PrenajomTN
26.02.10,13:31
V maji 2006 som kupila nehnutelnost, teraz ju chcem predat. Teda mam ju priblizne 4 roky. Nikde som pocula, ze ak vlastnim nehnutelnost menej ako 5 rokov musim platit nejaku dan. Je to tak ? Predpokladam, ze len novy majitel bude musiet priznat dat z nadobudnutia nehnutelnosti. Alebo budem platit nieco aj ja ?
Vopred vdaka za info
mysimis
26.02.10,13:41
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Ice dive
26.02.10,13:45
V maji 2006 som kupila nehnutelnost, teraz ju chcem predat. Teda mam ju priblizne 4 roky. Nikde som pocula, ze ak vlastnim nehnutelnost menej ako 5 rokov musim platit nejaku dan. Je to tak ? Predpokladam, ze len novy majitel bude musiet priznat dat z nadobudnutia nehnutelnosti. Alebo budem platit nieco aj ja ?
Vopred vdaka za info
Daň, z prechodu nehnuteľnosti sa neplatí, platí sa len daň domová, ktorú bude musieť nový majiteľ zaplatiť...

a k Vašej otázke, je dosť podstatné, či v danej nehnuteľnosti máte alebo nemáte trvalý pobyt, ak máte trvalý pobyt dlhšie ako 2 roky, nebudete platiť žiadne dane, ak v nehnuteľnosti nemáte trvalý pobyt tak ju musíte vlastniť minimálne 5 rokov aby ste boli oslobodená od platenia dane z príjmu...
v prípade, že nespĺňate podmienku vlastníctva 2 alebo 5 rokov tak platíte 19 % daň z rozdielu medzi cenou nadobúdacou a cenou predajnou...
mysimis
26.02.10,13:49
v prípade, že nespĺňate podmienku vlastníctva 2 alebo 5 rokov tak platíte 19 % daň z rozdielu medzi cenou nadobúdacou a cenou predajnou...

S týmto textom nesúhlasím, nie vlastníctvo 2 alebo 5 rokov, ale trvalý pobyt 2 roky alebo vlastníctvo 5 rokov.
PrenajomTN
26.02.10,15:42
... v tej nehnutelnosti mam trvaly pobyt od roku 2006. Takze by to malo byt v poriadku a nebudem platit ziadnu dan ?
mysimis
26.02.10,16:04
... v tej nehnutelnosti mam trvaly pobyt od roku 2006. Takze by to malo byt v poriadku a nebudem platit ziadnu dan ?

Áno, je to tak, daň sa v tomto prípade neplatí.
PrenajomTN
26.02.10,17:23
Áno, je to tak, daň sa v tomto prípade neplatí.
dakujem mysimis !!!