Qtinka
01.10.05,19:10
Ahojte, prosim o radu.
Odberateľ, z Českej Republiky, platiteľ dane v ČR, si objednal prepravu tovaru u dvoch slovenských prepravcov (platcov DPH). Prvý prepravoval tovar z LM do KE a druhy z KE do Nemecka. Zaujíma ma ako si má faktúrovať prvý prepravca, keďže sa to považuje za čiastkovú prepravu, ktorá dalej pokračuje do inej členskej krajiny. S danou alebo bez dane? Za kazdu odpoved budem vdacna.
mekk
02.10.05,12:29
Ja by som sa naozaj oprel o § 16 ods. 2 písm a) zákona o DPH, podľa ktorého je prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov.

A potom by som išiel na základné pravidlo pre intra-EU prepravné služby, t.j. ak si Čech objednáva pod svojim DPH číslom, bude sa preprava fakturovať bez slovenskej DPH, lebo miesto dodania je v zmysle §16 ods. 1, v tej krajine, ktorá mu udelila číslo.

Na faktúre nesmie chýbať odkaz na § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.
Qtinka
03.10.05,06:31
Vďaka za odpoveď. Potvrdili ste moj nazor. Dik
Jana Acsová
05.10.05,11:52
Najskôr som vyjadrila drobnú pochybnosť, ale overovala som si skutočnosti. Záleží na tom, ako sú vystavené prepravné doklady, ktorými sa musí preukázať fakt, že sa jedná o prepravu z tuzemska do iného členského štátu. Preukázanie tohto faktu potvrdí pre každého prepravcu, že sa zúčastňuje prepravy tovaru z tuzemska do iného členského štátu a nie je podstatný fakt, že časť prepravy sa uskutoční iba v tuzemsku, ale že táto preprava je súčasťou prepravy tovaru k jeho príjemcovi deklarovanom v súvisiacej dokumentácii k preprave.