nika611
26.02.10,10:26
Dobrý deň,mám na vás otázku. Podnikateľ zabezpečil z-com stravu v reštaurácii v obci. Oni nechceli tam chodiť, ale chodili na obed domov -bývaju v blízkom susedstve-. Teraz už ale od neho žiadajú Strav.lístky. Je povinný im dávať SL, ak majú možnosť ísť na obed napr. do restaurácie?
katarina.j
26.02.10,09:35
Dobrý deň,mám na vás otázku. Podnikateľ zabezpečil z-com stravu v reštaurácii v obci. Oni nechceli tam chodiť, ale chodili na obed domov -bývaju v blízkom susedstve-. Teraz už ale od neho žiadajú Strav.lístky. Je povinný im dávať SL, ak majú možnosť ísť na obed napr. do restaurácie?
zamestnanec ma narok na strav.listky.to že im zamestnavatel ponukol stravu v restauracii-je len na vzajomnej dohode, kedze zamestnanci nesuhlasia, tak maju narok na str.listky-je uz na zamestnancoch-kde a ako vyuziju SL-strav.listok ma sluzit na jedno teple jedlo počas prac.doby
Chobot
26.02.10,11:05
zamestnanec ma narok na strav.listky.to že im zamestnavatel ponukol stravu v restauracii-je len na vzajomnej dohode, kedze zamestnanci nesuhlasia, tak maju narok na str.listky-je uz na zamestnancoch-kde a ako vyuziju SL-strav.listok ma sluzit na jedno teple jedlo počas prac.doby

NEsúhlasím. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť teplú stravu zamestnancovi. AK nemôže zabezpečiť teplú stravu, je povinný poskytnúť náhradné plnenie, vtedy sa dávajú gastro lístky.

Podľa mňa, ak zamestnáveteľ zabezpečil zamestnancom obedy v stravovacom zariadení, tým si splnil povinnosť zo zákona. Ak zamestnanci nemajú záujem využívať poskytnutú stravu, je to ich vec, nemajú zákonný nárok na gastrolístok. Zamestnávateľ im umožnil stravovať sa. Formu zabezpečenia stravy si nevyberá zamestnanec, ale je na zamestnávateľovi, ako ju zabezpečí.

Samozrejme, ak je vôla zo strany zamestnávateľa, môže vyjsť zamestnancom v ústrety a dať im miesto tej stravy gastrolístky, ale nie je to jeho povinnosť.
katarina.j
26.02.10,11:27
NEsúhlasím. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť teplú stravu zamestnancovi. AK nemôže zabezpečiť teplú stravu, je povinný poskytnúť náhradné plnenie, vtedy sa dávajú gastro lístky.

Podľa mňa, ak zamestnáveteľ zabezpečil zamestnancom obedy v stravovacom zariadení, tým si splnil povinnosť zo zákona. Ak zamestnanci nemajú záujem využívať poskytnutú stravu, je to ich vec, nemajú zákonný nárok na gastrolístok. Zamestnávateľ im umožnil stravovať sa. Formu zabezpečenia stravy si nevyberá zamestnanec, ale je na zamestnávateľovi, ako ju zabezpečí.

Samozrejme, ak je vôla zo strany zamestnávateľa, môže vyjsť zamestnancom v ústrety a dať im miesto tej stravy gastrolístky, ale nie je to jeho povinnosť.
beriem na vedomie, že si zamesnavatel splnil povinnost, ale čo v pripade, ak zamestnanci odmietaju chodit na obedy do restauracie v obci, ktora sluzi viac-menej ako pohostinstvo? zamestnavatel sa nemôze len tak rozhodnut ze tam budu chodit a hotovo! trocha zakon napomaha zamestnavatelovi-kedze si splnil zakonom stanovenu povinnost, len chudaci zamestnanci, ktori odmietaju taketo obedy. v tom pripade, ak by zamestnavatel suhlasil s nazorom zamestnancov, tak môže im dat radsej gastrace, nie?
zdenka131
26.02.10,11:31
V zmysle ustanovenia § 152 ods. 4 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v predchádzajúceho odseku (stravné lístky), len vtedy ak
a) povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo
b) ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, alebo
c) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Evanka
26.02.10,11:55
V zmysle ustanovenia § 152 ods. 4 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v predchádzajúceho odseku (stravné lístky), len vtedy ak
a) povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo
b) ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie, alebo
c) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

To sa týka finančného príspevku ako náhradu v určitých vymedzených prípadoch.
Chobot
26.02.10,13:55
beriem na vedomie, že si zamesnavatel splnil povinnost, ale čo v pripade, ak zamestnanci odmietaju chodit na obedy do restauracie v obci, ktora sluzi viac-menej ako pohostinstvo? zamestnavatel sa nemôze len tak rozhodnut ze tam budu chodit a hotovo! trocha zakon napomaha zamestnavatelovi-kedze si splnil zakonom stanovenu povinnost, len chudaci zamestnanci, ktori odmietaju taketo obedy. v tom pripade, ak by zamestnavatel suhlasil s nazorom zamestnancov, tak môže im dat radsej gastrace, nie?

Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, či im dá gastráče alebo bude trvať na tom stravovacom zariadení. Ak s nimi súhlasí, môže im dať lístky.
zdenka131
26.02.10,13:56
Svojim príspevkom chcem len zadávateľke otázky poskytnúť informáciu, v ktorom prípade má nárok na stravné lístky aj vtedy, ak im zamestnávateľ zabezpečí stravovanie. Samozrejme tým nechcem povedať, že v jej prípade má na stravné lístky nárok. Vyplýva to z mojej odpovede.

Nárok na stravné



Podľa Zákonníka práce platí, že ak pracovná zmena zamestnanca trvá viac ako 4 hodiny, vzniká zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť mu stravovanie. Zamestnávateľ pritom prispieva na stravovanie finančným príspevkom aj takému zamestnancovi, ktorý na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť nijaký zo zvyčajných spôsobov stravovania, napríklad keď má žlčníkovú diétu, celiakiu a pod. Preto je potrebné predložiť doklad o zdravotnom stave a požiadať zamestnávateľa o stravné lístky. Každý zamestnanec má právo na stravu. Ak mu zdravotný stav neumožňuje konzumovať ponúkanú stravu, musí zabezpečiť iný spôsob a jedným z nich je aj vydávanie stravných lístkov.
Chobot
26.02.10,14:02
Nárok na stravné



Podľa Zákonníka práce platí, že ak pracovná zmena zamestnanca trvá viac ako 4 hodiny, vzniká zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť mu stravovanie. Zamestnávateľ pritom prispieva na stravovanie finančným príspevkom aj takému zamestnancovi, ktorý na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť nijaký zo zvyčajných spôsobov stravovania, napríklad keď má žlčníkovú diétu, celiakiu a pod. Preto je potrebné predložiť doklad o zdravotnom stave a požiadať zamestnávateľa o stravné lístky. Každý zamestnanec má právo na stravu. Ak mu zdravotný stav neumožňuje konzumovať ponúkanú stravu, musí zabezpečiť iný spôsob a jedným z nich je aj vydávanie stravných lístkov. Oboznámte zamestnávateľa so svojím zdravotným stavom a podajte žiadosť o stravné lístky, zamestnávateľ je povinný vám vyhovieť.

Ale oni nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, len nechcú chodiť do tej reštaurácie. Chcú chodiť jesť domov a dostávať gastrolístky, čím ušetria na strave.
romanova164
04.05.11,05:00
Dobrý deň. Mám otázku ohľadom stravného.
Momentálne máme máme menší finančný problém vo firme. Tak zabezpečujeme zamestnancom stravu, tak že im varí šéfova manželka. No nejak to zaúčtovať musím, že im strava bola poskytnutá. Tak sa pýtam, či môžem zamestnancom vystaviť doklad o tom, že prijali hotovosť na stravné?
Ďakujem pekne
KEJKA
04.05.11,05:17
to ťažko. manželka môže síce variť, ale ak to chcete mať oficiálne, tak musí mať na to povolenie, hygienu atp.
verím, že všetko je hygienické, ked to robí vo vlastnej kuchyni, ale nie je na to oprávnená.
Odporúčam kúpiť stravné lístky v najnižšej hodnote a tie dávať zam-com s najnižším príspevkom, aby sa ušetrilo.
Lístky zam-ci poskytnú manželke za obed.
romanova164
04.05.11,05:30
Dobrý deň. Mám otázku ohľadom stravného.
Momentálne máme máme menší finančný problém vo firme. Tak zabezpečujeme zamestnancom stravu, tak že im varí šéfova manželka. No nejak to zaúčtovať musím, že im strava bola poskytnutá. Tak sa pýtam, či môžem zamestnancom vystaviť doklad o tom, že prijali hotovosť na stravné?
Ďakujem pekne
Mila123
04.05.11,05:33
a podpíšu ti to???? majú doklad od odborného lekára, že vyžaduje ich zdr. stav špeciálnu diiétu????pozri si ZP a daň. zákom o povinnostiach zamestnávateľa na poskytovanie príspevku na stravovanie, v akej fomre a za akých podmienok,......
KEJKA
04.05.11,05:36
duplicita
prečo zakladáš novú tému?
už si sa pýtala tu
a ja som ti odpovedala................
http://www.porada.sk/1733539-post10.html
romanova164
04.05.11,05:41
Ďakujem za radu. ano podpíšu :D
m.hladka
04.05.11,06:17
duplicita
prečo zakladáš novú tému?
už si sa pýtala tu
a ja som ti odpovedala................
http://www.porada.sk/1733539-post10.html


KEJKA, tam sa jej nepáčila tvoja odpoveď, alebo tému už nevedela nájsť?
korela888
05.05.11,17:32
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov? Ďakujem za radu
Tweety
05.05.11,17:47
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov?
Bez dokladu o zabezpečeni stravovania to nie je možné nijako zaúčtovať. Ďakujem za radu
V texte.
KEJKA
05.05.11,21:06
Dobrý večer, viete mi prosím poradiť ako by som mal vyriešiť stravovanie pre zamestnanca v takomto prípade: szčo pracuje doma a zamestnal rodinného príslušníka na plný pracovný úväzok. Obaja žijú v tom istom dome v obci, bez reštaurácie, či inej možnosti stravovania. Stravujú sa vlastne doma. Strava je zabezpečená, ale ako to ošetriť pre účely firmy. Je potrebný nejaký príspevok alebo nákup stravných lístkov? Ďakujem za radu
nákup stravných lístkov.
Vincentka
06.05.11,06:00
Ale oni nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, len nechcú chodiť do tej reštaurácie. Chcú chodiť jesť domov a dostávať gastrolístky, čím ušetria na strave.

U nas to riesil zamestnavatel tak, ze sa dohodol s poskytovatelom stravy (blizkou restauraciu), ze bude poskytovat stravu zamestnancom na zaklade predlozenych listkov - obycajnych (tzv.satnovych) listkoch, opečiatkovanych zamestnavatelom s logom restauracie, ktore sa nedali pouzit nikde inde, cim si svoju povinnost zabezpecit teplu stavu splnil. Na tie prispieval sumou v zmysle zákona. Na pocet "prestravovanych" listkov si poskytovatel vystavoval fakturu. Zamestnanci si vzdy povedali kolko listkov chcu (samozrejme do vysky maximalneho naroku), tolko dostali (niekedy plnu vysku, niekedy ziadali menej, lebo z predchadzajuceho mesiaca neminuli vsetky).
rackovic
26.05.11,07:39
chcek by som sa spytat...vo firme mame jedalen čim zamestnavatel si splnil svoju povinnost poskytovania jedal, ja som mu ale priniesol od gastroenterologa papier ze mam problemi zo zaludkom cize musim mat dietu a ziadal som gastro listky ale na to mi odpovedal ze mi ich neda....co mam informacie tak niektory ludia co pracuju v nasej firme nepriniesli ziaden papier od doktora a stravne listky bez problemov dostavaju....Ako mam v takomto pripade postupovať? velmi pekne dakujem za vsetky odpovede