afronika
26.02.10,08:48
Ahojte poradaci, neviem, kde sa mam uz obratit, tak mozno mi pomozete.
Pracovnu zmluvu mam definovanu ako na dobu urcitu do januara buduceho roka. No problem je v tom, ze pravdepodobne sa bude prepustat z dovodu nadbytocnosti. Chcem sa teda spytat, ako je to, ci mi to musia oznamit v nejakom predstihu, alebo len zo dna na den. Niekde som citala, ze ked ma preupustia skor, ako je zmluva ukoncena, musia mi doplatit korunky do toho dna kedy mi zmluva skonci. Lenze zevraj, ak mi tam napise dovod , preco koncim, cize pre nadbytocnost, zevraj nedostanem nic. Neviem teraz co mam robit, nechcem nieco podpisat a potom si budem buchat hlavu, ze som mohla aspon nieco dostat, pretoze ako to uz byva, niektori zamestavatelia su dost prespekulovani a bolo by to nefer voci mne. Dakujem pekne, za odpoved, dost mi to pomoze
afronika
veronikasad
26.02.10,08:04
Ahojte poradaci, neviem, kde sa mam uz obratit, tak mozno mi pomozete.
Pracovnu zmluvu mam definovanu ako na dobu urcitu do januara buduceho roka. No problem je v tom, ze pravdepodobne sa bude prepustat z dovodu nadbytocnosti. Chcem sa teda spytat, ako je to, ci mi to musia oznamit v nejakom predstihu, alebo len zo dna na den. Niekde som citala, ze ked ma preupustia skor, ako je zmluva ukoncena, musia mi doplatit korunky do toho dna kedy mi zmluva skonci. Lenze zevraj, ak mi tam napise dovod , preco koncim, cize pre nadbytocnost, zevraj nedostanem nic. Neviem teraz co mam robit, nechcem nieco podpisat a potom si budem buchat hlavu, ze som mohla aspon nieco dostat, pretoze ako to uz byva, niektori zamestavatelia su dost prespekulovani a bolo by to nefer voci mne. Dakujem pekne, za odpoved, dost mi to pomoze
afronika
V prípade pracovnej zmluvy na dobu určitú, pracovný pomer končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve. Ak zamestnanec dostane z org. dôvodou (§ 63 odst. 1 písm. b) výpoveď, platí pre neho výpovedná doba s nárokom na odstupné.

Pracovný pomer môže skončiť v rámci výpovednej doby aj dohodou s nárokom na odstupné, len v dohode musí byť uvedený dôvod skončenia prac.pomeru - org.dôvody
zdenka131
26.02.10,08:05
Často prevláda mylný názor, že ak má zamestnanec dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, je počas tejto doby „nedotknuteľný“ a nemôže byť s ním skončený pracovný pomer. Pred uplynutím dohodnutej doby však možno skončiť tento pracovný pomer aj inými spôsobmi, ktoré sú uvedené v § 59 ZP.
Aby nedochádzalo k bezdôvodnému prepúšťaniu zamestnancov zo strany zamestnávateľa, ZP upravuje v § 59 možnosti skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer výlučne len niektorým zo spôsobov uvedených v § 59 a za podmienok, ktoré stanovuje ZP. Ak zamestnávateľ nepostupuje presne podľa ZP, môže sa stať, že pracovný pomer sa skončí neplatne a zamestnávateľ bude musieť zamestnanca opäť zamestnať. V prípade súdneho sporu, ak súd uzná, že pracovný pomer sa skončil neplatne, môže zaviazať zamestnávateľa zaplatiť zamestnancovi náhradu mzdy až do výšky 9-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. Pozrime sa preto na jednotlivé možnosti skončenia pracovného pomeru, ktoré ZP ponúka.
Podľa § 59 ZP možno pracovný pomer skončiť na základe:
a) právneho úkonu
• dvojstranného právneho úkonu – vyžaduje sa prejavenie vôle oboch strán (zamestnanec i zamestnávateľ sa musia dohodnúť na skončení pracovného pomeru), a to:
– dohodou,
• jednostranného právneho úkonu – stačí, ak vôľu prejaví len jedna strana (zamestnávateľ nepotrebuje súhlas druhej strany, ktorej je úkon adresovaný, tzn. zamestnanca), a to:
– výpoveďou,
– okamžitým skončením,
– skončením v skúšobnej dobe,
b) právnej udalosti (nie je potrebné, aby zamestnávateľ prejavil vôľu skončiť pracovný pomer, stačí, ak nastane právna udalosť – významnou právnou udalosťou je napríklad plynutie času, a pracovný pomer sa skončí bez toho, aby niekto musel prejaviť vôľu skončiť pracovný pomer):
• uplynutím času (pracovný pomer, ktorý bol dohodnutý na dobu určitú, sa skončí uplynutím času bez toho, aby musel zamestnávateľ tento pracovný pomer skončiť),
• smrťou zamestnanca,
c) úradného rozhodnutia (napríklad pracovný pomer cudzincov sa skončí dňom, kedy uplynie doba, na ktorú bolo cudzincovi vydané povolenie na pobyt na území SR – povolenie sa vydáva len na určitú dobu, tzn. že pracovný pomer sa skončí bez toho, aby zamestnávateľ musel dať tomuto zamestnancovi výpoveď a pod.).
d) zákona (napríklad pracovný pomer učiteľov vysokých škôl končí podľa zákona o vysokých školách).
afronika
26.02.10,08:12
Takze ak som to spravne pochopila, musi mi dat vypovednu lehotu tak ako to je pri dobe neurcitej to je 2 mesiace? A ak tam nebude uvedeny dovod, nemam narok na nic? Musim to podpisat? Ja vobec neviem chodit v takychto veciach, prepacte ze sa pytatm, take otazky, ja len nechcem aby, som nepodpisala nic co mi len podhodi a v duchu sa bude smiat.
veronikasad
26.02.10,08:15
Takze ak som to spravne pochopila, musi mi dat vypovednu lehotu tak ako to je pri dobe neurcitej to je 2 mesiace? A ak tam nebude uvedeny dovod, nemam narok na nic? Musim to podpisat? Ja vobec neviem chodit v takychto veciach, prepacte ze sa pytatm, take otazky, ja len nechcem aby, som nepodpisala nic co mi len podhodi a v duchu sa bude smiat.
Výpoveď v zmysle § 63 bez uvedenia dôvodu ti zamestnávatel dať nemôže.

Pozor na ukončenie pracovného pomeru dohodou - ak by ťa k takémuto skončeniu prac.pomeru dotlačil. Tam musí byť uvedený dôvod - inak ti nárok na odstupné nevznikne
afronika
26.02.10,08:20
a ked to nebude na dohodu plati vypovedna lehota 2 mesiace, ci mi to moze dat zo dna na den, a este sa chcem spytat, to odstupne je len za 2 mesiace, alebo mu musi doplatit do toho datumu kedy mi konci pracovna zmluva. Dakujem
Evanka
26.02.10,10:25
a ked to nebude na dohodu plati vypovedna lehota 2 mesiace, ci mi to moze dat zo dna na den, a este sa chcem spytat, to odstupne je len za 2 mesiace, alebo mu musi doplatit do toho datumu kedy mi konci pracovna zmluva. Dakujem

Máš to rozpísané v predchádzajúcich príspevkoch.
Ak ti dá z-teľ výpoveď podľa § 63 pred uplynutím ukončenia dohodnutej doby, vzťahujú sa na teba aj ostatné náväzné paragrafy ako u pracovníkov na dobu neurčitú.

Ak zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, môže z-teľ ukončiť so zamestnancom PP aj okamžite.

Odstupné v zákone je stanovené na dvojnásobok priemerného mesačného zárobku, iba u pracovníkov, ktorí odpracovali u z-teľa najmenej 5 rokov je to trojnásobok.... V kolektívnej zmluve však môže byť dohodnutá aj iná doba, ale nie nižšia ako je uvedená v zákone.

Doplatenie sumy bolo riešené v zákone, ktorý už neplatí.

Platné do 31.8.2007
§71 ods 4
(4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
Od 1.9.2008 je tento bod zo ZP vypustený
afronika
26.02.10,10:38
aha, uz to chapem, ale posledna otazka. Ak mi uz da vypoved, s tym, ze nebudem suhlasit na dohodu, musi byt v zmluve aj uvedeny dovod vypovede aj to, ze mi vznika narok na odstupne?Ja som z tychto veci antitalent:mee:
veronikasad
26.02.10,10:56
aha, uz to chapem, ale posledna otazka. Ak mi uz da vypoved, s tym, ze nebudem suhlasit na dohodu, musi byt v zmluve aj uvedeny dovod vypovede aj to, ze mi vznika narok na odstupne?Ja som z tychto veci antitalent:mee:
Ak to bude výpoveď v zmysle § 63 odst. 1) prísm. a) - máš nárok na odstupné zo zákonníka práce. nemusí to tam byť uvedené. Dôležitý je dôvod skončenia prac.pomeru.
Evanka
26.02.10,11:10
aha, uz to chapem, ale posledna otazka. Ak mi uz da vypoved, s tym, ze nebudem suhlasit na dohodu, musi byt v zmluve aj uvedeny dovod vypovede aj to, ze mi vznika narok na odstupne?Ja som z tychto veci antitalent:mee:
Ako píše v príspevku 5 Veronika.
Pri ukončení PP dohodou musí byť uvedený dôvod - nadbytočnosť, aby ti vznikol nárok na odstupné. Môže byť uvedená aj výška odstupného.
afronika
26.02.10,11:17
dakujem velmi pekne, moc ste mi pomohli, takze si budem pozorne citat zmluvu aku mi predlozi. Este raz dakujem:)