATKUJEME. Už tu bolo spomenuté, že na pečiatkach by malo byť číslo: jednotka , dvojka....... Hmm, my ich máme všetci jednotné, pečiatkujeme odušu všetci a všetko. Aj to je v poriadku? Sekretárka má na dverách vypísaných zopár hodín, učitelia musia počas 5, resp. 10 minútových prestávok (dlhšia je len na obed – 20 min.!!), stihnúť presuny: trieda – kabinet – iná trieda, prípravu pomôcok na inú hodinu, dozory na chodbách, riešenie prípadných TRIEDNICKÝCH vecí so žiakmi, konzultácie aktuálnych PEDAGOGICKÝCH problémov s kolegami a ešte veľa-veľa, čo mi momentálne nepríde na um... No a po poslednej vyuč. hodine, spravidla okolo pol 3ej, pol 4ej, si plníme „výkon činnosti tr, učiteľa“, za ktorý berieme smiešny! príplatok. V škole teda bývame (doslova) od pol ôsmej, niekedy od siedmej, do cca 17ej. To ADMINISTRATÍVNI pracovníci opustia školu okolo 15ej. Veď čo by tam asi robili, všakáno? To sa týka aj tzv. prázdnin. Učitelia sa tešíme, ako si v kľude a v pokoji – bez žiakov, bez ich nekonečného vyklopkávania na dvere zborovne - vybavíme našu horu triednej aj školskej administratívy. A čo administratívci? Koľko asi majú dovolenky v zmysle ZP oni? V škole ich nenájdete počas ANI JEDNÝCH PRÁZDNIN, (NIE iba v našej !), nanajvýš jedna z nich od 8 do 12 dvíha telefóny. A prevelice sa hnevajú, že my chceme byť v škole!!! (Hnevá ich, že vidíme, ako nemajú nič na robotu, čo by tu tak asi robili, keď ICH agendu vybajú učitelia, všakáno?) Verejnosť – aj odborná – vidí len veľké množstvo prázdnin u učiteľov. NIKDY som nečítal, že by sa niekto zamýšľal, odkiaľ berú taký počet dovolenky sekretárky a tajomníčky (mimochodom – na 340 žiakov máme zamestnaných 5! administratívnych pracovníčok – a ešte musíme robiť NEPEDAGOGICKÚ činnosť). Apropo: kto má v kompetencii PRIJÍMAŤ nového žiaka? Ja som presvedčený, že administratívne musí žiak „prejsť“ rukami na sekretariáte. Ako je teda možné, že sekretariát si žiada r.č., dát. nar. a pod. OD TR. UČITEĽA? To je tiež v jeho právomoci a náplni práce ? – ZA TOTO berie ten omieľaný príplatok? Oni sú presvedčení že áno, my si myslíme že nie. A to PEČIATKOVANIE všetkého je už len vrchol ľadovca, k tomu sa „nabaľujú“ ďalšie a ďalšie nepedagogické „povinnosti“...

No neviem ako je to zariadené u Vás, ale ja osobne - okrem iného ozvala sa tu aj Judita v inom príspevku, a poznám z vlastnej skúsenosti x mojich koleg. na iných školách - mám pracovnú dobu od 07:30 do 15:30 v práci som od 07:00 do 17:00, dovolenku máme v zmysle zákonníka práce, ako každý iný zamestnanec teda nie 45 dní do roka, prácu si nespočetne krát musím, zobrať žiaľ aj domov, pretože termín nepustí, voľno cez vedľajšie prázdniny neprichádza do úvahy, pretože vychádzajú vo väčšine na koniec mesiaca, vtedy sú uzávierky, hlavné prázdniny prázdniny začínajú 1. júla, čo pre nás "administratívcov" znamená, koniec štvrťroka, výkazy, štatistiky a podobné "nedôležité" veci, samozrejme treba spraviť výplaty za jún, keď je toto všetko hotové je koniec júla, teda koniec mesiaca a znovu začína kolotoč, takže ak dovolenku maximálne týždeň niekedy v strede augusta a potom už to zase neprichádza do úvahy, o dovolenke na konci roka ani nehovorím, pretože aj 31. december je klasický pracovný deň a ten si my musíme "odsedieť" v práci, ono treba vyčistiť účty, uzavrieť rok a znovu samé "nedôležité" veci. Takže sa vráťme k pečiatkovaniu, ja poštu zapíšem, aj opečiatkujem, aj pošlem a ak mám popri "ničnerobení" trošičku času tak aj prepíšem list alebo správu, ktorú skoncipoval učiteľ, ale ak ju nemám, žiaľ musí si ju napísať sám, v 21. storočí v ére počítačov by to problém byť nemal. A k tomu vyklopkávaniu na dverách - ak teba vyklopkávanie vyruší alebo pomýli maximálne pokašleš slovosled vo vete, ak niekto pomýli "administratívca" môže sa stať že napíše o jednu nulu viac jak by mal, alebo napríklad pri úhrade miesto 1 dá 2, tak to je potom už iný prúser, pretože on robí väčšinou s peňiažkami a to je iná sranda.
Všetko je len o ľudoch. Každý má iný pohľad na prácu a iný postoj k práci, na záver len jedna veta - Keď chceš, aby si iní vážili tvoju prácu, pokús sa aj ty vážiť prácu toho druhého. Ono v školstve to delenie na úsek pedagogický a nepedagogický a stavanie rebríčka hodnôt, že kto je dôležitejší je veľmi zlé, pretože oba úseky sú ako ozubené kolieska, ktoré do seba zapadajú a poháňajú celý systém a ono to bez tých dvoch koliesok nejde, pretože ani jeden sa bez toho druhého točiť nebude a keby sa aj točil tak dosť škrípavo a pomaly. Takže je načase si uvedomiť, že hlavne v tejto sfére neplatí "ja" alebo "ty" ale MY a všetci by sme mali zamerať predovšetkým na žiakov, nebyť ich ani jeden z nás prácu nemá. Výsledným produktom školstva je žiak, a len on je obrazom práce každého jedného z nás a je len na nás, aký ten obraz bude. Kto, kedy a akú pečiatku použije a či ju vôbec použije je úplne ale úplne najmenej hodnotná činnosť. Učiteľ je tu preto, aby žiaka učil, naučil a formoval jeho osobnosť a nepedagogický zamestnanec je tu preto aby podmienky pre prácu učiteľa vytvoril. Takže naozaj nikoho nepodceňujme, pretože len spolu dokážeme fungovať správne a efektívne.
gadula
15.03.10,16:52
Je fajn – a okolo dušičky mám hrejivý pocit, keď si píšem s niekým, kto má svoju prácu rád, a dokonca ju aj vykonáva poctivo: klobúk dolu a (po starom) ČESŤ vašej práci.
Nesmierne mi lahodí, že reakcia na môj príspevok nebola urážlivá ani hnevlivá. To nebol môj cieľ. Ibaže: Koľkým zamestnancom dokáže JEDNA!!!! mzdárka viesť agendu? (Zdôrazňujem – u nás pre cca 30-40 zamestnancov!!! – a pre cca do 380 žiakov – nemám presné čísla – máme 5!!! administratívcov. A to máme okrem! nich ešte: ekonomického zástupcu, zástupkyňu pre teoretické predmety, zást. pre odborný výcvik, hlavnú majsterku, zástupkyňu hlavnej majsterky, platenú!!!!! predsedkyňu školskej rady.... a to ešte ďalším funkciám nikto nerozumie) Tak teda TÍTO nemajú prac. dobu do 17ej, NENOSIA SI prácu domov, cez hlavné a vedľajšie prázdniny je v škole IBA JEDNA OSOBA!!!!! (na dvíhanie telefónov + nášho adrenalínu). Výkazy, štatistiky???? Tie si predsa ADMINISTRATÍVCI pýtajú OD NÁS!!!! (písal som už o rod. č. a pod. údajoch, ) Jasné!!!! že ak niečo chcem ako učiteľ odoslať, tak si to napíšem. A L E!!!! Aby ma sekretáročka VYHNALA NA CHODBU s knihou pošty – to už je „sila“. (Alebo nie???) _ Vyklopkávanie na dvere. Hmm – nejde o pomýlenie sa. To sa dá opraviť. Sekretáročka si papká jogurtíky, pozerá si na NETe módu, rieši si SUDOKU a iné ONLINE hry (videl som!!! na vlastné oči)...... možno je to v tom ICH nadpočte a v NAŠEJ!!!!! nadpráci. Mne/nám to vyklopkávanie jatrí nervy, lebo existuje (aj pre učiteľov /???/ ) nejaká psychohygiena práce, aj na Wécko vari treba – MY NEMÁME NA DVERÁCH VYHRADENÉ HODINY, sekretáročky (je ich 5!!) MAJÚ – ani učiteľ k nim nemôže. Za nami chodia AJ ONI, aj žiaci, aj rodičia aj vedenie...... prosím, to všetko za 10!!! minút. Ale – v triede sa mám usmievať, byť uvoľnený, na všetko pripravený..... Kedy sa mám pripraviť na ďalšiu hodinu? Som za: nech si KAŽDÝ robí to, čo má v prac. zmluve. (učiteľ UČIŤ – administratíva vytvárať PODMIENKY pre prácu učiteľa)
Stále mi nejde do hlavy, PREČO?? verejnosť vníma iba prázdniny (?) UČITEĽOV, prečo??? im nevadia prázdne sekretariáty keď žiaci nie sú v školách (o vedení škôl radšej pomlčím – už som písal že Nedotýkať sa vedenia ani na zem spadnutého...) Tam, kde sa práca rovnomerne delí – nuž, TAM asi neexistuje zatrpknutosť. Tam si KAŽDÝ robí svoje, a tam sa asi-určite dobre pracuje. NAOZAJ SI ALE MYSLÍM, ŽE SOM NEVYŠTUDOVAL ZA PENIAZE DAŇOVÝCH POPLATNÍKOV, aby veľkú!!! časť mojej práce vypĺňalo PEČIATKOVANIE!! /a veci s tým spojené, čiže „písačky“/– A toto!! bol námet, na ktorý som reagoval. Učiteľ nech UČÍ a pisárka nech PÍŠE. Môžu sa AJ dopĺňať, ibaže: JA ten list „naťukám“, ale ONA učiteľa nezastúpi.
(Trpká otázka: to mám fakt 3 roky pred dôchodkom ešte raz zmeniť pracovisko? – Navyše – keď viem,že to NIE JE len na našej škole? Nevidím východisko: robím si SVOJU aj!! CUDZIU prácu, a teším sa na odchod zo školstva. Prečo asi? sú ped. zbory prestarnuté??? Prečo nemáme nasledovníkov??? Fakulty chŕlia absolventov, oni môj príspevok nemohli čítať, TAK KDE SÚ????) Odpoveď je AJ v mojich doterajších postrehoch....
csuvto
16.03.10,07:09
U nás je to presne naopak. Na škole som sama administratívna pracovníčka-sekretárka, ktorá od varenia kávy-cez poštu-výkazy-príprava PROJEKT......až po tlačenie vysvedčení robím všetko. Pedagógovia sa ma často pýtajú na to, kde sa píše aké I/Y a pod. otázky.
Mne to nevadí, ale práce je naozaj dosť. Učitelia chodia na hodiny 15 minút po zvonení, dozor žiadny, dvere chodím otvárať ja....Takže je to individuálne.