mckapco
01.10.05,15:02
Musim mat faktury oznacne cislami postupne?

a ako to s predfakturami? tam by mali byt akekolvek cisla,ci?
Dakujem
Milan Benka
01.10.05,13:24
Číslovanie faktúr má byť postupné podľa číselného radu, kt. si zadáš.
Na predfa používam samostatný čísel. rad.
mckapco
01.10.05,13:55
ok, samostany ciselny rad, ako to myslite?
musim si aj ja ako dodavatel uchovavat predfaktury, ci staci iba faktury?
vlastne naco sluzi predfakrtura? iba na info pre prijemncu?
Dakujem
Zita5
01.10.05,14:00
ok, samostany ciselny rad, ako to myslite?
musim si aj ja ako dodavatel uchovavat predfaktury, ci staci iba faktury?
vlastne naco sluzi predfakrtura? iba na info pre prijemncu?
DakujemUchovávaš aj faktúry aj predfaktúry . Predfaktúra - to je zálohová faktúra a používaš ju , ak niekomu chcete vyfakturovať zálohu za predaj produktov respekt.služieb . Po dodaní tovaru alebo služieb vystavíš ostrú fa a zálohu odpočítaš . Zákazník potom doplatí len rozdiel .

Samostatný číselný rad pre fa napr. 200520001
Preddavková fa 200540001

To záleží od Teba ako si zvolíš číslovanie .
Milan Benka
01.10.05,14:02
Pokiaľ viem, Pf nie je účtovným dokladom, je to teda informačný doklad. Ak ho druhá strana akceptuje a zaplatí, potom nasleduje fa - daňový aj účtovný doklad.
Samostatný čís.rad napr:
1,2,3......
2005001, 2005002, ......
12005, 22005, 32005, ...... a pod.
Podľa toho, ako to umožňuje soft.. Ja uprednostňujem číselné rady s rastúcou číslicou na konci.
mckapco
01.10.05,14:33
cize ked napisem klientovi, ktory ma zaplatit za moje sluzby, cislo uctu a konst. a variabilny symbol, staci to? nemusim mu vytvarat predfaktury, ked mi vlastne plati za sluzby. Ked mi za tieto sluzby zaplati, vystavim fakturu.
Mal som take skusenosti, ze ked som objednaval cez internet (takto bude aj ja ponukat objednavky), ze mi prisla predfaktura (nebola tam ziadna zaloha, bolo na nej napisane, ze nesluzi ako dan. doklad a celkova suma, kt. mam zplatit) a po zaplateni mi prisla fakura ako danovy doklad.
Môžem to teda robit bez predfaktur?
Dakujem!
Milan Benka
01.10.05,14:50
PF je dobrá pre klienta, aby vedel za čo platí. Teda na PF by malo byť uvedené, na aký účel sa PF vystavuje. Napr.: Zálohová platba na prestavbu kúpeľne ...
Záloha na objednané publikácie : xxx
mckapco
01.10.05,14:59
ano, ale mne teraz ide iba o jednu vec, ked mi ma klient zaplatit za sluzbu, ktoru bude vyuzivat, hned ako mi pride platba. V tom pripade mu vystavit predfakturu alebo nie? poskytujem internetove sluzby a mam skusenosti s konkurenciou, ktora vystavovala predfaktury. Je to potrebne?
Milan Benka
01.10.05,15:09
Ak TI budú platiť aj bez PF tak v tom nevidím problém. Ja osobne by som tak naslepo neposlal ani korunu.
Zita5
01.10.05,15:11
ano, ale mne teraz ide iba o jednu vec, ked mi ma klient zaplatit za sluzbu, ktoru bude vyuzivat, hned ako mi pride platba. V tom pripade mu vystavit predfakturu alebo nie? poskytujem internetove sluzby a mam skusenosti s konkurenciou, ktora vystavovala predfaktury. Je to potrebne?Pokiaľ sú platby zálohové/ preddavkové/ a nie konečné tak vystavuješ predfaktúru . Pokiaľ je cena konečná /myslím cenu , ktorú klient uhradí/, tak vystavíš faktúru v deň kedy Ti nabehla platba na Tvoj účet/ myslím platbu cez internet/ .

Beriem to ako objednanie služieb cez internet , nie objednanie služieb pri osobnom kontakte . Tam by som radila postup objednávka , dodanie služby, faktúra . Dúfam že tomu správne rozumiem čo chceš , alebo nie ????
Zita5
01.10.05,15:18
Nie je vhodne zadaná Tvoja téma . Najskôr sa začalo s číslovaním fa a predfaktúr . Treba napísať vždy o čo konkrétne sa jedná , ako celok .
pyton
01.10.05,15:39
Asi budeš účtovať v jednoduchom účtovníctve, že, tak ak nechceš, aby sa ti zvyšovali pohľadávky z neuhradených faktúr, tak potom je lepšie vystavovať predfaktúry;)
mckapco
01.10.05,16:25
myslim, ze netreba tie predfaktury, aj ked ich konkurencia ma.
klient ked si sluzbu objedna, poslem mu mail, kde najde cislo uctu, kosnt. variablny symbol, resp. ako realizovat platbu a ked mi pride platba, tak mu vystavim fakturu. Takto to vidim aj ja, len praktiky konkurencie ma mylili.

P.S. mozem poslat fakturu aj cez internet, je platna? s podpisom a peciatkou, ci to tam nemusi byt.

Dik
mckapco
01.10.05,16:27
Asi budeš účtovať v jednoduchom účtovníctve, že, tak ak nechceš, aby sa ti zvyšovali pohľadávky z neuhradených faktúr, tak potom je lepšie vystavovať predfaktúry;)faktury vystavujem iba pri prijati platby, cize tento problem nehrozi. Kym mi platba nepride, tak fakturu nevystavujem
sway
01.10.05,18:42
ano, ale mne teraz ide iba o jednu vec, ked mi ma klient zaplatit za sluzbu, ktoru bude vyuzivat, hned ako mi pride platba. V tom pripade mu vystavit predfakturu alebo nie? poskytujem internetove sluzby a mam skusenosti s konkurenciou, ktora vystavovala predfaktury. Je to potrebne?
Je dôležité vedieť v ako účtovníctve účtuješ!! - neuvádzaš to a do toho sa vyvíja postup , nakoľko sa môžeš zamotkať a budeš mať na prelome roku problémy..., uveď typ účtovníctva.;)
liba2
01.10.05,19:02
myslim, ze netreba tie predfaktury, aj ked ich konkurencia ma.
klient ked si sluzbu objedna, poslem mu mail, kde najde cislo uctu, kosnt. variablny symbol, resp. ako realizovat platbu a ked mi pride platba, tak mu vystavim fakturu. Takto to vidim aj ja, len praktiky konkurencie ma mylili.

P.S. mozem poslat fakturu aj cez internet, je platna? s podpisom a peciatkou, ci to tam nemusi byt. DikOtázka je zaradená v "Jednoduché účtovníctvo", teda asi ide o JÚ.
Ale odhliadnúc od toho či JÚ alebo PÚ, predfaktúra nie je účtovný doklad. Je to len informácia, aby sme vedeli urobiť úhradu: komu - začo - koľko - kam - kedy a pod. Preto môže mať len formu listu/korešpondencie a rovnako môže byť zaslaná cez internet.
Po obdržaní sumy Sk na účet treba neodkladne urobiť riadnu faktúru.
mckapco
01.10.05,19:03
Tema je zalozena v Jednoduchom uctovnicte, cize mam aj taku formu uctovnictva.
mam jednoduche uctovnictvo
TATRY MKS
28.10.05,15:43
Prosím Vás o pomoc a radu, ako účtujať jednoduchom účtovníctve
zálohovú faktúru a následne faktúru.

Zálohová faktúra napr. odb.časopisy - zálohovú faktúru uhradím
následne príde ostrá faktúra na nulu.

1. platbu zálohovej faktúry dám hneď do prev.réžie?
2. Faktúru na nulu - ako vysporiadam platbu - interným dokladom?

ďakujem za pomoc
DanielaSL
28.10.05,16:07
Pri kontrole prijatých faktúr som si všimla , že mi jedno číslo neviem ako vypadlo a tak mám fa.212 a fa. 214. Soft mi faktúry už neprečísľuje . Bude to vadiť pri nejakej kontrole?
lenkak
28.10.05,16:12
Daniela v MRP vieš ešte spraviť aj fa na vynechanom poradovom čísle, záleží už len na dátume.
lenkak
28.10.05,16:14
Prosím Vás o pomoc a radu, ako účtujať jednoduchom účtovníctve
zálohovú faktúru a následne faktúru.

Zálohová faktúra napr. odb.časopisy - zálohovú faktúru uhradím
následne príde ostrá faktúra na nulu.

1. platbu zálohovej faktúry dám hneď do prev.réžie?
2. Faktúru na nulu - ako vysporiadam platbu - interným dokladom?

ďakujem za pomoc
Napíš v akom softére robíš? Nie náhodou v MRP?
DanielaSL
28.10.05,16:38
Daniela v MRP vieš ešte spraviť aj fa na vynechanom poradovom čísle, záleží už len na dátume. Lenka lenže tá chýbajúca je niekedy z konca augusta.
lenkak
28.10.05,16:45
Tak nechaj tak, tak máš vynechané jedno poradové číslo.
TATRY MKS
28.10.05,17:30
Lenkak, Ty mi vždy pomôžeš - ďakujem vopred.

Účtujem aj v MRP ale toto potrebujem aj v Ellali. Mne ide hlavne o to, kedy účtujem platbu do nákkladov - či už pri predfaktúre alebo pri úhrade nulovej "ostrej" faktúry
cez interný doklad. Ešte som predfaktúry nemala. ďakujem za pomoc.
lenkak
29.10.05,14:07
V MRP to vieš spravíš takto (možno aj v tom Ellalii Ti to tak pôjde):
1. Nahráš si predfaktúru.
2. Nastavíš sa na predfaktúru, klikneš na Uhradiť - zobrazia sa Ti 4 možnosti, z nich si vyberieš pre Teba podstatnú, ak máš v ruke aj ostrú fa. dáš možnosť 2-uhradiť predfaktúru a zároveň vytvoriť faktúru - daňový doklad.
3. Týmto sa dostaneš do denníka, zadáš si napr. kúpa materiálu, zatiaľ to máš s DPH, dáš OK.
4. Dostaneš sa naspäť do faktúr, ak si dala vtedy možnosť 2 -uhradiť predf a spraviť aj ostrú fa. tak teraz chce Ti spraviť ostrú faktúru.
5. Vyplníš faktúru aj so sumami aké boli na predf. Nie nulové. Dáš Ok, dostaneš sa naspäť do denníka, teraz prvý riadok máš s mínusom, a druhý máš vyplniť tiež napr. kúpa mat. ale už máš rozčlenené DPH. Čiže nákup bez DPH,, + DPH, cena spolu. A výsledná suma = 0.
6. Obe aj predf, aj faktúru máš označené že sú uhradené.
TATRY MKS
29.10.05,15:02
Ďakujem za pomoc, už som to urobila zhruba tak, ako mi radíte. Podnikateľ nie je platca DPH o to je to jednoduchšie. Predfaktúru zaplatenú z účtu som zaúčtovala hneď do prevádzkovej réžie. Keď prišla ostrá faktúra o 5 dní (na nulu) uhradila som nulu v deň splatnosti z účtu. Tak by som to urobila, aj keby bola faktúra na nejakú malú sumu.
Dúfam, že to bude dobre. ďakujem ešte raz. (V Elalli je celkom iné účtovanie ako v MRP) V MRP sa nastavuje na faktúru a tak sa hradí- prejde do peň.denníka, v Ellali je to naopak - účujete vo výpisoch a faktúry a predf.vyberáte na úhradu .