poisonkatka
26.02.10,12:08
Neviem si poradit s X-kovym tlacivom, neviem ktore oddiely mam vyplnat pri jednotlivych listoch. Mam pri sebe aj zakon, aj poucenie ale uz som v koncoch

Situacia:

januar-marec - nezamestnany, vedeny na UP, ziadny prijem
1.4. - 1.5.2009 - zamestnany
2.5.-3.5.2009 - samoplatitel ZP nevedeny na UP
4.5.2009 - trva - SZCO

cize budem vyplnat XA, XB a XC, ale neviem ktore oddiely

ZD zo zav.cinnosti : 563 (http://www.porada.sk/t59575-563-kurzove-straty.html), 35 eur
ZD zo zivnosti 1079,36 eur
poisonkatka
26.02.10,13:44
posuniem si :-)
poisonkatka
27.02.10,10:47
posuvam
poisonkatka
27.02.10,22:08
to mi tu fakt nikto nevie poradit? a je to vobec X-kove tlacivo?
Xanti
27.02.10,22:10
to mi tu fakt nikto nevie poradit? a je to vobec X-kove tlacivo?
No ja neviem, mne sa vidí že je to tlačivo typu S. Ak teda si sa v priebehu roka nestala invalidnou.

AK máš VšZP chod k ním oni Ti urobila RZZP. Ved sa tým chvália na svojej stránke. :D
Aljok
27.02.10,22:20
to mi tu fakt nikto nevie poradit? a je to vobec X-kove tlacivo?
A čítaš vôbec odpovede na svoje dotazy?
http://www.porada.sk/1314945-post226.html
Xanti
27.02.10,22:23
A čítaš vôbec odpovede na svoje dotazy?
http://www.porada.sk/1314945-post226.html
Prečo X?
Ked sa nemenila sadzba poistného?
Xanti
27.02.10,22:29
SZČO

Typ tlačiva RZ

List k tlačivu
SZČO bez zmeny sadzby v priebehu roka 2009

B

-
SZČO so zmenou sadzby

X

XB
SZČO a zamestnanec bez zmeny sadzby

S

SA, SB
SZČO a zamestnanec so zmenou sadzby

X

XA, XB
SZČO a samoplatiteľ bez zmeny sadzby

S

SB, SC
SZČO a samoplatiteľ so zmenou sadzby

X

XB, XC
Aljok
27.02.10,22:30
Prečo X?
Ked sa nemenila sadzba poistného?

Nebola to moja odpoveď, na ktorú som zadávateľku upozornila, ale p. Motyčkovej.

Ale skúsim :
X preto, lebo úhrn vymeriavacích základov bol nižší ako 3 546 eur.
Katy a R
27.02.10,22:31
Prečo X?
Ked sa nemenila sadzba poistného?
.. lebo je malý príjem;):)
Xanti
27.02.10,22:31
Nebola to moja odpoveď, na ktorú som zadávateľku upozornila, ale p. Motyčkovej.

Ale skúsim :
X preto, lebo úhrn vymeriavacích základov bol nižší ako 3 546 eur.Aha, no ja aj ked som menila sadzbu tak som si spravila X a VšZP mi to prerobila na S.
Nelúbia X-kové tlačivá :)
Xanti
27.02.10,22:32
.. lebo je malý príjem;):)
Majú viac robiť? :D Díky.
poisonkatka
27.02.10,22:39
No ja neviem, mne sa vidí že je to tlačivo typu S. Ak teda si sa v priebehu roka nestala invalidnou.

AK máš VšZP chod k ním oni Ti urobila RZZP. Ved sa tým chvália na svojej stránke. :D

nie je to moje, robim to kolegovi :-) invalid nebol, ale ma nizsi prijem ako 3546 eur a tym padom by to malo byt X...a VSZP X-kove nerobi :(
poisonkatka
27.02.10,22:41
Aha, no ja aj ked som menila sadzbu tak som si spravila X a VšZP mi to prerobila na S.
Nelúbia X-kové tlačivá :)

tak spravim S, mozno si to nevsimnu :)) a ked si to vsimnu, tak prerobime nejak...

ale asi ani oni sami to nevedia, kedze v poistovni vyplnia vsetky okrem X...
Xanti
27.02.10,22:41
nie je to moje, robim to kolegovi :-) invalid nebol, ale ma nizsi prijem ako 3546 eur a tym padom by to malo byt X...a VSZP X-kove nerobi :(
No hej prerobia si ho sami na S-kové, u mňa tak urobili ... pred troma rokmi . :D
poisonkatka
27.02.10,22:42
A čítaš vôbec odpovede na svoje dotazy?
http://www.porada.sk/1314945-post226.html

ale citam, citam...ale dostala som sa k tomu az teraz :-))
Aljok
27.02.10,22:46
ale citam, citam...ale dostala som sa k tomu az teraz :-))
Fajn, už som ťa podozrievala, že nevieš poďakovať a ani oceniť odpoveď, ktorá Ti pomohla...;):D
poisonkatka
28.02.10,09:32
Fajn, už som ťa podozrievala, že nevieš poďakovať a ani oceniť odpoveď, ktorá Ti pomohla...;):D

no este mi nepomohla, lebo o X-ku som bola presvedcena na 90 %, ale neviem ktore oddiely...asi to tomu kolegovi oplieskam o hlavu :-))
poisonkatka
01.03.10,09:38
HOTOVO :-)) zase o nieco mudrejsia
books
08.03.10,08:25
HOTOVO :-)) zase o nieco mudrejsia

Môžete mi prosím Vás poradiť,ktoré oddiely treba vypísať.
Mám kočku čo je SZČO alebo aj zamestnancom po celý rok, ale mala nízky príjem a treba vypísať X RZZP.

Ďakujem.
Jana Motyčková
08.03.10,09:25
X : I.-II. oddiel, V.-XII.
XA: I-III., V.
XB : I., III.-V.
books
08.03.10,10:04
X : I.-II. oddiel, V.-XII.
XA: I-III., V.
XB : I., III.-V.

Ďakujem,veľmi mi to pomohlo.
poisonkatka
17.03.10,15:47
vratim sa spat do tohto svojho prispevku...dnes to bol dotycny odovzdat, a pani z VSZP mu povedala, ze stacilo tlacivo S a ze mu nevysiel preplatok, pricom mne vysiel 3,06 eur a aj logicky ked spocitam, co uhradil, tak to tak vychadza...tak potom neviem, bud som ja blba, alebo VSZP ma nedostatocne poucenych ludi.
zltalienka
18.03.10,07:40
Ahojte, chcem sa spýtať, či mám použiť Tlačivo X pre človeka, ktorý mal 2 zamestnania - postupne, potom bol chvíľu samoplatca, a potom vedený na úrade práce. Počas toho ako bol vedený na úrade práce, nemal žiadne zdaniteľné príjmy.
ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
18.03.10,08:02
Závisí od toho, aké mal vymeriavací zo zamestnania príp. ako samoplatiteľ a od presných dátumov.
Jana Motyčková
18.03.10,08:06
vratim sa spat do tohto svojho prispevku...dnes to bol dotycny odovzdat, a pani z VSZP mu povedala, ze stacilo tlacivo S a ze mu nevysiel preplatok, pricom mne vysiel 3,06 eur a aj logicky ked spocitam, co uhradil, tak to tak vychadza...tak potom neviem, bud som ja blba, alebo VSZP ma nedostatocne poucenych ludi.
X je správne podľa vyhlášky, ale v tomto prípade by mal vyjsť rovnaký výsledok na X aj na S. Ťažko posúdiť, či 3,06 je správne, keď nemáme všetky údaje.
zltalienka
18.03.10,08:09
Závisí od toho, aké mal vymeriavací zo zamestnania príp. ako samoplatiteľ a od presných dátumov.

Jééééj niekto mi odpovedal.

OKi.
1. zamestnanie 1.1.09 - 31.3.09, VZ spolu cca 50 000 EUR
2. Samoplatca 1.4.09 - 7.4.09,
3. nezamestnaný ÚP 8.4.09 - 31.8.09, bez akéhokoľvek zdaniteľného príjmu
4. zamestnannie 1.9.09- 31.12. 09, VZ spolu cca 2600 EUR

Má to byť X?
ĎAKUJEM.
Jana Motyčková
18.03.10,08:11
Nie, pri takých príjmoch určite S+SA+SA+SC.
zltalienka
18.03.10,08:15
Nie, pri takých príjmoch určite S+SA+SA+SC.

Prečo? Veď do S+SA+SA+SC som nenašla kam vpísať, že bol vedený na úrade práce.
zltalienka
18.03.10,08:31
Nie, pri takých príjmoch určite S+SA+SA+SC.

čo som našla:
Ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2009 na tlačive typu S podáva poistenec, u ktorého počas rozhodujúceho obdobia (rok 2009) nedošlo k zmene sadzby poistného podľa § 12 ods. 1 zákona a ktorý,



a) v roku 2009 sa nepovažoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona (nebol zaopatreným dieťaťom, nebol poberateľom dôchodku, nepoberal rodičovský príspevok atď.) alebo sa považoval za takúto osobu, ale nesplnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona a to:




- súčet alikvotnej časti vymeriavacieho základu zamestnanca, alikvotnej časti vymeriavacieho základu SZČO, pripadajúci na obdobie, kedy sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona a zdaniteľného príjmu podľa § 5 a § 6 ZDP v čase, kedy sa nepovažoval za zamestnanca a ani za SZČO a považovalsa za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, bol vyšší, ako úhrnu minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b), teda za mesiac minimálne 191,07 eur,

+ § 11 ods. 9 zo zákona o zdravotnom poistení.
(9)Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o), p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
c) u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) a b) a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u), úhrn jej vymeriavacích základov podľa písmen a) a b) nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b).



Keďže počas toho ako bol vedený na úrade práce, nemal žiadny príjem, podľa mňa splnil podmienky §11 ods. 9 a tým pádom by nemal vyplňovať tlačivo.
Prosím usmernite ma, ak sa mýlim.
Jana Motyčková
18.03.10,09:07
Keďže počas toho ako bol vedený na úrade práce, nemal žiadny príjem, podľa mňa splnil podmienky §11 ods. 9 a tým pádom by nemal vyplňovať tlačivo.
Prosím usmernite ma, ak sa mýlim.
Keď si to pozorne prečítate, tak v §11 ods.9 sa hovorí iba o poistencovi štátu ktorý je súčasne zamestnancom alebo szčo. On nebol súčasne zamestnanýu a na úrade práce. Na neho sa vzťahuje podmienka v §11 ods.10. - poistenec štátu, v čase keď nebol zamestnancom ani szčo.

Takže S.

Inak, toto je tiež zle :
"- súčet alikvotnej časti vymeriavacieho základu zamestnanca, alikvotnej časti vymeriavacieho základu SZČO, pripadajúci na obdobie, kedy sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona a zdaniteľného príjmu podľa § 5 a § 6 ZDP v čase, kedy sa nepovažoval za zamestnanca a ani za SZČO a považovalsa za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, bol vyšší, ako úhrnu minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b), teda za mesiac minimálne 191,07 eur,"
- tak nejak podobne to platilo do r.2007, teraz je už podmienka v zákone aj vo vyhláške iná.
zltalienka
18.03.10,09:24
Keď si to pozorne prečítate, tak v §11 ods.9 sa hovorí iba o poistencovi štátu ktorý je súčasne zamestnancom alebo szčo. On nebol súčasne zamestnanýu a na úrade práce. Na neho sa vzťahuje podmienka v §11 ods.10. - poistenec štátu, v čase keď nebol zamestnancom ani szčo.

Takže S.

Inak, toto je tiež zle :
"- súčet alikvotnej časti vymeriavacieho základu zamestnanca, alikvotnej časti vymeriavacieho základu SZČO, pripadajúci na obdobie, kedy sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona a zdaniteľného príjmu podľa § 5 a § 6 ZDP v čase, kedy sa nepovažoval za zamestnanca a ani za SZČO a považovalsa za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, bol vyšší, ako úhrnu minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b), teda za mesiac minimálne 191,07 eur,"
- tak nejak podobne to platilo do r.2007, teraz je už podmienka v zákone aj vo vyhláške iná.

Ďakujem za odpoveď, p. Motyčková,
idem si to lepšie prečítať.
zltalienka
18.03.10,09:27
Inak, toto je tiež zle :
"- súčet alikvotnej časti vymeriavacieho základu zamestnanca, alikvotnej časti vymeriavacieho základu SZČO, pripadajúci na obdobie, kedy sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona a zdaniteľného príjmu podľa § 5 a § 6 ZDP v čase, kedy sa nepovažoval za zamestnanca a ani za SZČO a považovalsa za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, bol vyšší, ako úhrnu minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b), teda za mesiac minimálne 191,07 eur,"
- tak nejak podobne to platilo do r.2007, teraz je už podmienka v zákone aj vo vyhláške iná.

Toto mám z oficiálnych stránok Krosu.
zltalienka
18.03.10,09:32
Ešte sa chcem spýtať jednu vec. Keď vypĺňam tie údaje čo som dala na začiatku do S, vychádzajú hrozné nedoplatky pre
1.zamestnanie a naopak pre 2. zamestnanie vychádzajú preplatky, naprike tomu, že v 2 zamestnaní platili preddavky správne. Je to možné?
Plus celkovo mu vychádzajú ako zamestnancovi hrozné nedoplatky. Je to OK?
Však ten človek mi to nezoberie, že som sa pomýlila.
poisonkatka
18.03.10,09:46
X je správne podľa vyhlášky, ale v tomto prípade by mal vyjsť rovnaký výsledok na X aj na S. Ťažko posúdiť, či 3,06 je správne, keď nemáme všetky údaje.

tych 3,06 je za rok 2009 preplatok spravne. on bol v poistovni v 2/2010 a doplatil a mal tam nedoplatok za 1/2010, co zaplatil namiesto 44,73 iba 41,37. takze mu vznikol nedoplatok v 2010 3,36 eur. oni mu to nejak spocitala s rokom 2009 a doplatil im 2,03 eura..ale mne to proste stale vychadza, ze ma preplatok 1,73. a este som pozerala to tlacivo, ktore mu ona vyplnila a tiez tam spravila chybu pri zaplatenych preddavkoch, lebo povedala mu jednu hodnotu a zapisala inu. tak fakt neviem....:-( proste spocitanim vsetkeho odvedeneho a predpisu na uhradu mi vyjde tych 1,73. a 1,73 plus tych 2,03 co uhradil tento rok je 3,06 preplatok za rok 2009..nechapem ako mozu motat rok 2009 s rokom 2010 este pred podanim RZZP...len to schaosili.

a este doplnim, ze teraz tam ma vlastne za rok 2010, neberuc do uvahy rok 2009 nedoplatok 1,33 eur..super to domotali :-D

ale uz to nebudem riesim :-) aj tak mam pravdu
zltalienka
18.03.10,10:39
Nie, pri takých príjmoch určite S+SA+SA+SC.

Oki, tak som vyplnila S.
Tie výpočty sa mi nezdajú, ale to už je problém zákonov, nie mňa.
Jana Motyčková
18.03.10,10:59
Ešte sa chcem spýtať jednu vec. Keď vypĺňam tie údaje čo som dala na začiatku do S, vychádzajú hrozné nedoplatky pre
1.zamestnanie a naopak pre 2. zamestnanie vychádzajú preplatky, naprike tomu, že v 2 zamestnaní platili preddavky správne. Je to možné?
Plus celkovo mu vychádzajú ako zamestnancovi hrozné nedoplatky. Je to OK?
Však ten človek mi to nezoberie, že som sa pomýlila.
Keďže úhrn VZ bol dosť vyšší ako maximum, pritom v jednom zo zamestnaní mal tie príjmy značne vyššie, tak tomu zamestnávateľovi vyjde nedoplatok a tomu s niźším príjmom preplatok, je to v poriadku.
zltalienka
18.03.10,11:20
Keďže úhrn VZ bol dosť vyšší ako maximum, pritom v jednom zo zamestnaní mal tie príjmy značne vyššie, tak tomu zamestnávateľovi vyjde nedoplatok a tomu s niźším príjmom preplatok, je to v poriadku.

ďakujem za odpoveď.
Čiže, ten prvý zamestnávateľ bude doplácať na to, že si jeho býv. zamestnanec neskôr našiel zamestnanie s nižším príjmom ako mal u neho. A naopak, ten druhý zamestnávateľ bude získavať z toho, že prijal zamestnanca, ktorý mal predtým vyššiu mzdu ako je max. vym. základ pre ZP. Nie je to na hlavu?
Ešte doplním, že aj za obdobie, kedy bol samoplatca, mu vyšiel preplatok, aj keď sumu si vypočítal a odviedol správne.
Jana Motyčková
18.03.10,11:32
Vśetko správne -aj ako samoplatca má preplatok.
Kto dopláca je otázne - v skutočnosti platia všetci rovnaké percento zo skutočného príjmu. Keby si nebol našiel žiadne ďalšie zamestnanie, prvý zamestnávateľ by doplácal viac. Takže tým, že má aj iné zamestnanie, má vlastne ten pŕvý zamestnávateľ výhodu - preto je otázne, čo je vlastne "spravodlivejšie".
zltalienka
18.03.10,11:35
Ďakujem za rady aj za čas, p. Motyčková.
Prajem pekný dník.