Jajina
01.10.05,17:03
Sme medzinárodná nákladná dopravná firma. Na porade som našla len príspevky ohľadom prefakturácie mýtneho odberateľovi. Súhlasím s názorom, že do základu dane pre DPH za uskutočnenú prepravu vchádza aj mýtne a tiež s tým že DPH z faktúr od spoločností cez, ktoré tankujeme naftu v štátoch EÚ dávame celé do náklad a potom si ju z jednotlivých štátov žiadame späť.

Moja neistota je v chápaní DPH pri zahraničnom mýtnom.
Tým menej znalým problemom dopravy uvediem, ža napr. v rakúsku sú elektronické odpočítadla,vodič ma v aute skrinku a kupuje si akoby kredity (podobne ako do mobilov) - donesie mi pokladničný doklad o zakúpení kreditnej karty, na doklade ja uvedená cena + DPH, ktorú dam celú do nákladov.
V taliansku nám diaľničné poplatky podľa skutočne prejazdených kilometrov fakturuje určitá talianska spločnosť a na faktúre je uvedená talianska DPH, ktorú tiež dám do nákladov.
Problém mi robí nemecké mýtne. Taktiež nám ho fakturuje nemecká spoločnosť podľa prejazdených kilometrov ale bez nemeckej DPH, s vysvetlením v brožúrke od spločnosti, že v nemecku diaľničné poplatky nepodliehajú "dani z obratu" - takto to bolo doslovne preložené v českom jazyku.
Zatiaľ som tieto faktúry nezaradzovala medzi samozdanenia, aj keď v našom zákone samotné diaľničné poplatky nie sú oslobodené od DPH !? Pri diaľničných známkach nie je DPH len z dôvodu, že je známka považovaná za ceninu a ceniny sú oslobodené od DPH a preto rozmýšlam že by som to asi mala zaradiť medzi samozdanenie. Na druje strane si zas myslím, že miestom dodania by mala byť pri mýtnom krajina spotreby, ale ak v nemecku diaľ.poplatky nepodliehajú dani ....? "daň z obratu"- ako to mám chápať, môže to byť nedokonalý preklad z nemčiny?
Rada by som sa podelila o názor s ostatnými dopravcami, ktorý majú s týmto väčšie skúsenosti, lebo čím ďalej tým viac začínam pochybovať či robím dobre.
sway
01.10.05,18:32
Podľa mňa ak je to v Nemecku bez dane, je to bez dane a nejde to samozrejme do samozdanenia, a nešlo by to v žiadnom prípade, nakoľko miestom plnenia je nemecko. Ja by som sa tým netrápila, určite to v našom DPH výkaze či evidencii vôbec neuvádzať... môj názor.
gulas
03.10.05,13:16
nemal by som ti radit lebo si konkurencna spolocnost pre mna ale podla toho co som cital platite vsetko v hotovosti alebo cez kredity. Zajdi do niektorej spolocnosti napr. SHELL a tam sa opytaj na komplexny program fakturacie a vratky DPH pri MKD a kde mozes co usetrit. Ja som so spolocnostou u nich a vsetko co natankujem v zahranici a zaplatim za tovar mi refakturuju bez DPH a dokazu mi tu DPH za sluzby a PHM vratit v urcitych cykloch a mas vyrieseny problem samozdanenia a budes len cakat FA od ednej sppolocnosti.
Jana Acsová
03.10.05,13:24
Problém mi robí nemecké mýtne. Taktiež nám ho fakturuje nemecká spoločnosť podľa prejazdených kilometrov ale bez nemeckej DPH, s vysvetlením v brožúrke od spločnosti, že v nemecku diaľničné poplatky nepodliehajú "dani z obratu" - takto to bolo doslovne preložené v českom jazyku.
Zatiaľ som tieto faktúry nezaradzovala medzi samozdanenia, aj keď v našom zákone samotné diaľničné poplatky nie sú oslobodené od DPH !? Pri diaľničných známkach nie je DPH len z dôvodu, že je známka považovaná za ceninu a ceniny sú oslobodené od DPH a preto rozmýšlam že by som to asi mala zaradiť medzi samozdanenie. Na druje strane si zas myslím, že miestom dodania by mala byť pri mýtnom krajina spotreby, ale ak v nemecku diaľ.poplatky nepodliehajú dani ....? "daň z obratu"- ako to mám chápať, môže to byť nedokonalý preklad z nemčiny?

Aj keby to bol nedokonalý preklad, miestom dodania služby bude vždy Nemecko a podlieha režimu nemeckej dane. Na Slovensku by spoločnosť nebola osobou povinnou platiť daň.
Upozorňujem ešte, že dialničné poplatky aj na Slovensku sú predmetom dane a dialničná známka už nie je považovaná za úradnú ceninu podľa § 40 ZDPH.
Mikla
03.10.05,15:50
Ak sme pri mýtnom v Nemecku, prosím Vás používate niekto systém mýtneho od TOLL COLLECT. Ako to účtujete?
Na daňovom mi poradili dať do výdavkov v JU sumu, ktorú pošlem na účet firmy (zálohu) bez ohľadu na skutočnú výšku poplatkov. Vyúčtovanie nám firma posiela mesačne. Nezdá sa mi to.
gulas
04.10.05,05:56
Ak sme pri mýtnom v Nemecku, prosím Vás používate niekto systém mýtneho od TOLL COLLECT. Ako to účtujete?
Na daňovom mi poradili dať do výdavkov v JU sumu, ktorú pošlem na účet firmy (zálohu) bez ohľadu na skutočnú výšku poplatkov. Vyúčtovanie nám firma posiela mesačne. Nezdá sa mi to.
Ja ho vo firme pouzivam a aby som to mal ulahcene s kontrolou tak na to vyuzivam ako som vo vyssie prispevku uviedol spolocnost SHELL. chodi mi kazdych 14 dni FA a dalsich 14 dni mam na zaplatenie FA. Ak sa chces vyhnut tymto problemom ze nevies ako si to oni paruju tvoje platby skus sa poinformovat aj na tento sposob. Mame 22 vozov a osvedcilo sa nam to hoci na zaciatku je papierovania a registracia v systeme ale potom uz to ide v pohode
Jajina
04.10.05,12:59
Ano, ten problém mám TOLL COLLECTOM. Máme u nich zloženú zálohu -tú nemám v daňovo ovplyvniteľných nákladoch a do nákladov dávam len úhrady vyučovaní - prehľadov prejazdených kilometrov, ktoré nám posielajú aby som nemusela stále sledovať či máme dostatočný kredit - zálohu (lebo raz sme to prešvihli, stopli nám karty a šofér musel platiť v hotovosti). Nepáči sa mi ale, že neposielajú faktúry(tie vraj ich spoločnosť nevystavuje) ale len "vyučtovanie mýtneho" o prejazdených kilometrov prepočítané na EUR
syamlee
16.11.05,14:41
Aj keby to bol nedokonalý preklad, miestom dodania služby bude vždy Nemecko a podlieha režimu nemeckej dane. Na Slovensku by spoločnosť nebola osobou povinnou platiť daň.
Upozorňujem ešte, že dialničné poplatky aj na Slovensku sú predmetom dane a dialničná známka už nie je považovaná za úradnú ceninu podľa § 40 ZDPH.
Vysvetlivky k § 40

V súlade s čl. 13 B písm. e) šiestej smernice je od dane oslobodené sprostredkovanie predaja poštových cenín, kolkov, prípadne iných úradných cenín. Oslobodenie od dane pri poštových ceninách a kolkoch sa bude vzťahovať na platné ceniny pre použitie v rámci poštových služieb v tuzemsku, kolky, prípadne iné úradné ceniny, na ktorých nebude musieť byť vytlačená nominálna hodnota, ak sa budú predávať za nominálnu hodnotu. Predchádzajúci právny stav (do konca apríla 2004) oslobodzoval od dane predaj „cenín“ v rámci oslobodenia poštových služieb (išlo o platné kolky a poštové ceniny). Z nového zákona (od 1. mája 2004 do 31. decembra 2004) jednoznačne nevyplývalo aj oslobodenie predaja ďalších úradných cenín (napr. diaľničných známok), lebo nemali uvedenú nominálnu hodnotu. Sprostredkovanie predaja diaľničných známok nebolo oslobodené od dane, ale podliehalo zdaneniu. Odmena za sprostredkovanie predaja poštových cenín, kolkov, ako aj diaľničných známok sa od 1. januára 2005 bude považovať za dodanie služby, ktorá bude oslobodená od dane podľa tohto ustanovenia zákona.
maruš
29.11.05,12:29
Vysvetlivky k§40

Vsúlade sčl.13 B písm.e) šiestej smernice je od dane oslobodené sprostredkovanie predaja poštových cenín, kolkov, prípadne iných úradných cenín. Oslobodenie od dane pri poštových ceninách a kolkoch sa bude vzťahovať na platné ceniny pre použitie vrámci poštových služieb vtuzemsku, kolky, prípadne iné úradné ceniny, na ktorých nebude musieť byť vytlačená nominálna hodnota, ak sa budú predávať za nominálnu hodnotu. Predchádzajúci právny stav (do konca apríla 2004) oslobodzoval od dane predaj „cenín“ vrámci oslobodenia poštových služieb (išlo oplatné kolky apoštové ceniny). Znového zákona (od 1.mája 2004 do 31. decembra 2004) jednoznačne nevyplývalo aj oslobodenie predaja ďalších úradných cenín (napr. diaľničných známok), lebo nemali uvedenú nominálnu hodnotu. Sprostredkovanie predaja diaľničných známok nebolo oslobodené od dane, ale podliehalo zdaneniu. Odmena za sprostredkovanie predaja poštových cenín, kolkov, ako aj diaľničných známok sa od 1.januára 2005 bude považovať za dodanie služby, ktorá bude oslobodená od dane podľa tohto ustanovenia zákona.

to platilo do 1.februára 2005 pretože týmto dňom vznikla Národná diaľničná spoločnosť a.s. , ktorá zabezpečuje výber poplatkov za úžívanie diaľnic a ciest pre motor. vozidlá, nálepky, ich distribúciu, predaj a výmenu. Podľa vyjadrenia MDP a T SR sa nálepka, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie zákonom vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motr. vozidlá ciest I. triedy, nepovažuje za úradnú ceninu, čiže pri sprostredkovaní predaja nálepiek za úžívanie diaľnic a ciest pre mot. vozidlá na území SR nie je možné postupovať podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. v není neskorích predpisov.
Jana Acsová
29.11.05,18:00
Odmena za sprostredkovanie predaja poštových cenín, kolkov, ako aj diaľničných známok sa od 1.januára 2005 bude považovať za dodanie služby, ktorá bude oslobodená od dane podľa tohto ustanovenia zákona.
Až teraz som si všimla, že do príspevku bolo ohľadom oslobodenia zahrnuté aj sprostredkovanie dialničných známok. Toto sprostredkovanie nie je oslobodeným plnením.

S ostatným, čo sa týka známok a kolkov súhlasím.

K uvedenému pripájam aj link, ktorý už na Porade bol rozoberaný, rovnako ako aj téma dialničných nálepiek a ich sprostredkovania.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/par40_predaj_post_cenin.doc
Jana Acsová
29.11.05,18:03