d.varmeda
01.10.05,23:01
Poradte mi ako mam v JU platca DPH zaučtovať predaj tovaru pri plateni kreditnou kartou.
sway
02.10.05,05:07
Poradte mi ako mam v JU platca DPH zaučtovať predaj tovaru pri plateni kreditnou kartou.Ak zaplatíš kreditku,tak Ti dajú blok z pokladne a taký výpis že to bola platba kreditkou - zvyknú to scvaknúť dokopy, ten doklad z ich kasy si zaúčtuj normálne do pokladne ako náklad (a ten druhý si daj ako dotáciu pokladne - priebežnú položku) a uplatni si DPH a potom keď to budeš mať na výpise z banky tak si daj dotáciu pokladne - priebežnú položku. Ja to tak robím. ;)
ALDA
02.10.05,07:03
Poradte mi ako mam v JU platca DPH zaučtovať predaj tovaru pri plateni kreditnou kartou. Pozri tému: Platba platobnou kartou v JÚ,tam je to už prediskutované


Hela
liba2
02.10.05,07:47
Poradte mi ako mam v JU platca DPH zaučtovať predaj tovaru pri plateni kreditnou kartou.
Tu je k tomu link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5991&page=4&pp=10&highlight=platba+platobnou
Magda
02.10.05,10:35
Na uskutočnený každý predaj tovaru kreditnou kartou máš tri doklady: jeden je výpis o prebehnutej transakcii z posterminalu , druhý Avízo o uskutočnenej transakcii v banke/deň predaja, aj deň prevodu/-chodí poštou a tretí je výpis z banky. Ja mám zvlášť šanon, do ktorého si avíza s pripnutými bločkami z posterminálu zakladám a účtujem na základe BV. Predaj tovaru je napr. 30.09.2005,do banky prídu peniaze 04.10.2005. Do PD účtujem ako príjem ovpl. základ dane 04.10.2005 a do DPH s dátumom 30.09.2005. Inakšie chcem povedať , že keby som to mala účtovať cez rok , tak v rámci uzáv. účtov. operácii by to bol zdaniteľný príjem roku 2005, pretože platby kartou sa považujú za platby v hotovosti aj v JÚ. Ťažko sa mi odpovedá, lebo na poradu mám čas len doma a doma zase nemám zákony. Mala som daň. kontrolu a špeciálne tento prípad sme rozoberali na DU.

Inakšie je to ale, keď nakupuješ napr. PHM kartou. Blok z RP máš, takže do DPH to zaúčtuješ v skutočný deň nákupu, ale zdanitelných výdavkov až po odúčtovaní na BV. To znamená nakúpiš 31.12.2005, do DPH 31.12.2005, ale výdavok až keď to skutošne odúčtuju v banke. Nerobím nič cez priebežné položky, zdá sa mi to nelogické.
Možno nemám pravdu, opravte ma.
Laura1
11.10.05,11:37
Ak zaplatíš kreditku,tak Ti dajú blok z pokladne a taký výpis že to bola platba kreditkou - zvyknú to scvaknúť dokopy, ten doklad z ich kasy si zaúčtuj normálne do pokladne ako náklad (a ten druhý si daj ako dotáciu pokladne - priebežnú položku) a uplatni si DPH a potom keď to budeš mať na výpise z banky tak si daj dotáciu pokladne - priebežnú položku. Ja to tak robím. ;)
Reagujem na "platbu kartou"- tiež tak robím, že si napíšem dotáciu do pokladne, potom nákup. Ale - musí to tak byť určite, kde je to napísané?

Moja klientka - ktorej len radím, si zaúčtovala bank.výpis- ako nákup - prevádzková réžia - uhradené z účtu.

Nemôže to tak nechať? Bude si myslieť, že sa hrám na dôležitú - je to nepríjemné, keby som to niekde našla v zákonoch, alebo v postupoch, bola by som rada.
liba2
11.10.05,12:03
Reagujem na "platbu kartou"- tiež tak robím, že si napíšem dotáciu do pokladne, potom nákup. Ale - musí to tak byť určite, kde je to napísané?

Moja klientka - ktorej len radím, si zaúčtovala bank.výpis- ako nákup - prevádzková réžia - uhradené z účtu.

Nemôže to tak nechať? Bude si myslieť, že sa hrám na dôležitú - je to nepríjemné, keby som to niekde našla v zákonoch, alebo v postupoch, bola by som rada.Ja v mojom JÚ, keď platím kartou, doklady o nákupe z ERP priložím k bankovému výpisu a odtiaľ priamo zaúčtujem do prevádzkovej réžie. Neviem odôvodniť, prečo by to mala byť dotácia pokladne.
Dopĺňam: nie som platiteľom DPH a účtovníctvo nerobím na SW ale v exceli.
sway
11.10.05,12:32
Ja v mojom JÚ, keď platím kartou, doklady o nákupe z ERP priložím k bankovému výpisu a odtiaľ priamo zaúčtujem do prevádzkovej réžie. Neviem odôvodniť, prečo by to mala byť dotácia pokladne.
skúsila som to v Alfe - dá sa to aj priamo z banky, mne sa však marí, že mi niekto zdôrazňoval, že cez banku nemá čo ísť DPH ani náklady a výnosy (okrem poplatkov a úrokov) možno by bolo dobré prelúskať postupy účtovania..., nemám momentálne čas, ale ja si to kuknem...:p
liba2
14.10.05,03:43
sway, v súvislosti s DPH môžeš mať pravdu, lebo ja nie som platiteľom DPH.
sway
14.10.05,05:23
sway, v súvislosti s DPH môžeš mať pravdu, lebo ja nie som platiteľom DPH.
Dobre, ale nechcem byť protivná, ale píšem tam i náklady a výnosy(príjmy), ale vieš čo ma ešte napadlo, v Alfe si to jednoducho daj cez záväzky a hotovo. Bloček nahoď ako došlú faktúrku a keď bude úhrada cez banku tak ju akože uhradíš a priebežnej položke sa vyhneš . a je to. ;)
STRELEC
14.10.05,05:27
Ja v mojom JÚ, keď platím kartou, doklady o nákupe z ERP priložím k bankovému výpisu a odtiaľ priamo zaúčtujem do prevádzkovej réžie. Neviem odôvodniť, prečo by to mala byť dotácia pokladne.
Dopĺňam: nie som platiteľom DPH a účtovníctvo nerobím na SW ale v exceli.Platby kartou nie sú platbou v hotovosti. Zápis o dotácii pokladne by ani nezodpovedal priebehu platby.
Doklady o platbe účtujeme z BU a priamo k príslušnému výpisu dávame bloček z ERP. Plátca aj neplatca DPH.
P.S.: Neskoršie príspevky si vynútili korekciu v príspevku: prvé dve vety sú s ???. Po zvážení teórie a praxe - druhá časť sa nebude meniť.
evina
14.10.05,05:38
Platby kartou nie sú platbou v hotovosti. Zápis o dotácii pokladne by ani nezodpovedal priebehu platby.
Doklady o platbe účtujeme z BU a priamo k príslušnému výpisu dávame bloček z ERP. Plátca aj neplatca DPH.
Strelec: Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:
úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,


http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&page=4&pp=10&highlight=platobn%E1+karta
STRELEC
14.10.05,06:09
Strelec: Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:
úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&page=4&pp=10&highlight=platobn%E1+kartaĎakujem najmä za link. Priznám sa bez mučenia, že zákon o obchodných reťazcoch ma ani len nenapadlo študovať. Je pravdepodobné , že v teoretickej rovine máš pravdu, ale ja predsa len zostanem pri doterajšej praxi (priamo z BU ...). Jednoduchšie, prehľadné a neúčtujem za položky :)
evina
14.10.05,06:24
Ďakujem najmä za link. Priznám sa bez mučenia, že zákon o obchodných reťazcoch ma ani len nenapadlo študovať. Je pravdepodobné , že v teoretickej rovine máš pravdu, ale ja predsa len zostanem pri doterajšej praxi (priamo z BU ...). Jednoduchšie, prehľadné a neúčtujem za položky :)
Na ten zákon som ja natrafila vlastne tiež až pri riešení problému z registračnou pokladňou. Myslím, že z toho účtovania sa nestriela, skôr som chcela upozorniť na to, že platba PK je podľa tohto zákona platbou v hotovosti :)
MMM
14.10.05,07:14
A co nakup napr. PHM plateny kreditkou z uctu, ktory nie je podnikatelsky? Je to vydavok v hotovosti z pokladne, pretoze vypis z daneho uctu sa nikdy nedostane do uctovnictva a doklad o nakupe PHM mame predlozeny na zuctovanie.
liba2
14.10.05,08:35
A co nakup napr. PHM plateny kreditkou z uctu, ktory nie je podnikatelsky? Je to vydavok v hotovosti z pokladne, pretoze vypis z daneho uctu sa nikdy nedostane do uctovnictva a doklad o nakupe PHM mame predlozeny na zuctovanie.Ja to tiež tak vnímam.
Súčasne mám názor, že prevádzkové výdavky treba zásadne platiť kartou z podnikateľského účtu - pre poriadok.
pyton
14.10.05,08:55
Keďže platbu kartou treba vnímať a účtovať ako platbu v hotovosti, tak sa účtuje tak, ako píše sway hneď v prvom príspevku. Účtovanie výdavku podľa bankového výpisu, ako tu niektorí hovoria, je preto metodicky nesprávne.;) Banku v tomto prípade zaúčtujeme len cez priebežné položky.
liba2
14.10.05,09:05
Keďže platbu kartou treba vnímať a účtovať ako platbu v hotovosti, tak sa účtuje tak, ako píše sway hneď v prvom príspevku. Účtovanie výdavku podľa bankového výpisu, ako tu niektorí hovoria, je preto metodicky nesprávne.;) Banku v tomto prípade zaúčtujeme len cez priebežné položky.Pyton, ja to beriem že je to metodicky nesprávne. Ale daj odkaz na nejaký predpis, z čoho vychádza tento názor. Ja som sa s takou vysvetlivkou alebo komentárom ešte nestretla v žiadnej literatúre, a čítam toho dosť. Budem ti zato povďačná, a ak je môj názor nesprávny, rada si ho opravím.
pyton
14.10.05,09:09
Vyplýva to z toho, že ide o "úhradu v hotovosti" a tá v skutočnosti nastala napr. 30. 9. a nie 4. 10. ...
sway
14.10.05,09:58
Vyplýva to z toho, že ide o "úhradu v hotovosti" a tá v skutočnosti nastala napr. 30. 9. a nie 4. 10. ...
aspoň nieto tu so mnou súhlasí :D ....., treba pozrieť postupy účtovania....

pyton dík.
evina
14.10.05,15:04
Účtovanie na syntetických účtoch v účtovej triede 2
(1) Na účte 211 - Pokladnica sa účtuje stav a pohyb peňazí v hotovosti, šekov prijatých namiesto hotových peňazí, poukážok na zúčtovanie, napríklad poukážky na odber tovaru a služieb. Súčasťou pokladničnej hotovosti sú výplaty vo výplatných vreckách, depozitá, ak sa v deň výplaty neodovzdali príjemcovi. Stav peňazí v pokladnici sa nenahrádza potvrdenkami alebo úpismi. Peniaze v hotovosti zverené zamestnancom na použitie na vopred stanovené účely a šeky vydané na použitie, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom. Na analytických účtoch sa sleduje stav a pohyb valút, šekov, poukážok na zúčtovanie znejúcich na cudziu menu oddelene podľa jednotlivých mien.( alebo spoločníkom.
(3) Na účte 221 - Bankové účty sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v bankách. Bankové účty majú spravidla aktívny zostatok. Na účte 221 - Bankové účty sa účtuje aj vtedy, ak má po dohode s bankou príslušný účet v banke pasívny zostatok, napríklad kontokorentný účet. V súvahe sa pasívny zostatok vykazuje ako poskytnutý krátkodobý bankový úver.
Na účte 261 - Peniaze na ceste sa účtujú peniaze na ceste.


Metodicky by účtovanie cez 261 malo vyplývať z horeuvedeného /postupy...../.
Je pravdou, že najmä z dávnej minulosti sú názory, že nákladové, výnosové, resp. účet DPH by sa nemalo priamo účtovať cez bankový účet, ale je pravdou aj to, že to nie je nikde presne podľa mojej mienky určené, že to nemôže byť tak.