Janza
26.02.10,15:14
Prosím o radu:

XX zdedil v r.2003 pozemok po tete. V roku 2009 ho predal Národnej dialn.spoločnosti pod dialnicu.
Keďže som nebol vlastníkom dlhšie ako 5r., musím teraz zaplatiť daň z predaja, alebo sú nejaké výnimky, keď som to predal štátnej organizácii?
Každú radu ocením
mysimis
26.02.10,15:17
Zákona o dani z príjmov - §9 - príjmy oslobodené od dane odst.1 písm.
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Janza
26.02.10,15:22
jejda, to je taká pekná definícia, ktorej vôbec nerozumiem. Z toho pre mňa vyplýva, že mám odviesť daň, alebo nie?
mysimis
26.02.10,15:38
Sporné je zadanie otázky a preto som dala citovanie zo zákona. V zadaní sa píše o dedičstve z r. 2003 a predaji v r. 2009 s tým, že pozemok nevlastníš dlhšie ako 5 rokov. - Podľa mňa je tam splnená podmienka vlastníctva 5 rokov a nie je potreba platiť daň.
Janza
01.03.10,10:30
och, pardon, dôležitý preklep, pozemok zdedený v r.2006
Janza
01.03.10,13:56
neviete mi teda poradiť, či sa musí tá daň platiť?